OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22936 archived items

Recent Submissions

Item
Tematyka białoruska w debatach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997 - 2004
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł przedstawia tematykę białoruską w debatach Sejmu w latach 1997-2004. W wystąpieniach na forum Sejmu polscy ministrowie spraw zagranicznych twierdzili, że intensywność stosunków polsko – białoruskich zależy od wektorów polityki zagranicznej jakie przyjmie Mińsk
Item
John Mearsheimer: realizm strukturalny w pułapce idealizmu
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2016) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł podejmuje kwestię wpływu idealizmu na wyjaśnienia stosunków międzynarodowych w pracach przedstawicieli neorealizmu. Można zauważyć, że wbrew deklaracjom poszukiwania wyjaśnień na poziomie systemu międzynarodowego oraz głównie o charakterze materialnym, John Mearsheimer wyjaśnia konflikt na Ukrainie faktem wyznawania przez zachodnie elity polityczne liberalnej teorii stosunków międzynarodowych. Dzięki temu może zdemaskować błędność teorii liberalnej, ale zarazem musi uznać znaczenia poglądów wyznawanych przez polityków (a więc przyczyny z poziomu jednostki). Co ciekawe jednak, postępowanie Rosji wyjaśnia już w sposób typowo realistyczny, nie przejmując się ideami wyznawanymi czy głoszonymi prezydenta Putina. Autor niniejszego artykułu sądzi, że postępowanie zarówno Rosji, jak i państw zachodnich można wyjaśnić odwołując się do teorii realistycznej, uznając wygłaszane przez polityków uzasadnienia za mające charakter w dużej mierze propagandowy.
Item
Henry Kissinger, O Chinach [recenzja]
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2014) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Książka H. Kissingera - amerykańskiego polityka, który wniósł ogromny wkład w dzieło zbliżenia USA i ChRL w okresie zimnej wojny chociażby z tego powodu zasługuje na uwagę. Autor daleki jest od bliskiej wielu zachodnim autorom maniery pouczania Chińczyków jak powinni prowadzić własne sprawy państwowe. Oceniając politykę prezydenta B. Clintona wobec Chin ukazuje przede wszystkim jej nieskuteczność, ale powstrzymuje się - zapewne z lojalności dla własnego państwa - przed obnażeniem amerykańskiej hipokryzji i całkiem materialnych interesów, jakie USA realizują za pomocą swej "idealistycznej" polityki.
Item
Stanisław Cat-Mackiewicz: O jedenastej - powiada aktor - sztuka jest skończona. Polityka Józefa Becka. Kraków, 2012: [recenzja]
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2013) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Recenzowana książka jest próbą zdjęcia z J. Piłsudskiego odpowiedzialności za klęskę Polski w 1939 r. i zrzuceniu całej winy na J. Becka. Mimo polemicznego charakteru związanego z walkami pomiędzy frakcjami obozu piłsudczykowskiego zawiera ona wiele interesujących wątków, jak chociażby wywód na temat sojuszy egzotycznych.
Item
Dominique Moïsi, Geopolityka emocji. Jak kultury strachu, upokorzenia, nadziei przeobrażają strach, Warszawa, 2012, [recenzja]
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2013) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Tekst stanowi krytyczną recenzję książki D. Moïsi, którą recenzent umieszcza w nurcie zapoczątkowanym przez tekst F. Fukuyamy o końcu historii. Widzi w niej próbę intelektualnego uzasadnienia zachowania przez Zachód globalnej hegemonii i dogmatu o rzekomej uniwersalności zachodniego systemu wartości. Z tego powodu francuski uczony podejmuje polemikę z teorią zderzenia cywilizacji Huntingtona, której zarzuca to, że... okazała się prawdziwa. O ile książka Fukuyamy mogła, mimo swych oczywistych słabości, odnieść sukces, to wynikało to z faktu, że powstała w okresie tryumfu demokratyczno-liberalnych Stanów Zjednoczonych Ameryki nad komunistycznym Związkiem Radzieckim. Dominique Moïsi pisał swą książkę w czasach, gdy pojawiały się już pierwsze symptomy kryzysu Zachodu. W ten sposób kraje, które w dziele Fukuyamy miały być wzorem do naśladowania dla reszty świata, w recenzowanej książce są zaliczane do krajów reprezentujących "kulturę strachu". Natomiast odrzucające liberalną ideologię "końca historii" Chiny reprezentują "kulturę nadziei".