OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22936 archived items

Recent Submissions

Item
Konkurencyjność polskich gospodarstw ogrodniczych - stan i kierunki rozwoju
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2013) Ziętara, Wojciech; Sobierajewska, Jolanta; Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy
Przedstawiono sytuację gospodarstw ogrodniczych w Polsce w porównaniu do gospodarstw ogrodniczych na Węgrzech, w Niemczech i Holandii. Podkreślono silne procesy koncentracji w produkcji ogrodniczej, przejawiające się spadkiem liczby gospodarstw i wzrostem ich powierzchni. Dokonano oceny potencjału produkcyjnego tych gospodarstw, organizacji produkcji, kosztów i efektów w odniesieniu do analogicznych w wymienionych krajach w latach 2007-2009. Stwierdzono, że polskie gospodarstwa sadownicze o wielkości ekonomicznej 40-100 ESU i warzywnicze o wielkości 40-100 ESU i więcej wykazują się zdolnością konkurencyjną.
Item
Farms in Central and Eastern Europe - Today and Tomorrow
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2008) Czekaj, Tomasz; Mirkowska, Zofia; Sobierajewska, Jolanta
Anglojęzyczna wersja referatów wygłoszonych na konferencji w Białowieży. Tematyka dotyczy stanu obecnego i perspektyw rozwoju rolnictwa i gospodarstw rolnych Europy Środkowej i Wschodniej, w kontekście integracji z UE i objęcia WPR.
Item
Dziś i jutro gospodarstw rolnych w krajach Centralnej i Wschodniej Europy
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2008) Czekaj, Tomasz; Mirkowska, Zofia; Sobierajewska, Jolanta
Gospodarstwa rolne w Polsce przed i po wejściu do UE. Konkurencyjność litewskich gospodarstw rolnych. Perspektywy słowackiego sektora rolnego w ramach WPR. Struktura czeskich gospodarstw. Zmiany strukturalne i środki poprawy sprawności i wydajności ekonomicznej gospodarstw Słowenii. Wpływ akcesji do UE na rolnictwo Łotwy. Transformacja węgierskich gospodarstw. Dynamika zmian gospodarstw rolnych w Rumunii. Zmiany strukturalne w bułgarskich gospodarstwach w warunkach WPR. Problemy i tendencje rozwoju rolnictwa w Rosji. Stan obecny i perspektywy rozwoju gospodarstw na Białorusi oraz problemy transformacji. Dynamika i perspektywy rozwoju warmińskich gospodarstw. Rolnictwo austriackie w kontekście WPR i powiększania UE. Porównanie sektora mleczarstwa w Finlandii i krajach bałtyckich. Liberalizacja handlu towarami rolnymi w ramach WTO. WPR po 2013 r.- oczekiwania, wnioski, propozycje - dyskusja uczestników konferencji.
Item
Gospodarstwa ogrodnicze w Polsce i w wybranych krajach Unii Europejskiej
(Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, 2012) Ziętara, Wojciech; Sobierajewska, Jolanta; Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy
Miejsce i rola ogrodnictwa polskiego na tle węgierskiego, niemieckiego i holenderskiego. Ocena potencjału produkcyjnego, organizacji produkcji, kosztów i efektów polskich gospodarstw sadowniczych, warzywniczych w latach 2007-2009 w zależności od wielkości ekonomicznej. Ocena potencjału produkcyjnego organizacji produkcji, kosztów i efektów gospodarstw sadowniczych i warzywniczych w Polsce i wybranych krajach (Niemcy, Holandia, Węgry). Kompleksowa ocena efektywności gospodarstw warzywniczych i sadowniczych w badanych krajach. Czynniki istotnie determinujące zmianę dochodu z działalności rolniczej w polskich gospodarstwach sadowniczych i warzywniczych.