OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22976 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [137]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
John J. Mearsheimer, Dlaczego politycy kłamią. Cała prawda o kłamstwie w polityce międzynarodowej (recenzja)
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2013) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Recenzowana książka stanowi cenną pozycję z racji stworzenia zalążków teoretycznych rozważań nad problematyką kłamstwa w stosunkach międzynarodowych. Zaletą jest uniknięcie zbędnego moralizatorstwa, przy jednoczesnym ominięciu drugiej pułapki, jaką byłby etyczny nihilizm. Mearsheimer nie odrzuca możliwości oceny stosunków międzynarodowych z punktu widzenia etyki absolutnej. Dla analizy politologicznej istotnie więcej wnosi przyjęcie stanowiska utylitarystycznego, gdyż pozwala ono lepiej zrozumieć motywy polityka. Należy jednak zastrzec, że jest to utylitaryzm na poziomie państwa, a nie na poziomie osoby polityka. Co więcej, amerykański politolog wskazuje na destrukcyjne skutki kłamstwa dla funkcjonowania społeczeństwa. Uświadamia, że choć kłamstwo może być skutecznym środkiem do osiągnięcia celu, a cel ten może być korzystny nawet dla ludzkości (np. kłamstwa Kennedy’ego w sprawie porozumienia z Chruszczowem, dotyczącego wycofania rakiet z Kuby i Turcji), to jednak zawsze mają one swoje negatywne konsekwencje.
Item
Ulrich Beck, Niemiecka Europa. Nowe krajobrazy władzy pod znakiem kryzysu [recenzja]
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2014) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Tekst stanowi krytyczną recenzję książki niemieckiego socjologa Ulricha Becka, w której przedstawił on swą wizję Unii Europejskiej kierowanej przez Niemcy w kierunku realizacji lewicowej utopii i przejawiającej lekceważenie dla reguł demokracji.
Item
Pamięci Kennetha Waltza (1924-2013)
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2014) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł omawia niektóre aspekty działalności pedagogicznej i naukowej Kennetha Waltza. Ten pierwszy aspekt jest opisany na podstawie relacji Stephena Walta. Z aktywności badawczej wyeksponowano stosunek twórcy amerykańskiego neorealizmu strukturalnego do proliferacji broni atomowej. Kenneth Waltz uważał, że irański program atomowy sprzyja pokojowi na Bliskim Wschodzie, gdyż równoważy przewagę posiadaną przez Izrael. Stanowisko Waltza (i wielu innych neorealistów) wynika z faktu jego antywojennych przekonań.
Item
Elementy zmiany i kontynuacji w polityce Rzeczypospolitej Polskiej wobec Chińskiej Republiki Ludowej po 2015 r.
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2016) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy, iż w 2015 r. dokonał się jakościowy przełom w stosunkach polsko – chińskich. Autor zakłada, że owe relacje odbywają się w ramach imperialnego systemu międzynarodowego wyznaczonego przez globalną dominację USA, przynależność Polski do kierowanego przez to państwo bloku państw zachodnich i wyrafinowaną politykę ChRL, która selektywnie akceptuje zasady lansowane przez wiodące supermocarstwo, a jednocześnie świadomie pracuje na rzecz wzrostu własnej potęgi i konsekwentnie zmierza do zakwestionowania dominacji USA. Na poziomie krajowym na polską politykę wobec Chin wpływa przyjęty przez polskie elity władzy w ramach hegemonialnej socjalizacji po 1989 r. liberalno – demokratyczny system normatywny. Jego siła oddziaływania jednak słabnie wraz ze wzrostem gospodarczej potęgi Chin i jednoczesnym kryzysem gospodarczym USA i państw zachodnioeuropejskich.
Item
Stosunki polsko-amerykańskie po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2014) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Podstawową dziedziną współpracy polsko-amerykańskiej jest bezpieczeństwo. Polska jest sojusznikiem USA w NATO oraz zaangażowała się w wojny przeciwko Afganistanowi i Irakowi. Będąc zainteresowana w utrzymaniu tradycyjnych funkcji NATO, wypływających z artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, z dużą otwartością odnosiła się do amerykańskich postulatów globalizacji funkcji NATO. W okresie rządów premiera J. Kaczyńskiego Polska dążyła do nadania wzajemnym relacjom w dziedzinie bezpieczeństwa charakteru bilateralnego, nawet kosztem NATO. Służyć miał temu udział w amerykańskim programie obrony antyrakietowej. Koncepcja ta upadła wraz ze zmianą rządu w Polsce i w USA. Spadło zarówno znaczenie Polski w polityce amerykańskiej (liczne afronty wykonane przez Baracka Obamę), jak i skoncentrowanie polskiej polityki zagranicznej na bliskich związkach z Niemcami.
Browse by
Selected filters: