OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22946 archived items

Recent Submissions

Item
Tematyka białoruska w debatach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997 - 2004
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł przedstawia tematykę białoruską w debatach Sejmu w latach 1997-2004. W wystąpieniach na forum Sejmu polscy ministrowie spraw zagranicznych twierdzili, że intensywność stosunków polsko – białoruskich zależy od wektorów polityki zagranicznej jakie przyjmie Mińsk
Item
Polityka wschodnia rządu Donalda Tuska
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2011) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł omawia politykę wschodnią realizowaną przez pierwszy rząd koalicji PO-PSL (2007-2011). W omawianym okresie na plan pierwszy wysunęły się relacje z Rosją, na drugi plan spadły relacje z Ukrainą. Początkowo ożywiły się stosunki z Białorusią, ale także one załamały się na przełomie 2010/2011 r. Na badany okres przypadają tak ważne wydarzenia jak wojna rosyjsko-gruzińska w 2008 r. i katastrofa smoleńska w 2010 r.
Item
Miejsce Białorusi w polskiej polityce zagranicznej po uzyskaniu członkostwa w Unii Europejskiej
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2010) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł omawia miejsce Białorusi w polskiej polityce po 2004 r. Autor przedstawia zarówno uwarunkowania zewnętrzne (członkostwo w UE, stosunki USA z Polską, Rosją i Niemcami), jak i wewnętrzne (słabość rządu M. Belki, wewnętrzne konflikty w rządzie J. Kaczyńskiego, powstanie rządu D. Tuska) polskiej polityki wobec Mińska. Zdaniem autora W interesie Warszawy jest by stosunki obu państw były jak najlepsze, "by były szanowane prawa mniejszości narodowych w obu państwach, by dynamicznie rozwijała się wymiana handlowa. Warszawskie elity muszą się jednak zdobyć na uznanie cywilizacyjnej odrębności Białorusi, przestać rościć sobie prawa do dyktowania, jaki ma być ustrój polityczny i gospodarczy naszego wschodniego sąsiada. Warto też przypomnieć, że tak jak Polska w okresie starań o członkostwo w NATO słusznie podkreślała prawo państw do decydowania o swych sojuszach wojskowych, tak samo musi uznać identyczne prawo Białorusi. Uznać to prawo nawet wtedy, gdy oznacza to – naturalny z punktu widzenia cywilizacyjnego i gospodarczego – wybór przez Mińsk opcji rosyjskiej".