OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23414 archived items

Recent Submissions

Item
Udział posłów narodowości białoruskiej w pracach Sejmu III Rzeczypospolitej Polskiej
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
W początkowym okresie istnienia III RP działacze mniejszości białoruskiej podjęli działania na rzecz zdobycia samodzielnej reprezentacji w polskim parlamencie. Udało się to tylko w 1991 r., gdy mandat zdobył E. Czykwin. W późniejszych elekcjach (aż do wyborów w 2015 r.) działacze białoruscy uzyskiwali mandaty startując z list lewicy. Był to jednak sojusz taktyczny, gdyż posłowie narodowości białoruskiej dbali o interesy Cerkwi i swojego narodu, zachowując dystans wobec niektórych działań w zakresie polityki zagranicznej RP (agresja NATO przeciwko Jugosławii, Afganistanowi, krytyka działań przeciwko Białorusi)
Item
Łemkowska mniejszość etniczna w polskiej przestrzeni społecznej
(Koło Wschodnioeuropejskie Stosunków Międzynarodowych, 2015) Hopej, Malwina; Uniwersytet Wrocławski
Item
Rola wybranych zasobów niematerialnych w realizowaniu strategii rozwoju biblioteki na przykładzie Biblioteki Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego
(Korporacja Bibliotekarzy Wrocławskich, 2015) Bosacka, Maria; Uniwersytet Wrocławski
Referat przedstawia wyniki badań przeprowadzonych w Bibliotece Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, mających na celu ustalenie roli zasobów niematerialnych w realizacji strategii rozwoju biblioteki. Przyjęto jakościowe podejście badawcze. Materiał empiryczny badań stanowiły opowieści organizacyjne, prowadzone wywiady narracyjne, doświadczenia własne autorki z prawie piętnastoletniej pracy w omawianej bibliotece oraz analiza dokumentów (sprawozdań rocznych z działalności biblioteki, dokumentów związanych z rekrutacją nowych pracowników, arkuszy oceny okresowej, nagród i wyróżnień). Badania wykazały, że najważniejszą rolę w pierwszym etapie realizacji strategicznego planu rozwoju Biblioteki Instytutu Pedagogiki odegrało silne przywództwo oraz umiejętne zarządzanie kapitałem ludzkim. Kapitał ludzki odgrywa nadal zasadniczą rolę w wypełnianiu misji biblioteki. Kolejne zasoby niematerialne, bez których nie byłaby możliwa realizacja ambitnych planów, to komunikacja, relacje wewnętrzne i zewnętrzne oraz kultura organizacyjna. Wzajemne powiązania pomiędzy analizowanymi elementami są tak silne, że niekiedy nie sposób stwierdzić, które z nich odgrywają najważniejszą rolę. Analiza poszczególnych zasobów niematerialnych pozwala na wyciągnięcie wniosków dotyczących całości badanego obszaru oraz wskazanie mocnych i słabych stron. Wyniki badań zostaną wykorzystane w praktyce w planowaniu i realizacji strategii rozwoju biblioteki.
Item
Tematyka białoruska w debatach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997 - 2004
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł przedstawia tematykę białoruską w debatach Sejmu w latach 1997-2004. W wystąpieniach na forum Sejmu polscy ministrowie spraw zagranicznych twierdzili, że intensywność stosunków polsko – białoruskich zależy od wektorów polityki zagranicznej jakie przyjmie Mińsk
Item
Zaświaty - nieistniejące czy niepoznawalne? Tłumaczenie jako zysk interpretacyjny na przykładzie "Trenu X" Jana Kochanowskiego
(Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Filologii Polskiej, 2015) Zbądzki, Jakub; Uniwersytet Wrocławski
Ideą badań jest przedstawienie, w jaki sposób tłumaczenie utworu poetyckiego może wpływać na jego interpretację. W tym celu dokonano analizy fragmentu Trenu X Jana Kochanowskiego. Skoncentrowano ją na kluczowym dla dzieła pojęciu strony – jego znaczeniu etymologicznym i płynących z niego filozoficznych skutkach. Następnie, korzystając z hermeneutycznych metod w translatologii, porównano oryginalny tekst ze współczesnymi przekładami angielskimi, zwłaszcza z niekonwencjonalną wersją Barańczaka i Heaneya. Badania wykazały, że tłumaczenie nie jest rzeczą odrębną wobec pierwowzoru i może pomagać w jego zrozumieniu, stanowi zatem zysk interpretacyjny. Na tej podstawie autor proponuje nowe odczytanie utworu.