OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23098 archived items

Recent Submissions

Item
Wizerunek energetyki wiatrowej i jej oddziaływania na społeczeństwo w świetle doniesień mediów regionalnych i lokalnych w Polsce
(Polskie Towarzystwo Geograficzne, 2023) Bednarek-Szczepańska, Maria; Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
Rozwojowi lądowej energetyki wiatrowej w Polsce towarzyszyły kontrowersje związane z lokalizacją konkretnych elektrowni. Zagadnienie to stało się częstym tematem w mediach lokalnych/regionalnych. Celem artykułu jest ustalenie, jak energetyka wiatrowa była przedstawiana w tych mediach, a przede wszystkim, jakie oddziaływania na społeczeństwo i środowisko stanowiły przedmiot doniesień medialnych. Ramą porządkującą badanie była koncepcja social impact assessment – SIA (Vanclay, 1999, 2002). Analiza objęła okres 2010–2022. Artykuły do analizy pozyskano z internetowych wydań prasy lokalnej/regionalnej z 7 województw północnej i środkowej Polski, charakteryzujących się najwyższym poziomem rozwoju energetyki wiatrowej w 2020 r. Łącznie uzyskano 321 artykułów z 19 tytułów mediów regionalnych i lokalnych. Badania pokazały, że energetyka wiatrowa była przedstawiana najczęściej jako źródło konfliktu wokół lokalizacji inwestycji, a oddziaływania ekonomiczne były najczęściej opisywaną grupą oddziaływań. W mediach tych ścierały się dwa zasadnicze elementy wizerunku energetyki wiatrowej: źródło korzyści ekonomicznych dla lokalnych społeczności z jednej strony, źródło hałasu i problemów zdrowotnych z drugiej strony. Debata na temat energetyki wiatrowej była zróżnicowana w czasie. W okresie największej aktywności ruchu antywiatrakowego w Polsce najsilniej akcentowane w mediach były negatywne oddziaływania, zaś po przyjęciu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych debata na temat energetyki wiatrowej w lokalnych i regionalnych mediach niemal ucichła i wzrósł udział artykułów prezentujących jej pozytywny wizerunek.