OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22976 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [137]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Tendencje zmian światowych cen żywności i ich implikacje dla globalnego rynku żywnościowego - rozważania na tle sześćdziesiątej siódmej Sesji Komitetu Towarowego FAO (CCP)
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2009) Dybowski, Grzegorz; Kobuszyńska, Mira; Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy
Najwyższy od lat wzrost światowych cen żywności w latach 2006-2008, a następnie gwałtowny ich spadek, spowodował konieczność weryfikacji czynników regulujących kształtowanie się cen rolnych i żywnościowych. Powstały pytania o to, czy kryzys ten był zjawiskiem przejściowym i jednorazowym, czym współczesne mechanizmy regulujące rynki rolne różnią się od dotychczasowych. Jakie środki zaradcze może podjąć społeczność międzynarodowa dla zapobiegania tragicznym konsekwencjom podobnych kryzysów w przyszłości? W dyskusjach nad tymi zagadnieniami można wyróżnić kilka dominujących obszarów tematycznych, m.in.: środki polityk narodowych zastosowane w reakcji na kryzys, konkurencję energetycznych surowców rolnych o ziemię i ich wpływ na ceny rolne, wyniki rokowań rolnych WTO oraz próby minimalizowania zakłóceń w światowym handlu rolnym, jakie powoduje polityka wpierania krajowego rolnictwa. Kraje reprezentowane na forum ONZ-FAO mają różny punkt widzenia na te problemy.
Item
Popyt na żywność w latach 2004-2007
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2007) Świetlik, Krystyna; Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy
Analizowano zmiany głównych czynników warunkujących kształtowanie się popytu na żywność w latach 2004-2007. Zaliczono do nich wielkość PKB, poziom dochodów ludności i ceny towarów rolno-spożywczych. Przedstawiono dane dot. dynamiki PKB, realnych dochodów i spożycia w sektorze gospodarstw domowych, wskaźniki realnych wynagrodzeń, emerytur i rent oraz przeciętnego zatrudnienia i bezrobocia, wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w latach 2000-2006, poziom spożycia niektórych artykułów żywnościowych w latach 2000-2007.
Item
Interakcja cen zbóż na rynku polskim z rynkami zagranicznymi
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2007) Rembeza, Jerzy; Seremak-Bulge, Jadwiga; Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy
Analiza powiązań cenowych jest stosowana do badania poziomu integracji danego rynku i pozwala na wzbogacenie oceny skutków reform gospodarczych, np. liberalizacji rynków. Badano czy i w jakim stopniu wejście Polski do UE wpłynęło na długo i krótkookresowe powiązania cen pomiędzy polskim rynkiem a rynkami zagranicznymi. Analizy przeprowadzono na przykładzie cen pszenicy i jęczmienia. Na podstawie analizy, szeregów czasowych badano istnienie związków przyczynowych pomiędzy cenami w Polsce a cenami za granicą i kierunek tych zależności oraz szybkość reakcji cen na rynku polskim na egzogeniczne zmiany cen zbóż. Na tle charakterystyki funkcjonowania rynku zbóż w Polsce i na świecie omówiono powiązania cenowe i przedstawiono wnioski.
Item
Asymetria w transmisji cen na rynku mleka i jego przetworów
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2006) Rembeza, Jerzy; Seremak-Bulge, Jadwiga; Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy
W ostatnich latach popularne są analizy mechanizmu transmisji cen dotyczące rynków rozmaitych produktów, w tym rolno-spożywczych. Analizowany jest mechanizm przenoszenia cen pomiędzy rynkami rozdzielonymi w przestrzeni i czasie, a także w ramach jednego łańcucha marketingowego. Przedstawiono testowania występowania asymetrycznych reakcji cenowych na rynku mleka i jego produktów. W analizie uwzględniono ceny skupu mleka oraz ceny przetworów na poziomie zakładu przetwórczego i handlu detalicznego za lata 1996-2005. W okresie tym rynek mleczarski uległ znaczącym przekształceniom, badano więc także czy i w jakim stopniu znalazło to odzwierciedlenie w procesie transmisji cen.
Item
Historia badań "cyklu świńskiego"
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2006) Zawadzka, Danuta; Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy
Odwołując się do bogatej literatury amerykańskiej i polskiej przedstawiono poglądy na temat przyczyn, przebiegu i rezultatów tzw. "cyklu świńskiego". Przytoczono jego definicję oraz modele cyklu prezentowane przez naukowców amerykańskich począwszy od lat trzydziestych XX wieku.
Browse by
Selected filters: