OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23297 archived items

Recent Submissions

Item
Filozoficzny świat sztuki Arthura C. Danto
(Uniwersytet Jagielloński, 2006) Sosnowski, Leszek; Uniwersytet Jagielloński
Item
Mit Hellady a sztuka ogrodowa w Europie
(Universitas, 2008) Sosnowski, Leszek; Uniwersytet Jagielloński
Item
Ogród ‘obywatelski’ starożytnej Grecji
(Universitas, 2008) Sosnowski, Leszek; Uniwersytet Jagielloński
Item
Sztuka a integracja. Możliwości i konieczności
(Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011) Sosnowski, Leszek; Uniwersytet Jagielloński
Pytanie o integrację europejską w aspekcie artystyczno-estetycznym otwiera podobną perspektywę jak pytanie o naturę czasu. Jednak w obu przypadkach pytający nie jest już zdany tylko na intuicję. Zaległości związane z pierwszym problemem nadrabia książka wydana pod redakcją Bohdana Dziemidoka Integracyjna i dezintegracyjna rola artystycznych środków przekazu w kształtowaniu tożsamości narodowej i jednoczeniu Europy, która stała się pretekstem do poniższych uwag.
Item
Ossowski o sztuce
(Uniwersytet Jagielloński, 2012) Tendera, Paulina; Uniwersytet Jagielloński
Bez wątpienia dokonania Stanisława Ossowskiego na polu socjologii sztuki czekały na systematyczne i całościowe opracowanie. Zadanie, które stało przed badaczami spuścizny socjologa, nie było łatwe ze względu na obszerność dzieł oraz szerokie spektrum zainteresowań naukowca. W czterech rozdziałach swojego opracowania Małgorzata Stępnik przed-stawia biografię naukową filozofa, ogólnie charakteryzuje jego twórczość, omawia teorię realizmu i ekspresji profesora, by wreszcie przejść do meritum, czyli do oryginalnej i przełomowej dla polskiej humanistyki koncepcji socjologii sztuki.