OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22936 archived items

Recent Submissions

Item
Między rodziną a państwem. Struktury pośrednie w świetle prasy katolickiej w Polsce (1989-1995)
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2006) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Książka poświęcona jest miejscu jakie zasada pomocniczości i jej zastosowanie w takich dziedzinach jak oświata i wychowanie, środki społecznego przekazu oraz gospodarka zajmowała w refleksji polskich środowisk katolickich w pierwszych latach istnienia III RP. W tym celu dokonana została analiza czołowych pism katolickich ukazujących się w latach 1989-1995.
Item
Problematyka demograficzna na łamach prasy katolickiej w Polsce
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2003) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Religijny charakter prasy katolickiej powoduje, że koncentruje się ona na zagadnieniach dotyczących bezpośrednio sfery sacrum. Stosunkowo mało miejsca poświęca ona problematyce politycznej. Jeżeli już to czyni, to z reguły na pierwszym planie widoczny jest etyczny kontekst podejmowanego zagadnienia. Tak też jest w przypadku problematyki demograficznej. W pierwszej połowie lat 90. XX wieku stała się one tematem kilkunastu artykułów w związku z konferencjami ONZ w Kairze i Pekinie. Było to spowodowane wykorzystywaniem argumentów demograficznych przeciwko prawu do życia dziecka poczętego. Prasa katolicka krytykowała zarówno ONZ, UNICEF i UNFPA, jak i politykę USA. Z perspektywy czasu należy stwierdzić dużą trafność uwag prasy katolickiej odnośnie sytuacji demograficznej świata. Ten nurt polskiej prasy wykazywał o wiele większą świadomość realnej sytuacji niż nurt liberalny.