OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22962 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [132]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [2]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Udział posłów narodowości białoruskiej w pracach Sejmu III Rzeczypospolitej Polskiej
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
W początkowym okresie istnienia III RP działacze mniejszości białoruskiej podjęli działania na rzecz zdobycia samodzielnej reprezentacji w polskim parlamencie. Udało się to tylko w 1991 r., gdy mandat zdobył E. Czykwin. W późniejszych elekcjach (aż do wyborów w 2015 r.) działacze białoruscy uzyskiwali mandaty startując z list lewicy. Był to jednak sojusz taktyczny, gdyż posłowie narodowości białoruskiej dbali o interesy Cerkwi i swojego narodu, zachowując dystans wobec niektórych działań w zakresie polityki zagranicznej RP (agresja NATO przeciwko Jugosławii, Afganistanowi, krytyka działań przeciwko Białorusi)
Item
Polska w Grupie Wyszehradzkiej (2011-2017)
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2018) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Celem niniejszego artykułu jest opis i wyjaśnienie aktywności Rzeczypospolitej Polskiej (RP) na forum Grupy Wyszehradzkiej (V4) w okresie sprawowania władzy przez drugi rząd Donalda Tuska oraz rządy Ewy Kopacz i Beaty Szydło. W badanym okresie Polska dwukrotnie sprawowała prezydencję w Grupie: w okresie lipiec 2012–czerwiec 2013 oraz lipiec 2016–czerwiec 2017. Były to miesiące szczególnego zaangażowania Polski w działania tej struktury. Grupa Wyszehradzka, powołana do istnienia w 1991 r., nie spełnia kryteriów deniujących organizację międzynarodową (jej działalności nie reguluje statut, nie posiada budżetu, stałego sekretariatu i kadry urzędniczej–poza Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim). W opinii polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) nie jest to jednak wada, bowiem:„Brak zaplecza instytucjonalnego okazał się wyjątkowo dobrym posunięciem. Dzięki temu można łatwiej odpowiadać na różne wyzwania i kryzysy, jak również szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość polityczną. Słabość instytucjonalna okazała się w tej sytuacji polityczną siłą”. Pomimo powtarzających się co jakiś czas głosów komentatorów i polityków, iż V4 jest martwa, to współpraca w tym formacie wykazuje zdumiewającą trwałość2, co skłania do poddania analizie polskiej aktywności na jej forum. W trakcie badań zostanie wykorzystana perspektywa neorealistyczna.
Item
Tematyka białoruska w debatach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997 - 2004
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł przedstawia tematykę białoruską w debatach Sejmu w latach 1997-2004. W wystąpieniach na forum Sejmu polscy ministrowie spraw zagranicznych twierdzili, że intensywność stosunków polsko – białoruskich zależy od wektorów polityki zagranicznej jakie przyjmie Mińsk
Item
John Mearsheimer: realizm strukturalny w pułapce idealizmu
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2016) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł podejmuje kwestię wpływu idealizmu na wyjaśnienia stosunków międzynarodowych w pracach przedstawicieli neorealizmu. Można zauważyć, że wbrew deklaracjom poszukiwania wyjaśnień na poziomie systemu międzynarodowego oraz głównie o charakterze materialnym, John Mearsheimer wyjaśnia konflikt na Ukrainie faktem wyznawania przez zachodnie elity polityczne liberalnej teorii stosunków międzynarodowych. Dzięki temu może zdemaskować błędność teorii liberalnej, ale zarazem musi uznać znaczenia poglądów wyznawanych przez polityków (a więc przyczyny z poziomu jednostki). Co ciekawe jednak, postępowanie Rosji wyjaśnia już w sposób typowo realistyczny, nie przejmując się ideami wyznawanymi czy głoszonymi prezydenta Putina. Autor niniejszego artykułu sądzi, że postępowanie zarówno Rosji, jak i państw zachodnich można wyjaśnić odwołując się do teorii realistycznej, uznając wygłaszane przez polityków uzasadnienia za mające charakter w dużej mierze propagandowy.
Item
Henry Kissinger, O Chinach [recenzja]
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2014) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Książka H. Kissingera - amerykańskiego polityka, który wniósł ogromny wkład w dzieło zbliżenia USA i ChRL w okresie zimnej wojny chociażby z tego powodu zasługuje na uwagę. Autor daleki jest od bliskiej wielu zachodnim autorom maniery pouczania Chińczyków jak powinni prowadzić własne sprawy państwowe. Oceniając politykę prezydenta B. Clintona wobec Chin ukazuje przede wszystkim jej nieskuteczność, ale powstrzymuje się - zapewne z lojalności dla własnego państwa - przed obnażeniem amerykańskiej hipokryzji i całkiem materialnych interesów, jakie USA realizują za pomocą swej "idealistycznej" polityki.
Browse by
Selected filters: