OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22962 archived items

Recent Submissions

Item
Wybrane czynniki historyczne wpływające na politykę władz PRL
(Muzeum Historii Polski, 2009) Dudek, Antoni
„Polityka czy propaganda. PRL wobec historii” to zbiór tekstów dotyczących wykorzystywania tematyki historycznej w szeroko rozumianej propagandzie czasów PRL. Książka zawiera syntetyczne odpowiedzi na pytanie, jak wyglądała i jak zmieniała się „polityka historyczna” komunistycznej władzy. Piszą o tym m.in. Antoni Dudek, Andrzej Nowak i Błażej Brzostek. Mowa też o tym jak i komu władza rozdawała ordery, jak wpływała na obraz historii w kulturze, jak odzyskiwała zagrabione przez okupantów w czasie ostatniej wojny dobra kultury.
Item
Historia i polityka w Polsce po 1989 roku
(Muzeum Historii Polski, 2011) Dudek, Antoni
„Historycy i politycy: polityka pamięci III RP” – to tytuł drugiego tomu przygotowanego w ramach projektu „Działania państwa polskiego w sferze historii po II wojnie światowej”. Celem publikacji było zwrócenie uwagi na działania podejmowane w obszarze dziedzictwa narodowego oraz popularyzowaną ale też negowaną wizję historii Polski po 1989 roku. Książka przedstawia wnioski z badań w obszarach polityki zagranicznej, edukacji powszechnej, życia kulturalnego oraz domeny symbolicznej państwa w odniesieniu do orderów i odznaczeń. W publikacji zamieszczono teksty m.in. prof. Antoniego Dudka, prof. Andrzeja Nowaka, prof. Rafała Habielskiego, dr. Łukasza Michalskiego, Jacka Millera i prof. Jana Rydla. Publikację otwiera zorganizowana przez MHP dyskusja poświęcona stosunkowi polityki do historii po 2005 roku z udziałem prof. Andrzeja Friszke, prof. Rafała Stobieckiego, dr. Dariusza Gawina i dr. Kazimierza Wóycickiego. Tom „Politycy i historycy” stanowi bezpośrednią kontynuację i rewers zbioru „Polityka czy propaganda” poświęconego działaniom władz komunistycznych w obszarze pamięci po 1944 roku.