OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22936 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [101]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [132]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [2]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [284]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Etapy rozwoju regionalnych portów lotniczych w Polsce i innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej po akcesji do Unii Europejskiej
(Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, 2016) Pijet-Migoń, Edyta; Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i związana z tym liberalizacja transportu lotniczego spowodowały szereg zmian na rynku przewozów pasażerskich, wśród nich rozwój portów regionalnych. Celem artykułu jest pokazanie zmian, które miały miejsce w polskich portach regionalnych na tle zmian w portach regionalnych w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, które wraz z Polską (Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia) lub nieco później (Rumunia, Bułgaria) przystąpiły do Unii Europejskiej. Poszukiwana jest odpowiedź na pytanie, na ile przebieg tych zmian w różnych państwach był podobny, a jakie są różnice między nimi. W analizie porównawczej wykorzystano dane Eurostat, dane urzędów lotnictwa cywilnego oraz portów lotniczych. W analizie sieci połączeń oparto się na aktualnych i archiwalnych rozkładach lotów. Z przeprowadzonych analiz wynika, że mimo różnic ilościowych, głównie wynikających z wielkości państwa, można mówić o pewnych prawidłowościach i wyróżnić trzy wspólne fazy rozwoju – ekspansji, kryzysu i konsolidacji. Są one charakterystyczne nie tylko dla Europy Środkowo-Wschodniej, ale również dla wcześniej zderegulowanych rynków, przy czym długość poszczególnych faz rozwojowych była wyraźnie krótsza w analizowanych państwach.
Item
Geopark Papuk w Chorwacji
(Państwowy Instytut Geologiczny, 2016-08) Migoń, Piotr; Pijet-Migoń, Edyta; Uniwersytet Wrocławski; Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
Item
Geoturystyka – nowe możliwości wykorzystania dziedzictwa Ziemi w turystyce. Studium przypadku Krainy Wygasłych Wulkanów w Sudetach Zachodnich
(Uniwersytet Szczeciński, 2016) Pijet-Migoń, Edyta; Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
The growing interest in the opportunities provided by Earth heritage to foster tourism development makes one to wonder whether geotourism is a new form of tourism or merely a new term to describe activities undertaken since long ago, connected with visits to geologically interesting sites. The case study of ‘Land of Extinct Volcanoes’ in the West Sudetes, which is an area that builds its tourist product and creates its mark upon local geoheritage, supports the view that geotourism is a new form of tourism. This is because geoeducation and expanded interpretation of sites of geoscientific interest have been emphasized only recently. Likewise, provision of necessary educational facilities is a new trend. The onset of geotourism in the region dates back to the 1990s, but its rapid development only typifies the last decade and is mainly related to bottom-up activities initiated by local leaders.
Item
Możliwości wykorzystania współczesnej i dawnej infrastruktury lotniczej w turystyce miejskiej
(Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, 2015) Pijet-Migoń, Edyta; Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
Rozbudowana sieć połączeń lotniczych i dostępność cenowa transportu przyczynia się do rozwoju turystyki, w tym turystyki miejskiej. Jednak funkcja transportowa nie jest jedyną funkcją, jaką mogą pełnić porty lotnicze oraz towarzysząca im infrastruktura. Celem opracowania jest wskazanie na pozalotnicze funkcje lotnisk oraz możliwości ich turystycznego wykorzystania. Porty lotnicze ze względu na często interesujące położenie, architekturę terminali, nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne mogą również pełnić funkcję atrakcji turystycznych. Organizowane przy nich muzea transportu, wystawy, ekspozycje, tarasy i punkty widokowe oraz centra informacyjne dodatkowo przyciągają turystów, również tych nie podróżujących drogą lotniczą. Ponadto rosnące zainteresowanie historią lotnictwa daje możliwości kreowania nowych produktów turystycznych lub rozszerzania już istniejących, także w oparciu o nieczynne już porty lub ich pozostałości, co w konsekwencji może przyczynić się do deglomeracji ruchu turystycznego w miastach i zwiększenia atrakcyjności turystycznej dzielnic położonych poza centrami miast.
Item
Sokołowsko jako potencjalne centrum ruchu turystycznego w Sudetach Środkowych - szanse i bariery
(AWF we Wrocławiu, 2013) Migoń, Piotr; Pijet-Migoń, Edyta; Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
Sokołowsko jest niewielką miejscowością położoną na południe od Wałbrzycha, w Górach Kamiennych. W 2. połowie XIX w. i w początkach XX w. było jednym z bardziej znanych uzdrowisk sudeckich, specjalizujących się w chorobach płuc. Po II wojnie światowej znaczenie turystyczne miejscowości zmalało, infrastruktura turystyczna i wiele obiektów krajoznawczych uległo dewastacji, a w miejscowości dominował profil leczniczy. Regres funkcji turystycznej nasilił się po 1989 r., gdy znacznie ograniczono zakres lecznictwa uzdrowiskowego. Niemniej walory wypoczynkowe i krajoznawcze miejscowości i jej okolic, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, stwarzają korzystne warunki do dalszego rozwoju funkcji turystycznej i powrotu do czasów świetności. Perspektywą dla Sokołowska jest odtworzenie funkcji uzdrowiskowej, jak i uczynienie z Sokołowska miejsca wybieranego przez turystów spoza regionu na dłuższy pobyt w Sudetach. Głównym ograniczeniem na jest niedostatek infrastruktury turystycznej i ograniczona podaż usług turystycznych w miejscowości. Brak potencjalnych inwestorów wydaje się najważniejszą barierą na drodze Sokołowska do odzyskania pozycji znanej sudeckiej miejscowości wypoczynkowej.
Browse by
Selected filters: