Uwaga! Pozycje dodane do repozytorium OPEN między 21 września a 6 października zostaną opublikowane na stronie repozytorium po tym terminie.
OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23002 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [141]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Kolekcja europejska i zbiory polskie w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie
(Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2022) Wojciechowska, Maja; Uniwersytet Gdański
Biblioteka Kongresu (Library of Congress) to jedna z największych bibliotek na świecie. Posiada ponad 170 mln jednostek zbiorów napisanych w 470 językach. Duża ich część związana jest z państwami europejskimi, w tym z Polską. W artykule zaprezentowano strukturę kolekcji europejskiej. Wskazano na główne kategorie gromadzonych zbiorów, czynniki aktywizujące ich pozyskiwanie oraz przykłady cymeliów – starodruków, rękopisów, druków nowych, ale również map, nut i atlasów. Przedstawione informacje zostały pozyskane z dokumentów wewnętrznych Biblioteki, przewodników drukowanych, stron internetowych oraz w wyniku studiów i rozmów prowadzonych z pracownikami sekcji polskiej w ramach stażu naukowego.
Item
Strategia działania biblioteki
(Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2022) Wojciechowska, Maja; Uniwersytet Gdański
Biblioteki, podobnie jak inne organizacje działające w sferze kultury, nauki i edukacji, powinny przykładać wiele uwagi do planowania kierunku, w którym chcą zmierzać. Rozwój technologii informatycznych i przemiany społeczne sprawiają, że przyszłość tych instytucji nie jest jasna i może rozwijać się wielotorowo. W związku z tym kluczowe jest ustalenie celów, które placówka biblioteczna chce osiągnąć oraz opracowanie metod i narzędzi ich realizacji. Świadome i zamierzone ukierunkowanie działań sprawi, że scenariusz, który chciałaby zrealizować biblioteka w przyszłości, ma większe szanse powodzenia.
Item
Zagadnienia współczesnej komunikacji w kontekście zarządzania instytucją biblioteczną oraz potrzeb i zachowań jej użytkowników
(Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2022) Biegalska, Alicja; Wojciechowska, Maja; Uniwersytet Gdański
Artykuł ma charakter przeglądowy. Zaprezentowano w nim rozważania na temat przemian we współczesnej komunikacji, które mają także wpływ na funkcjonowanie bibliotek oraz zarządzanie nimi. W tekście zasygnalizowano najważniejsze zjawiska, które rzutowały na kształtowanie komunikacji oraz relacji, w tym relacji, nawiązywanych przez instytucje kultury ze swoimi użytkownikami.
Item
Recenzja książki Serwisy internetowe instytucji kultury w Polsce – Mariusz Jarocki, Paweł Marzec. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2020, ss. 206. ISBN 978-83-231-4357-4
(Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2022) Wojciechowska, Maja; Uniwersytet Gdański
W ostatnich latach dużą uwagę przykuwają środki komunikacji elektronicznej, którymi posługują się biblioteki i inne instytucje kultury, które chcą nawiązywać i podtrzymywać kontakty z odbiorcami swoich usług. Instytucje, niegdyś bazujące na kontakcie bezpośrednim, dziś próbują aktywnie funkcjonować także w przestrzeni elektronicznej. Wydaje się, że pandemia tylko wzmocniła ten trend, który zaczął rozwijać się już wcześniej. Zatem badania dotyczące oceny i optymalizacji wykorzystania narzędzi elektronicznych wydają się konieczne i prawdopodobnie będą coraz częściej realizowane w różnych zakresach
Item
Struktura i kierunki działania IFLA w świetle strategii na lata 2019-2024
(Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2022) Wojciechowska, Maja; Uniwersytet Gdański
W artykule przedstawiono największą międzynarodową organizację bibliotekarską – Międzynarodową Federację Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich – IFLA. Skupiono się na jej aktualnej strukturze, tj. na podziale na agendy obowiązującym w 2021 roku, oraz na kierunkach działań strategicznych i kluczowych inicjatywach ujętych w strategii na lata 2019–2024. Ponadto zarysowano rolę programów strategicznych oraz programu publikacyjnego IFLA. Informacje przedstawione w artykule zostały zaczerpnięte z dokumentów IFLA oraz publikacji drukowanych i danych zamieszczonych na stronie internetowej organizacji.
Browse by
Selected filters: