OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22962 archived items

Recent Submissions

Item
Problemy kształtowania nowej tożsamości restytuowanych małych miast
(University of Gothenburg, Gothenburg, 2015) Zaniewska, Hanka; Thiel, Maria; Dąbkowski, Norbert; Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Katedra Inżynierii Budowlanej; Instytut Rozwoju Miast, Zakład Przestrzennych i Społecznych Aspektów Mieszkalnictwa, Kraków; Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Wydział Architektury
Celem tego rozdziału jest przeanalizowane współczesnych i przeszłych wyznaczników tożsamości miast restytuowanych w Polsce oraz próba oceny postrzegania miast restytuowanych przez zamieszkujące je społeczności. W opracowaniu uwzględniono 87 miast, które odzyskały status miejski w latach 1989–2011, a w odniesieniu do pięciu z nich (Chocz, Frampol, Halinów, Krynki, Tarczyn) dokonano głębszej analizy. Została ona oparta zarówno na studiach literaturowych, danych statystycznych, jak i metodzie ankietowej. Badania studiów przypadków dowiodły, że rozwój i przemiany tych miejscowości zarówno w przeszłości, jak i współcześnie (po odzyskaniu statusu miejskiego) przebiegał różnymi ścieżkami. Odmienne były niektóre przesłanki stojące za umiastowieniem tych miejscowości, inne też były konsekwencje tego zjawiska. Autorzy szczegółowo omawiają te kwestie, a z dokonanego opisu wynika, że nie można ująć procesu restytucji miast jakąś jedną, bardziej uniwersalną zasadą. Niemniej Autorzy zwracają uwagę, że niektóre aspekty tożsamości kulturowej i historycznej mogą być pewną przesłanką wspomagająca zabiegi o ponowne prawno-administracyjne umiastowienie. Niemniej jak podkreślają Autorzy opracowania wysiłki władz samorządowych często „rozjeżdżają się” się z oczekiwaniami jakie sobie stawiano po restytucji statusu miejskiego. Z innej strony można stwierdzić, że „historyczna sprawiedliwość”, na którą często powoływano się w trakcie zabiegów o umiastowienie nie zawsze się dokonuje. Niemniej wszędzie zwraca się uwagę na fakt, iż restytucja statusu miejskiego spowodowała, że pewne kwestie związane z rozwojem, szczególnie infrastrukturalnym zostały unormowane, a nawet zdynamizowane. Ważnym elementem, który traktowany jest jako pozytyw restytucji jest wzrost poczucia tożsamości lokalnej wśród mieszkańców. Autorzy wskazują także na negatywne aspekty, o których mówili ankietowani – obawy o wzrost przestępczości czy zwiększenia podatków, a nawet spadku znaczenia lokalnych walorów turystycznych. W puencie opracowania wskazano, że jednak nie można oczekiwać zbyt szybkiego efektu podjętych – słusznie – działań na rzecz przywrócenia statusu miejskiego zarówno w sferze ekonomicznej, jak i społecznej czy kulturalnej.