OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22962 archived items

Recent Submissions

Item
Joannici w średniowiecznej Polsce
(Dom Wydawniczy Bellona, 2008-01) Lipiec, Stanisław; Uniwersytet Jagielloński
Short history of st. John Order in medieval Poland from middle XII century to the end of XV century; reception, development and changes in the Order; commandry in Zagość, Sławno, Poznań, Wrocław.
Item
Ki no Tsurayuki a poszukiwanie tożsamości kulturowej w literaturze japońskiej X wieku
(Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2003) Olszewski, Krzysztof; Uniwersytet Jagielloński
Rozprawa dotyczy niezwykle ważnego dla literaturoznawstwa i jednocześnie dla językoznawstwa japonistycznego zagadnienia, jakim jest geneza i proces formowania się japońszczyzny literackiej. Zagadnienie to, ujęte w rozprawie z perspektywy twórczości jednego autora, wybitnego poety, prozaika i zarazem teoretyka oraz krytyka poezji ery Heian - Ki no Tsurayuki, nie straciło swojej aktualności i zaprezentowana w pracy analiza może być niezwykle pomocna w wyjaśnieniu zagadki nader fascynującego zjawiska, jakim było współistnienie, a raczej współfunkcjonowanie w piśmiennictwie starojapońskim dwóch odrębnych systemów językowych - klasycznej chińszczyzny (w zasadzie w jej postaci średniochińskiej asymilowanej, a więc japonizowanej, coraz silniej fonetycznie) oraz japońszczyzny. Z tego punktu widzenia związki języka i literatury w piśmiennictwie powstałym na terenie dawnej Japonii zasługują zdecydowanie na uważną obserwację a, podjęcie tej problematyki przez autora rozprawy jest warte uznania.
Item
Jonosferyczny rezonans Alfvéna w naziemnych obserwacjach pola magnetycznego w zakresie 1-5 Hz
(2005-07) Odzimek, Anna; Kułak, Andrzej; Michalec, Adam; Kubisz, Jerzy; Uniwersytet Jagielloński; University of Leicester
Jonosferyczny rezonator Alfvéna (IAR) Powstaje w obszarze F jonosfery w specyficznych warunkach zależnych od profilu masowej gęstości jonowej. Efekt zachodzącego w jonosferze rezonansu można obserwować z powierzchni Ziemi jako tak zwaną rezonansową strukturę SRS IAR. Struktura o lokalnych własnościach widoczna jest w widmie składowej horyzontalnej pola magnetycznego w przedziale od około 1 do 5 Hz. Tworzą ją linie rezonansowe leżące na skali częstotliwości w przybliżeniu równych odstępach. Parametr rządzący odstępem linii w strukturze SRS IAR, zwany skalą Δf SRS IAR, jest jedną z jej ważniejszych morfologicznych własności. Wartość tego parametru zależy od parametrów jonosfery nad miejscem obserwacji, m.in. maksymalnej gęstości w obszarze F. Ponieważ jonosfera jest zróżnicowana w skali geograficznej i zmienia się w czasie, również zmienne w czasie oraz zróżnicowane geograficznie są cechy SRS IAR, co potwierdzają obserwacje. Pomimo, że historia obserwacji jonosferycznego rezonansu Alfvéna na świecie sięga dwudziestu lat, znacznego udoskonalenia wymagają algorytmy wyszukiwania i analizy SRS IAR. Ma to znaczenie ze względu na to, że IAR ma związki z innymi zjawiskami zachodzącymi w środowisku wokółziemskim. Ważny w tym świetle staje się rozwój badań nad samym zjawiskiem oraz nad metodami analizy jego obserwacji, szczególnie jeśli dopuścić zastosowanie tych obserwacji jako uzupełniającą metodę diagnozy jonosfery. Naziemne pomiary naturalnego pola elektromagnetycznego w zakresie częstotliwości IAR wymagają specjalnych warunków i aparatury do rejestracji pola tak niskiej częstotliwości i o tak niskiej amplitudzie w porównaniu z zakłóceniami generowanymi w środowisku. Pomiary tego rodzaju prowadzone są w Polsce w południowo-wschodnich Bieszczadach przez Grupę Rezonansu Schumanna Obserwatorium Astronomicznego UJ. Z analizy przypadków obserwacji SRS IAR w Bieszczadach wynika, że lokalny parametr Δf waha się w granicach około 0.4 – 0.8 Hz w zależności od godziny, pory roku i fazy cyklu słonecznego. SRS IAR występuje częściej w fazie niższej aktywności Słońca i przy niskiej aktywności geomagnetycznej. Powyższe własności są zgodne z obserwowanymi cechami SRS IAR na średnich szerokościach geomagnetycznych.
Item
Społeczne uwarunkowania jakości życia kobiet u progu wieku starszego
(Wydawnictwo UJ, 2004) Tobiasz-Adamczyk, Beata; Brzyski, Piotr; Bajka, Jadwiga; Uniwersytet Jagielloński
Item
International Humanitarian Law Course for Military Personnel of the 2nd Mechanized Corps in Kraków
(Chair of Public International Law, Jagiellonian University, Cracow, 2007) Łubiński, Piotr; Marcinko, Marcin; Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; Uniwersytet Jagielloński