OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22962 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [132]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [2]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Zmiany dostępności czasowo-przestrzennej w wyniku inwestycji drogowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej (2004-2012)
(Polskie Towarzystwo Geograficzne, 2014) Śleszyński, Przemysław; Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
W artykule przedstawiono analizę zmian w dostępności drogowej w latach 2004-2012, wynikającą z inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Porównano czasy przejazdu samochodem osobowym według modelu prędkości ruchu uwzględniającego parametry technicznofunkcjonalne dróg, w tym podział na drogi szybkiego ruchu. Analizowano to dla macierzy 18 miast wojewódzkich oraz w relacjach wszystkich gmin w Polsce z Warszawą. Obliczono też zmiany zasięgu izochrony jednogodzinnej oraz oszacowano potencjalne oszczędności czasowe dla użytkowników dróg według gmin. Wyniki analiz wykazują duże zróżnicowanie oddziaływania inwestycji, w tym bardzo słabą poprawę dostępności dla wschodniej części Polski. Artykuł bazuje na opracowaniu wykonanym w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (Komornicki i in. 2013).
Item
Wizerunek energetyki wiatrowej i jej oddziaływania na społeczeństwo w świetle doniesień mediów regionalnych i lokalnych w Polsce
(Polskie Towarzystwo Geograficzne, 2023) Bednarek-Szczepańska, Maria; Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
Rozwojowi lądowej energetyki wiatrowej w Polsce towarzyszyły kontrowersje związane z lokalizacją konkretnych elektrowni. Zagadnienie to stało się częstym tematem w mediach lokalnych/regionalnych. Celem artykułu jest ustalenie, jak energetyka wiatrowa była przedstawiana w tych mediach, a przede wszystkim, jakie oddziaływania na społeczeństwo i środowisko stanowiły przedmiot doniesień medialnych. Ramą porządkującą badanie była koncepcja social impact assessment – SIA (Vanclay, 1999, 2002). Analiza objęła okres 2010–2022. Artykuły do analizy pozyskano z internetowych wydań prasy lokalnej/regionalnej z 7 województw północnej i środkowej Polski, charakteryzujących się najwyższym poziomem rozwoju energetyki wiatrowej w 2020 r. Łącznie uzyskano 321 artykułów z 19 tytułów mediów regionalnych i lokalnych. Badania pokazały, że energetyka wiatrowa była przedstawiana najczęściej jako źródło konfliktu wokół lokalizacji inwestycji, a oddziaływania ekonomiczne były najczęściej opisywaną grupą oddziaływań. W mediach tych ścierały się dwa zasadnicze elementy wizerunku energetyki wiatrowej: źródło korzyści ekonomicznych dla lokalnych społeczności z jednej strony, źródło hałasu i problemów zdrowotnych z drugiej strony. Debata na temat energetyki wiatrowej była zróżnicowana w czasie. W okresie największej aktywności ruchu antywiatrakowego w Polsce najsilniej akcentowane w mediach były negatywne oddziaływania, zaś po przyjęciu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych debata na temat energetyki wiatrowej w lokalnych i regionalnych mediach niemal ucichła i wzrósł udział artykułów prezentujących jej pozytywny wizerunek.
Item
Znaczenie rekonstrukcji granic reliktowych na przykładzie granicy pomiędzy monarchią austro-węgierską a Imperium Rosyjskim
(Polskie Towarzystwo Geograficzne, 2023) Więckowski, Marek; Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
W ostatnim czasie rozwinął się proces celowego „odtwarzania” granic reliktowych z myślą o pełnieniu przez nie funkcji turystycznych, dziedzictwa i pamięci. Procesy te są dobrze widoczne w wielu miejscach w Europie. W niniejszym artykule zwrócono uwagę na rekonstrukcje granic i sposób, w jaki działają one na rzecz celów związanych z turystyką i dziedzictwem, które obecnie postrzegane są jako reprezentujące nową funkcję pełnioną przez dawne granice. Autor ilustruje tu procesy, odwołując się do granicy oddzielającej niegdyś monarchię austro-węgierską i Imperium Rosyjskie jako jednej z tych związanych z wymazywaniem Polski z mapy Europy na ponad wiek. Badania empiryczne na odcinku tej starej granicy, biegnącym od Wisły do obecnej granicy polsko-ukraińskiej, wskazują co najmniej 15 różnych miejsc związanych z granicą pełniących obecnie funkcję dziedzictwa i atrakcji turystycznych. Studium 20 tablic informacyjnych dotyczących tych miejsc jest w stanie wskazać na wagę i treść prezentowanych informacji, z których trzy wiodące tematy to: utrata niepodległości w wyniku zaborów; odzyskanie przez Polskę tej niepodległości (w 1918 r.) i upamiętnienie odpowiedzialnych za to bohaterów; informacje dotyczące lokalnych uwarunkowań operacji i kontroli granicznych, także w szerszym kontekście ich znaczenia w życiu codziennym, a co za tym idzie – możliwości przekraczania granicy.
Browse by
Selected filters: