OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22970 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [135]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
To (nie) dom? Komentarze do architektury domów na forach internetowych. Badanie tekstów o projektach architektury użytkowej
(Wydawnictwo LIBRON, 2012) Siemes, Annette; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł prezentuje kolejny etap projektu badawczego, który na podstawie pierwszego pilotażowego badania rozwinął się w stronę badania szerszego tematu asymilacji rzeczy nienormalnych w komunikacji. Jako przykładowa scena, na której przebiegają odpowiednie komunikacje, wybrane zostało forum internetowe dotyczące architektury i komentowane tam projekty architektury nowoczesnej. Badanie analizuje umieszczone przez użytkowników i gości forum komentarze na temat projektów domów mieszkalnych przedstawionych tam jako nowoczesne, niezwykłe itp. Badanie służyło nie tylko sprawdzeniu i rozwinięciu wypracowanych już wymiarów i kategorii na szerszej podstawie materiałowej, lecz też analizie problemu, jak w procesie komunikacji wytwarzane są obszary „własnego“ vs. czegoś „innego“ oraz na jakich obszarach i w jaki sposób to, co uznawane jest za „normalne“, odgraniczone jest od nienormalnego. Chodzi zatem też o szerszy temat tożsamości i autowizerunku kulturowego w odniesieniu do architektury oraz o strategie i sposoby jego negocjowania w komunikacji. Projekt jednocześnie stanowi próbę zastosowania podejścia jakościowego w badaniach komunikacji, pracując jednak na szerszym korpusie i wykorzystając również techniki ilościowe.
Item
Zdrowie jako motyw procedur normalizacyjnych w komunikacji – perspektywy badawcze na podstawie analizy egzemplifikacji
(Wydawnictwo LIBRON, 2016) Siemes, Annette; Uniwersytet Wrocławski
Celem artykułu jest wskazanie możliwości wielopoziomowej analizy tego, w jaki sposób zdrowie jest konstruowane komunikacyjnie i jak badania mogą pomóc przy identyfikacji środków i zabiegów używanych dla ustalenia granic normalności odnośnie zdrowia. Oznacza to, że odpowiednio skonstruowane badania empiryczne mogą nie tylko służyć stwierdzeniu aktualnej wersji tego konstruktu, lecz jednocześnie wyjaśnić, jak granice normalności tego (lub dowolnego innego) tematu komunikacji są modyfikowane i negocjowane w aktualnych kontekstach społeczno-historycznych oraz medialnych. Tekst pokazuje najpierw przegląd różnych możliwych perspektyw dla badań, wyróżniając formy i możliwości zastosowania czy manifestacji pojęcia zdrowia w komunikacji, badając następnie na podstawie materiałów empirycznych (reklamy i teksty medialne) zdrowie jako temat oraz jako pośredni motyw regulujący komunikacje w funkcji konceptu oraz wiążące się z tym procedury normalizacyjne w komunikacji.
Item
To przecież normalne. O negocjowaniu obszarów normalności w komunikacji i ich badaniu
(Wydawnictwo LIBRON, 2015) Siemes, Annette; Uniwersytet Wrocławski
Tekst zajmuje się zjawiskiem normalności w kontekstach komunikacyjnych, dokładniej mówiąc kwestią, jakie są sposoby negocjowania obszarów tego, co w ramach rzeczywistości komunikacyjnej uchodzi za normalne (oczekiwalne, (bardziej) prawdopodobne, ogólnie akceptowane lub „oczywiste“) oraz gdzie i jak krystalizują się w ramach procesu komunikacyjnego (płynne) granice takiej normalności. Kategoria normalności pojawia się w wielu opracowaniach dotyczących zagadnień związanych z komunikacją. Badając dyskurs społeczny, niemiecki uczony Jürgen Link wyodrębnił normalizację jako aspekt centralny, niosący specyficzne znaczenie dla nowoczesnych społeczeństw. Artykuł podaje zarys normalizmu według Linka i podejmuje próbę opracowania podejścia dla badań normalności i procedur normalizacyjnych w kontekście nauki o komunikacji, wykazując zarówno możliwości systematyzacji zjawiska w kontekście teoretycznym jak i możliwe ukierunkowanie badań empirycznych.
Item
Koncept prawdy w reklamie i wypowiedziach o markach i produktach
(Wydawnictwo LIBRON, 2014) Siemes, Annette; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł dotyczy konceptu prawdy i prawdziwości (rozumiane jako dwie powiązane ze sobą kategorie) oraz manifestacji i roli tych kategorii w dziedzinie reklamy i komunikacji marek. Temat jest rozpatrywany z perspektywy konstruktywistycznej teorii komunikacji, w związku z czym przedstawiane są niektóre założenia teoretyczne tworzące podstawę obserwacji empirycznej. W dalszej części tekstu tematyka badana jest na podstawie ewidencji empirycznych (wypowiedzi/oferty komunikacyjne – zarówno werbalne jak i wizualne). Celem było sprawdzenie podstaw teoretycznych ze względu na ich potencjał poznawczy w ramach analizy konkretnych manifestacji, wyjaśnienie ich specyfiki, identyfikacja stosowanych procedur i zabiegów oraz zrozumienie ich funkcji w komunikacji. Próbowałam sprawdzić, jakie nowe pytania i aspekty pojawią się, kiedy zajmujemy się tematyką prawdy w reklamie nie tylko na poziomie teoretycznych i filozoficznych rozważań, lecz na poziomie teoretycznie ugruntowanej analizy konkretnych manifestacji. Zaprezentowane materiały oraz ich omówienie należy zatem rozumieć jako ilustrację i punkt wyjścia dla określenia możliwych tematów badawczych, które można będzie analizować systematycznie na szerszym materiale.
Item
Dom i urlop – dwa współzależne koncepty?
(Wydawnictwo LIBRON, 2013) Siemes, Annette; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł prezentuje wyniki analitycznego połączenia dwóch badań. Zajmuję się tutaj pytaniem, co może nam pokazać analiza porównawcza wybranych wyników, uzyskanych w ramach różnych badań, ale dotyczących podobnych i powiązanych ze sobą tematów. Jako przedmiot badań wybrałam kwestię komunikacyjnej konceptualizacji „domu“ i „bycia w domu“ z jednej strony oraz „urlopu“ i „spędzania urlopu/bycia na urlopie“ z drugiej strony. Analiza wtórna, korelująca wyniki dwóch badań ze względu na obydwa te tematy, miała nie tylko pomóc w rekonstrukcji związanych z nimi konceptów, lecz miała również pokazać, czy i w jaki sposób takie podejście może przyczynić się do wytworzenia całościowego obrazu jakiegoś zagadnienia. W kontekście metodologicznego konceptu triangulacji, to znaczy kombinacji różnych podejść, metod czy też wyników, niniejszy projekt więc bada na konkretnym przykładzie użyteczność i możliwości takiego podejścia.
Browse by
Selected filters: