OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22936 archived items

Recent Submissions

Item
Pogranicza kulturowe. Kultura Samów wobec szans i zagrożeń współczesności
(Portal Wiedza i Edukacja, 2010) Banaś, Monika; Radomski, Andrzej; Bomba, Radosław; Uniwersytet Jagielloński
Item
E-kompetencje cyfrowego pokolenia w świetle badań własnych
(Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014) Popiołek, Malwina; Uniwersytet Jagielloński
W artykule uwaga koncentruje się na e-umiejętnościach młodych ludzi uznawanych za cyfrowych tubylców. Podjęta została próba eksploracji tego zagadnienia poprzez poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: czy można jednoznacznie stwierdzić, że uznawani za cyfrowe pokolenie ludzie młodzi biegle i swobodnie posługują się komputerem posiadając w tym zakresie zaawansowane umiejętności? W pierwszej części niniejszego tekstu zaprezentowany został przegląd wybranych badań i refleksji odnoszących się do tytułowego problemu. Drugą część artykułu stanowi opis badania, które przeprowadzone zostało przez autorkę tekstu.
Item
Glosa do uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2007 r., I KZP 36/06 (OSNKW 2007, nr 3, poz. 1)
(Świętokrzyska Izba Adwokacka w Kielcach, 2010) Moulin-Stożek, Maria; Uniwersytet Jagielloński
Glosowane orzeczenie jest przedmiotem licznych sporów w doktrynie. Problem zarysował się już na gruncie kodeksu karnego z 1969 r., a rozwiązanie tego sporu ma niebagatelny wpływ na orzecznictwo w sprawach o prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego.
Item
O złudnym poczuciu sprawstwa wśród fanów na przykładzie serialu „Sherlock Holmes”
(Wydawnictwo SWPS Academica, 2015) Rabiej, Katarzyna; Uniwersytet Jagielloński
Można powiedzieć, że współcześnie zacierają się granice pomiędzy użytkownikami sieci a producentami, konsumpcją a uczestnictwem, autorytetem a amatorstwem, realnością a wirtualnością. Celem jest natomiast zaproszenie widzów do zgłębiania bogatego świata zaprezentowanego w filmie, który okazał się „za duży” na jeden pełnometrażowy film, czy odcinek, czy nawet sezon serialu (zob. Jenkins). Jeśli ocenimy te filmy według starych kryteriów, dotyczących świata linearnego (McLuhan) mogą się nam wydać bardziej cząstkowe, mozaikowe, ale te fragmenty istnieją po to, by widz mógł je złożyć w całość w swoim czasie i na swój sposób (zob. Jenkins). Mozaikowy obraz filmu wymaga natomiast społecznego uzupełniania i dialogu, który jest wykorzystywany przez producentów filmowych przy równoczesnym podsycaniu w widzach poczucia sprawstwa i kontroli.
Item
Człowiek zalogowany 2. Wirtualne społeczności
(Biblioteka Jagiellońska, 2014) Wysocka-Pleczyk, Małgorzata; Tucholska, Kinga; Uniwersytet Jagielloński