OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22976 archived items

Recent Submissions

Item
Usługi zdalnej komunikacji bibliotekarza z czytelnikiem jako przykład narzędzi wspierających warsztat badawczy użytkownika biblioteki
(Uniwersytet Wrocławski, 2021) Wojciechowska, Maja; Orzoł, Monika; Uniwersytet Gdański
Celem artykułu jest zaprezentowanie nowych form komunikacji bibliotekarzy z użytkownikami, które sprzyjają usprawnianiu procesu zdobywania informacji (przedmiotowej, jak i tej związanej z organizacją usług). Opisano usługę „Zapytaj bibliotekarza”, „Wypożycz bibliotekarza”, przewodniki tematyczne oraz chatboty, które mogą być wykorzystywane aby skrócić czas uzyskania podstawowych informacji, odciążyć punkty informacji naukowej od udzielania prostych informacji technicznych oraz dzięki temu stworzyć możliwość dłuższych sesji z bibliotekarzem, w czasie których dochodzi do pogłębionej analizy wybranego przez czytelnika tematu. Ponieważ można przypuszczać, że usługi te w najbliższych latach będą implementowane w wielu bibliotekach, a ich funkcjonalność będzie rosła, zwrócono uwagę na zasady ich działania, problemy, które potencjalnie mogą generować oraz nowe funkcjonalności, które może dzięki nim osiągać biblioteka.
Item
Przestrzenie kreatywne w bibliotekach w świetle najnowszych koncepcji badawczych (przykład makerspace)
(Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2021) Wojciechowska, Maja; Orzoł, Monika; Uniwersytet Gdański
W artykule zostało podjęte zagadnienie tworzenia w bibliotekach tzw. stref kreatywnych, nazywanych również przestrzeniami twórców. To coraz częstsze zjawisko wymaga analizy, która z jednej strony pozwoliłaby na zdefiniowanie kluczowych terminów, z drugiej zaś – wskazała na istotne problemy, wiążące się z tą nową funkcją bibliotek. Celem artykułu jest przedstawienie stref makerspace, które stanowią rodzaj przestrzeni kreatywnej oraz zasygnalizowanie, w oparciu o przegląd najnowszych koncepcji badawczych, publikowanych na łamach czasopism zagranicznych z dziedziny bibliotekoznawstwa, istotnych problemów, które mogą wiązać się z ich organizacją i funkcjonowaniem. W związku z tym omówiono funkcje przestrzeni kreatywnych, a zwłaszcza funkcję edukacyjną (w kontekście teorii uczenia się), problem przeprowadzania pomiarów i oceny działalności makerspace, zagadnienie ochrony praw własności intelektualnej w przestrzeniach twórców, a także potrzeby osób niepełnosprawnych, które powinny być uwzględniane podczas projektowania tej usługi.
Item
Nowe funkcje społeczne pracowników bibliotek w kontekście potrzeb i oczekiwań lokalnych społeczności oraz środowisk profesjonalnych
(Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, 2021) Wojciechowska, Maja; Uniwersytet Gdański
W artykule zaprezentowano zagadnienie nowych funkcji społecznych bibliotek. Dotychczasowa koncentracja na usługach informacyjnych tych instytucji ewoluuje bowiem w obliczu zwiększającej się dostępności informacji w formie zdalnej. Biblioteki, które powoli przestają być głównym źródłem wiedzy naukowej oraz celem poszukiwań użytkowników, przeobrażają się w miejsca spotkań, miejsca otwarte dla lokalnych społeczności oraz środowisk profesjonalnych, realizujące także cele społeczne i integracyjne. W związku z tym przedstawiono przykłady działań realizujących te cele oraz wskazano na istotną rolę personelu bibliotecznego w procesie aktywizacji społecznej bibliotek.
Item
Mobilne czytelnie i wypożyczalnie jako przykład elastycznych i innowacyjnych usług bibliotecznych
(Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP, 2021) Wojciechowska, Maja; Orzoł, Monika; Uniwersytet Gdański
By dotrzeć z ofertą do jak najszerszego grona odbiorców, bibliotekarze wychodzą ze swoją ofertą również poza gmachy instytucji. Oprócz usług zdalnych, które realizowane są za pośrednictwem Internetu i przy użyciu nowych technologii, oferuje się także inne mobilne świadczenia. Jednym z nich jest udostępnianie i prezentowanie księgozbioru poza placówką biblioteki. W artykule zostaną przedstawione przykładowe rozwiązania, które być może będą źródłem inspiracji dla bibliotekarzy, którzy chcieliby by ich biblioteka przybrała bardziej mobilny charakter, lecz nie tylko jednak w znaczeniu elektronizacji usług.