Uwaga! Pozycje dodane do repozytorium OPEN między 21 września a 6 października zostaną opublikowane na stronie repozytorium po tym terminie.
OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23002 archived items

Recent Submissions

Item
Indochiny w amerykańskiej polityce powstrzymywania do 1963 roku
(Media-Expo, 2017) Adamczyk, Marcin; Szuflet, Oskar; Uniwersytet Wrocławski
Niniejsza praca napisana została w układzie chronologiczno – problemowym i składa się z pięciu rozdziałów oraz wstępu i podsumowania. W pierwszym rozdziale zaprezentowany zostanie stan aktualnych badań w interesującym autorów obszarze oraz szczegóły na temat warsztatu naukowego i materiału badawczego. Kolejne rozdziały pracy zostaną poświęcone trzem następującym po sobie administracjom prezydenckim: Harry’ego Trumana, Dwighta Eisenhowera i Johna F. Kennedy’ego. Zastosowany podział stanowi swoisty rodzaj systematyzacji problematyki i wynika rzecz jasna z historii zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Indochinach. Opis i wyjaśnienie dorobku kadencji Trumana i Eisenhowera znajdą swoje miejsce w rozdziale drugim i trzecim – poprzez wzgląd na kształtowanie się za ich rządów planu ramowego dla globalnej polityki Stanów Zjednoczonych. W jego konsekwencji doszło do zaangażowania USA w konflikt w Indochinach. Ponadto obie kadencje charakteryzują działania wyłącznie o charakterze niemilitarnym, wobec czego okres ten stanowi swoiste preludium do dalszych rozważań. Z powyższych powodów podsumowanie dorobku administracji Trumana i Eisenhowera zostanie umieszczone w rozdziale czwartym. Biorąc pod uwagę, iż kluczowe decyzje eskalujące obecność Stanów Zjednoczonych w Wietnamie zostały podjęte za kadencji prezydenta Kennedy’ego, opis i ocena jego dorobku wyodrębnione będą w rozdziale piątym. Polityka administracji JFK wpłynęła determinująco na przyszłe wydarzenia – zbudowała fundament pod jawne i bezpośrednie zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Wietnamie. Całościowe podsumowanie efektów polityki administracji Kennedy’ego znajdzie miejsce w odrębnym rozdziale szóstym, stanowiącym jednocześnie kompleksowe zakończenie analizy polityki Stanów Zjednoczonych wobec Indochin do 22 listopada 1963 r. Jako, iż niniejsza praca oparta jest o holistyczne ujęcie faktów historycznych i ich determinantów, jej część eksplanacyjna zostanie ujęta łącznie w rozdziałach czwartym i szóstym. Podział zakończenia podyktowany był potrzebą zachowania ciągu przyczynowo–skutkowego prowadzonych badań. Pracę zwieńczy swoisty substytut zakończenia, będący przyczynkiem do dyskusji, której celem jest ramowe wyznaczenie dalszej problematyki badawczej.