OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22962 archived items

Recent Submissions

Item
Kwiaty i komputery. O przyrodzie i Internecie jako składnikach naturalnego środowiska ludzkiego
(Wydawnictwo KUL, 2008) Wyrostkiewicz, Michał; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Item
Od ekologii do ekologii ludzkiej
(Wydawnictwo KUL, 2002) Wyrostkiewicz, Michał; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Item
Wojna a ekologia
(Wydawnictwo KUL, 2003) Wyrostkiewicz, Michał; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Wojna z punktu widzenia ekologii jawi się jako zło. Jest ona procesem, który wpływa niszcząco na całe środowisko człowieka oraz na relacje, jakie w tym środowisku zachodzą. Potwierdzają to tezy wypracowane przez rozmaite nauki: od szczegółowych nauk przyrodniczych po teologię. Spustoszenia, które są efektem działań wojennych dotyczą wszystkich sfer egzystencji ziemskiej: przyrody, społeczeństwa i osoby w każdym wymiarze jej życia. Trzeba więc stwierdzić, że wojna powoduje poważne zaburzenia ekologicznej stabilności w świecie.
Item
O przyrodzie w kontekście nadziei
(Wydawnictwo KUL, 2003) Wyrostkiewicz, Michał; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Postawa nadziei wyraża się w tym, że człowiek obserwując doczesność wybiega myślą w przyszłość, którą widzi jako lepszą - łączy ją z dobrem. W odniesieniu do przyrody, tę dobrą przyszłość, można postrzegać niejako dwubiegunowo. Z jednej strony bowiem chodzi o przekonanie, że przyroda będzie osiągała coraz doskonalsze stany. Z drugiej zaś strony jawi się ona jako rzeczywistość, z którą człowiek – jako jej włodarz – może wiązać konkretne osobiste nadzieje. Ostatecznie jednak – ilekroć jest mowa o przyrodzie w kontekście nadziei – zawsze chodzi o człowieka i jego dobro. Bowiem to właśnie w nim przyroda osiąga swój sens i przeznaczenie. Bez niego zaś miałaby jedynie charakter przygodny. Człowiek natomiast swój ostateczny cel ma w Bogu. Dlatego wszelkie ludzkie nadzieje dotyczące przyrody winny konkretyzować się w nadziei chrześcijańskiej – nadziei na życie wieczne w Królestwie Bożym.