OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23887 archived items

Recent Submissions

Item
Międzynarodowe badania marketingowe - zakres pojęciowy i specyfika
(Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2003) Sobczak, Elżbieta; Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu; Wroclaw University of Economics and Business
Item
Podstawowe metody badawcze w politologicznych pracach doktorskich
(Wydawnictwo Akademii Obrony Narodowej, 2009) Helnarska, Karolina Julia; Akademia Obrony Narodowej
Napisanie dobrej pracy doktorskiej wymaga od doktoranta pokonania szeregu trudności. Przed przystąpieniem do badań, należy najpierw – po konsultacji z przyszłym promotorem – określić temat rozprawy doktorskiej. Ważne jest, by wcześniej sprawdzić, czy podobny temat lub jego ujęcie nie było już przedmiotem jakiejś rozprawy. Najlepiej już na początku uniknąć konieczności zmiany tematu pracy. Najważniejszym zadaniem jest w miarę precyzyjne określenie celu badań, który powinien być sprecyzowany w tezie badawczej, która będzie podstawą procesu badawczego i samego pisania. Postawiona teza badawcza musi zostać w pracy udowodniona. Powinna być krótka. W celu jej weryfikacji powinno się sprecyzować pytania badawcze, na które należy odpowiedzieć w trakcie pisania rozprawy doktorskiej. Powinno ich być kilkanaście. Ułatwią nam one proces prowadzenia badań oraz posłużą na sformułowanie tematu poszczególnych rozdziałów pracy oraz ich podrozdziałów.
Item
Stanowisko Francji wobec rozszerzenia NATO w 1999 roku
(Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, 2009) Helnarska, Karolina Julia; Akademia Obrony Narodowej
W pierwszym okresie po rozpadzie systemu socjalistycznego, upadku Związku Radzieckiego i związanym z tym rozwiązaniem Układu Warszawskiego, dyplomacja francuska nie wypowiadała się na temat ewentualnego rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego na Europe Środkową. Wynikało to z trzech zasadniczych przestanek: Francja nie należała do wojskowych struktur NATO; obszar Europy Środkowej uważany byt za wyjątkowo niestabilny (zagrożenie dla spoistości Sojuszu); obawa przed sprzeciwem Rosji (zaostrzenie stosunków z Sojuszem i Europa Zachodnia). Wychodząc z tych przestanek Francja na początku lat dziewięćdziesiątych przyjmuje strategie opóźniania przyjęcia państw Europy Środkowej do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Świadczą o tym podejmowane przez Francje inicjatywy zastępcze, takie jak idea konfederacji i plan stabilizacji premiera E. Balladura. Celem obu propozycji francuskich, mając na uwadze bezpieczeństwo państw środkowoeuropejskich, było zastąpienie ich dążeń do euroatlantyckich i europejskich struktur bezpieczeństwa. Podstawowym argumentem było to, że państwa Europy Środkowej najpierw muszą się zbliży do zachodnioeuropejskich standardów ekonomicznych i militarnych. W celu przyspieszenia procesów zbliżenia oferowano zorganizowana współprace polityczna, gospodarczą i wojskową. Należy zaznaczyć, że nie było to tylko stanowisko Francji, podzielały go na początku lat dziewięćdziesiątych, poza Niemcami, pozostałe państwa członkowskie NATO.
Item
Białoruś, Mołdawia i Ukraina, wobec Paktu Północnoatlantyckiego
(Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, 2009) Sawicz, Agnieszka; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Item
Zniknięcie dwunastego wielbłąda. O socjologicznej teorii prawa Niklasa Luhmanna
(Liber, 2009) Winczorek, Jan; Uniwersytet Warszawski
Przedmiotem książki jest rekonstrukcja i krytyczna analiza socjologicznej teorii prawa jednego z najbardziej znanych socjologów współczesnych, Niklasa Luhmanna (1927-1998). Po wyjaśnieniu najważniejszych założeń teorii socjologicznej Luhmanna, książka przedstawia, na tle dorobku współczesnej i klasycznej socjologii prawa oraz teorii prawa, najważniejsze tezy socjologicznoprawne tego autora. Tytuł pracy nawiązuje do słynnej metafory prawa jako zjawiska społecznego, zaproponowanej przez Luhmanna w jego ostatnim tekście poświęconym prawu.