OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23110 archived items

Recent Submissions

Item
Glosa do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 17 czerwca 2009 r., II AKz 334/09
(E-Wydawnictwo. Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, 2020) Łukowiak, Bartosz; Uniwersytet Wrocławski
W komentowanym orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Lublinie stanął na stanowisku, zgodnie z którym decyzje organów podatkowych należy traktować jako rozstrzygnięcia „kształtujące stosunek prawny” w rozumieniu art. 8 § 2 k.p.k. Zdaniem sądu przemawia za tym fakt, że decyzje organów podatkowych mają decydujące znaczenie dla ustalenia istnienia i wysokości zobowiązania podatkowego, a także rodzą po stronie podatnika określone skutki finansowe, jak również to, że zapadają w trybie odrębnych przepisów, które przewidują możliwość ich instancyjnej kontroli (w tym w drodze nadzwyczajnych środków zaskarżenia). W niniejszej pracy Autor przedstawia argumenty na rzecz uznania tego stanowiska za błędne i analizuje skomplikowaną kwestię mocy dowodowej decyzji podatkowej w postępowaniu w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe. W pracy zawarto również ogólne uwagi na temat możliwości związania sądu w procesie karnym decyzją administracyjną lub orzeczeniem sądu administracyjnego, wskazując przykłady i warunki takiego związania, a także przyczyny błędnego interpretowania art. 8 § 2 k.p.k. i stanowiska wyrażane w tej kwestii przez przedstawicieli doktryny procesu karnego.
Item
Charakter prawny wniosku odwoławczego w procesie karnym (art. 29 § 2 Kodeksu postępowania karnego)
(Polska Akademia Umiejętności, Krakowski Instytut Prawa Karnego Fundacja, 2020) Łukowiak, Bartosz; Uniwersytet Wrocławski
Celem pracy jest przeanalizowanie charakteru prawnego wniosku odwoławczego, w tym zwłaszcza ustalenie funkcji, jaką wskazany element środka odwoławczego pełni w procesie karnym, a także ustalenie czy i ewentualnie w jakim zakresie jego treść wiąże sąd odwoławczy oraz czy skarżący jest uprawniony do jego zmiany w toku postępowania odwoławczego. W artykule skupiono się na przedstawieniu poglądów wyrażanych dotąd w tej kwestii w doktrynie prawa karnego procesowego oraz w orzecznictwie sądów karnych, a następnie przeanalizowano jaki wpływ na ich aktualność może mieć wejście w życie nowelizacji z 19 lipca 2019 r., jak również zaprezentowano w jaki sposób należy interpretować art. 29 § 2 k.p.k. w jego aktualnym brzmieniu.
Item
Kontrowersje wokół skargi na wyrok sądu odwoławczego w procesie karnym
(Polska Akademia Umiejętności, Krakowski Instytut Prawa Karnego Fundacja, 2020) Łukowiak, Bartosz; Uniwersytet Wrocławski
Praca stanowi odpowiedź na wyrażane w piśmiennictwie karnoprocesowym stanowiska dotyczące niektórych zagadnień związanych z funkcjonowaniem uregulowanej w rozdziale 55a k.p.k. skargi na wyrok sądu odwoławczego, która może być wniesiona do Sądu Najwyższego w razie uchylenia przez sąd odwoławczy wyroku sądu I instancji i przekazania mu sprawy do ponownego rozpoznania. W artykule zaprezentowany został własny pogląd autora m.in. na temat charakteru prawnego tego środka, zakresu kontroli sprawowanej przez Sąd Najwyższy w toku jego rozpoznawania, możliwych sposobów zakończenia postępowanie, składu sądu czy możliwości zastosowania przepisów o skardze na wyrok sądu odwoławczego w toku różnego rodzaju postępowań dyscyplinarnych. Autor analizuje również orzecznictwo dotyczące omawianego środka, a także formułuje postulaty de lege ferenda mające na celu usprawnić funkcjonowanie tej skargi.
Item
Koncepcja podziału procesu karnego na dwie fazy – 50 lat później
(Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2020) Łukowiak, Bartosz; Uniwersytet Wrocławski
Celem pracy było znalezienie odpowiedzi na pytanie o atrakcyjność koncepcji podziału procesu karnego na dwie fazy po upływie ponad pół wieku od czasu jej ostatniej szerszej analizy, jak również rozwiązanie szczegółowych problemów z nią związanych. Punktem wyjścia dla zawartych w tekście rozważań było spojrzenie na ideę dwufazowego procesu karnego jako na konstrukcje o charakterze czysto procesowym, a zatem odrzucenie jej funkcjonalnego związku z jakimkolwiek modelem materialnego prawa karnego. W pierwszej części pracy omówiono historię koncepcji dwufazowego procesu karnego, jak również przedstawiono niektóre z argumentów wysuwanych przez jej zwolenników i przeciwników. W toku dalszych wywodów skupiono się na poszukiwaniu elementów tytułowej idei w aktualnie obowiązującym stanie prawnym. Końcowe fragmenty tekstu zostały poświęcone odpowiedzi na pytanie czy i ewentualnie w jakim kształcie koncepcja podziału postępowania jurysdykcyjnego powinna stać się elementem polskiego procesu karnego, a następnie zaprezentowano w tym zakresie liczne i szeroko uzasadnione wnioski de lege ferenda.
Item
Postępowanie odwoławcze w procesie karnym na gruncie nowelizacji z 19 lipca 2019 r. – zagadnienia wybrane
(Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, 2020) Łukowiak, Bartosz; Uniwersytet Wrocławski
19 lipca 2019 r. uchwalono nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która w znaczący sposób przebudowała dotychczasowy kształt postępowania odwoławczego w sprawach karnych. Celem tej pracy jest analiza niektórych z wprowadzonych tą nowelizacją zmian. Szczegółowe rozważania dotyczą modyfikacji w zakresie zarzutów możliwych do podniesienia w treści środka odwoławczego, problematyki zaskarżania uzasadnień, a także zmian w zakresie podstaw oddalenia wniosku dowodowego oraz redukcji części reguł ne peius.