OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22970 archived items

Recent Submissions

Item
„Faszyzm?!? My jesteśmy gorsi!!!” Współczesny polski plakat nacjonalistyczny
(Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014) Dymarczyk, Waldemar; Uniwersytet Łódzki
Item
Procesualność zaangażowania w wolontariat – perspektywa symboliczno-interakcjonistyczna. Raport z badań
(Insty­tut Pracy i Spraw Soc­jal­nych, 2022) Dymarczyk, Waldemar; Uniwersytet Łódzki
Celem artykułu jest rekonstrukcja etapów kariery wolontariuszy. W jakościowym badaniu socjologicznym wykorzystano transkrypcje narracyjnych wywiadów biograficznych. Dane były analizowane zgodnie z procedurami metodologii teorii ugruntowanej. W wyniku owej analizy wyróżniono trzy etapy kariery wolontariackiej oraz warunki i konteksty ich występowania.
Item
"Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci", czyli rzecz o współczesnych muralach patriotycznych i nacjonalistycznych
(Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, ASP Gdańsk, 2019) Dymarczyk, Waldemar; Uniwersytet Łódzki
Autor artykułu analizuje fenomen wielkoformatowych murali patriotycznych, coraz częściej obecnych w przestrzeni publicznej: na ścianach instytucji, domów i osiedli, w miejscach powszechnie znanych i odwiedzanych oraz mających tylko lokalne znaczenie.
Item
Chłopiec i małe rzeczy
(Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, ASP Gdańsk, 2021) Dymarczyk, Waldemar; Uniwersytet Łódzki
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na znaczenie, jakie w okresie dzieciństwa, a następnie dorastania, mają interakcje z (zazwyczaj drobnymi) przedmiotami lub interakcje z innymi ludźmi zapośredniczone poprzez przedmioty. Snując refleksje na ten temat autor odnosi się do zbioru osobistych, o wręcz intymnym znaczeniu, pamiątek. Zachowane w „kapsule czasu” – ukrytym na dnie szafy słoiku – artefakty pobudzają wspomnienia, a jednocześnie stanowią dobry pretekst do bardziej ogólnych twierdzeń. Twierdzeń, które m.in. mają swoje odniesienia w pracach psychoanalityków i socjologów związanych z nurtem symbolicznego interakcjonizmu.
Item
Nadużycie władzy funkcjonariusza publicznego – analiza znamion przestępstwa korupcji
(Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, 2020) Walczak, Waldemar; Uniwersytet Łódzki
W artykule przedstawiono rozważania i wnioski będące pochodną analiz poświęconych omówieniu znamion przestępstw korupcyjnych wypełniających dyspozycje art. 231 k.k. Na wstępie odwołano się do zapisów Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018–2020, aby przedstawić merytoryczne uzasad-nienie konieczności szerokiego postrzegania i wielowymiarowej analizy korupcyjnych praktyk, z uwagi na rangę badanego zjawiska i znaczenie poruszanej problematyki. W dalszej części pracy wyjaśniono, w jaki sposób za-pisy ustawy kodeksu karnego mogą być wykorzystywane w aspekcie możliwości podejmowania arbitralnych czynności procesowych przez organy władzy publicznej stosujące prawo w tym zakresie. Omówione tutaj zostały przesłanki prawne, jak również inne uwarunkowania mające wpływ na procesy dotyczące oceny, a także kwalifikacji prawnej przykładowych zachowań i podejmowanych decyzji, pod kątem nadużycia władzy oraz niedopełnienia obowiązków. Zwrócono w tym miejscu uwagę na różnorodność interpretacyjną czynów penalizowanych z art. 231 k.k., co pozostaje w ścisłym związku z faktem odmiennego rozumienia pojęcia interesu publicznego, a także postrzegania istoty działań na szkodę interesu publicznego i prywatnego. W podsumowaniu zaakcentowano fakt, że korupcja jest zaliczana do kategorii tzw. przestępstw bez ofiar, za-cytowano oraz skomentowano krytyczne poglądy i uwagi na temat zwalczania korupcji, które pojawiają się w literaturze przedmiotu.