OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22936 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [101]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [132]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [2]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [284]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Tematyka białoruska w debatach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997 - 2004
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł przedstawia tematykę białoruską w debatach Sejmu w latach 1997-2004. W wystąpieniach na forum Sejmu polscy ministrowie spraw zagranicznych twierdzili, że intensywność stosunków polsko – białoruskich zależy od wektorów polityki zagranicznej jakie przyjmie Mińsk
Item
Stanisław Cat-Mackiewicz: O jedenastej - powiada aktor - sztuka jest skończona. Polityka Józefa Becka. Kraków, 2012: [recenzja]
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2013) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Recenzowana książka jest próbą zdjęcia z J. Piłsudskiego odpowiedzialności za klęskę Polski w 1939 r. i zrzuceniu całej winy na J. Becka. Mimo polemicznego charakteru związanego z walkami pomiędzy frakcjami obozu piłsudczykowskiego zawiera ona wiele interesujących wątków, jak chociażby wywód na temat sojuszy egzotycznych.
Item
Kompetencje wewnętrznych organów władzy Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach międzynarodowych
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2004) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Przedmiotem analizy są kompetencje wewnętrznych organów władzy (czyli mających swe siedziby na terytorium własnego państwa) w procesie kształtowania polityki zagranicznej. Autor wskazuje, że mimo pojawiających się konfliktów pomiędzy poszczególnymi organami władzy, szczególnie w okresie przed przyjęciem Konstytucji z 1997 r., to jednak w wymiarze strategicznym istniała pomiędzy nimi duża zgodność w realizacji podstawowych celów polityki zagranicznej.
Item
Koncepcje polityki zagranicznej polskich partii centrowych
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2004) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł stanowi analizę koncepcji polityki zagranicznej III RP sformułowanej przez relewantne partie centrowe w latach 1990-2004. Pomimo pewnych różnic należy uznać, że wszystkie partie centrowe zajmowały zbliżone stanowisko w dziedzinie polityki zagranicznej: popierały członkostwo Polski w NATO i w UE. Pewne różnice można odnaleźć w stosunku do wschodnich sąsiadów (nie wszystkie akceptowały koncepcje prometejskie uznając, że należy skoncentrować się na utrzymaniu jak najlepszych relacji gospodarczych i politycznych z tymi państwami).
Item
Realista nierealistyczny: rzecz o Adolfie Bocheńskim
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2011) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Powstanie III Rzeczypospolitej, państwa legitymującego się poprzez negację swej komunistycznej poprzedniczki, wytworzyło potrzebę i możliwość powrotu do tradycyjnych, zwalczanych w okresie PRL-u nurtów polskiej polityki (zwłaszcza prawicowych). Jednym z autorów, który zyskał pewną popularność w kręgach postsolidarnościowej centroprawicy ("konserwatystów") był Adolf Bocheński. Ponieważ jego argumenty nie są traktowane jedynie jako świadectwo epoki, ale jako inspiracje dla polityki zagranicznej realizowanej współcześnie należy dokładnie przestudiować jej słabości. Nie ulega bowiem wątpliwości, że znajdujemy w niej pewne schematy myślenia, które charakteryzowały także sanacyjne kierownictwo przedwojennej Polski. Błędy intelektualne popełnione przez piłsudczyków stały się jedną z kluczowych przyczyn katastrofy państwa polskiego w 1939 r. Stąd wypływa konieczność ich demaskacji, w celu uniknięcia podobnych konsekwencji dla istnienia III RP
Browse by
Selected filters: