OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22946 archived items

Recent Submissions

Item
Współczesne rozumienie asymilacji imigrantów w społeczeństwie amerykańskim
(Towarzystwo Doktorantów UJ, 2013) Grzybek, Dariusz; Uniwersytet Jagielloński
Jest wiele konceptualizacji przeobrażeń kulturowych, jakie imigranci przechodzą w społeczeństwie kraju przyjmującego. Wśród pojęć używanych do opisu przemian kulturowych imigrantów można wyróżnić: „asymilację”, „integrację” czy też „dostosowanie się do życia w społeczeństwie wielokulturowym”. Relacje pomiędzy poszczególnymi pojęciami opisującymi przeobrażenia kulturowe niejednokrotnie są dosyć skomplikowane, co szczególnie jest widoczne w przypadku pojęć „asymilacja” i „integracja”. W jednych modelach pojęcia te są przeciwstawiane sobie, a w innych stosowane zamiennie. Według Johna Berry’ego zarówno asymilacja, jak i integracja są odmianami „akulturacji”. Berry zaproponował rozróżnienie tych pojęć na płaszczyźnie wyznaczonej przez dwa bieguny: z jednej strony zachowanie tożsamości kulturowej imigranta, a z drugiej strony przyjęcie przez niego tożsamości kulturowej społeczeństwa, którego ma stać się członkiem. Integracja występuje w sytuacji, kiedy imigrant nawiązuje kontakty z członkami innych grup w społeczeństwie przyjmującym i uczestniczy w życiu tego społeczeństwa przy jednoczesnym zachowaniu części swojej tożsamości kulturowej.
Item
Korupcja jako problem w Ameryce Łacińskiej – źródła i skutki zjawiska
(Towarzystwo Doktorantów UJ, 2011) Giera, Aleksandra; Uniwersytet Jagielloński
Korupcja jest jednym z głównych problemów, z którymi zmaga się region Ameryki Łacińskiej, jest problemem, którego konsekwencje są szerokie i dotykają każdej sfery życia. Joseph Nye definiuje korupcję jako „zachowanie, które odbiega od formalnych obowiązków, wiążących się ze stanowiskiem publicznym, z uwagi na indywidualne (osobiste, dot. bliskiej rodziny, znajomych) korzyści pieniężne lub prestiżowe bądź też narusza zasady, które zabraniają wywierania niektórych rodzajów wpływu nastawionego na korzyści indywidualne. Obejmuje to takie zachowania, jak łapownictwo (zastosowanie nagrody w celu wypaczenia decyzji osoby znajdującej się na stanowisku zaufania publicznego), nepotyzm (objęcie protekcją ze względu na wzajemne powiązania, a nie ze względu na zasługi) oraz sprzeniewierzenie (bezprawne przywłaszczenie środków publicznych do własnych celów)”. Heidenheimer wyróżnia trzy rodzaje korupcji: niewłaściwe wykorzystanie pieniędzy lub przychylności do osiągnięcia osobistej korzyści, nadużycie władzy lub wpływu w zamian za pieniądze lub przysługi oraz naruszenie interesu publicznego w celu uzyskania specjalnych korzyści do realizacji własnego celu.