Neurostymulanty - farmakologia przyszłości czy już narkotyki? Stosowanie metylofenidatu i modafinilu w celu polepszenia wyników w nauce
Abstract
Neurostymulanty to substancje używane w leczeniu objawowym chorych na ADHD, nadmierną senność, zaburzenia neurodegeneracyjne, depresję i inne. W ciągu ostatnich lat możemy zaobserwować wyraźny wzrost sprzedaży leków wspomagających działanie ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Należy podkreślić, że oprócz stosowania neurostymulantów zgodnie z ich klinicznymi wskazaniami, substancje te znajdują coraz większe uznanie wśród zdrowych osób, na przykład studentów. Jest to konsekwencją działania tych substancji polegającego między innymi na poprawie koncentracji i uzyskaniu większej efektywności w przyswajaniu wiedzy. Najpopularniejszymi lekami z tej grupy są modafinil i metylofenidat. Motywacje do ich stosowania są różne, lecz ich nadużywanie wiąże się z działaniami niepożądanymi oraz ryzykiem uzależnienia.
Description
Keywords
Citation
M. Wiciński, M. Węclewicz, M. Miętkiewicz, J. Stanisławski, B. Malinowski, E. Grześk, W. Stolarek, G. Grześk, Neurostymulanty - farmakologia przyszłości czy już narkotyki? Stosowanie metylofenidatu i modafinilu w celu polepszenia wyników w nauce, [w:] Współczesne kierunki działań prozdrowotnych, red. A. Wolska-Adamczyk, Wyd. Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie, Warszawa 2015, s. 195-210.