OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22962 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [132]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [2]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Polskie studia wywiadowcze. Stan i perspektywy badań
(Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, 2024-01-31) Nyzio, Arkadiusz; Gruszczak, Artur; Lewandowski, Arkadiusz; Uniwersytet Jagielloński; Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Problematyka wywiadu i kontrwywiadu na dobre zadomowiła się na polskich uczelniach, zarówno jako przedmiot nauczania, jak i temat prac dyplomowych oraz rozpraw doktorskich. Powstają sprofilowane kierunki studiów i ścieżki specjalizacyjne, a służby coraz częściej goszczą w murach akademii, by informować, edukować i – przede wszystkim – prowadzić nabór. Choć środowisko badaczy tych zagadnień jest niewielkie, to może poszczycić się bogatym i zróżnicowanym dorobkiem. Artur Gruszczak, Arkadiusz Lewandowski i Arkadiusz Nyzio jako pierwsi podjęli się zadania przeprowadzenia jego intelektualnej inwentaryzacji poprzez analizę kierunków badań, identyfikację ich silnych i słabych stron oraz przedstawienie „ziem nieodkrytych”. Z pytaniem o stan i perspektywy polskich studiów wywiadowczych zwrócili się nie tylko do badaczy, ale i praktyków wywiadu. Autorzy twierdzą, że na wypracowaniu właściwych relacji pomiędzy światami służb i akademii powinno zależeć obu stronom. Czy są one jednak na to gotowe? I czy w ogóle posługują się tym samym językiem?
Item
Drogi św. Jakuba jako specyficzny element krajobrazu kulturowego Europy
(Komisja Krajobrazu Kulturowego PTG, 2018) Plit, Joanna; Plit, Florian; Cultural Landscape Commission of the Polish Geographical Society, Poland; Institute of Geography, Jan Kochanowski University in Kielce Kielce, Poland
W artykule przedstawiono genezę kultu św. Jakuba w Europie, historię pielgrzymek do jego grobu, które największy rozkwit przeżywały w średniowieczu, następnie renesans wędrówek do Santiago de Compostela u schyłku XX i w początkach XXI w. Podjęto próbę klasyfikacji motywów, którymi kierują się współcześni wędrujący. Omówiono specyfikę krajobrazów kulturowych dróg św. Jakuba, zwł. nietypowe rozwiązania w zakresie bazy noclegowej, nagromadzenie obiektów sakralnych i zabytków historycznych, infrastrukturę zaopatrującą w wodę wędrowców. Autorzy uważają, że drogi św. Jakuba stanowią charakterystyczny integracyjny element obecny w różnych rodzajach krajobrazów kulturowych Europy.
Item
"Oberschlesien" (1902-1920). Charakterystyka czasopisma
(Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, 2006) Rduch, Robert; Uniwersytet Śląski
Item
Polski wiek XX. Tom IV
(Bellona i Muzeum Historii Polski, 2010) Persak, Krzysztof; Machcewicz, Paweł; Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
Na pozycję składają się artykuły o dwóch ostatnich dekadach PRL-u. Okres ten rozpoczął się gierkowskim „nowym otwarciem” i trwającą 5 lat prosperity, napędzaną kredytami z Zachodu, i szeroko zakrojonymi inwestycjami. Szybki rozwój nie był jednak w stanie wyleczyć wad centralnie sterowanej gospodarki i wkrótce kraj popadł w kolejny po roku 70. kryzys, który skończył się odejściem ekipy Gierka i powstaniem „Solidarności” latem 80. roku. Powstanie pierwszej siły politycznej niezależnej od PZPR nie mogło poprawić sytuacji gospodarczej, a ostatecznie nadzieje na zbudowanie „socjalizmu z ludzka twarzą” przekreślił stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Następne 8 lat to okres stagnacji podminowany coraz śmielszą działalnością „Solidarności” i stopniowym rozkładem partii komunistycznej. Wreszcie nadszedł rok 1989, zmiana systemu, wprowadzenie gospodarki rynkowej i odwrócenie sojuszy.
Item
Polski wiek XX. Tom III
(Bellona i Muzeum Historii Polski, 2010) Persak, Krzysztof; Machcewicz, Paweł; Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
Trzeci tom serii "Polski wiek XX" jest poświęcony historii PRL do grudnia 1970 i Polsce lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Postanowienia konferencji jałtańskiej zdecydowały o włączeniu Polski do bloku sowieckiego. Nowe władze z jednej strony dążyły do zniszczenia silnej w Polsce opozycji, z drugiej zaś prowadziły politykę zmierzającą do trwałego oparcia ustroju gospodarczego i społecznego na pryncypiach przyjętych w Związku Sowieckim. Eseje zamieszczone w tym tomie poświęcone zostały różnym aspektom polskiemu stalinizmu, gomułkowskiej „małej stabilizacji” oraz wybuchom społecznego protestu w latach 1956, 1968 i 1970.
Browse by
Selected filters: