OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22962 archived items

Recent Submissions

Item
Ojciec i ojcostwo w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w świetle pamiętników inspirowanych z epoki
(Zakład Historii Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, 2015) Ładyżyński, Andrzej; Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Wrocławski
Niniejszy tekst stanowi opracowanie jednego z takich zbiorów pamiętników, pisanych głównie przez mężczyzn. Badana grupa pamiętników to relacje ojcowskie z lat 1946–1973. To interesujące źródło badawcze pozwala odkryć cechy ojcostwa realizowanego w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Badane pamiętniki ukazują wzory mężczyzn wyniesione z domów rodzinnych oraz ich osobiste postawy rodzicielskie. Ojcowie na kartach tych osobistych wspomnień to mężczyźni w różnym wieku, rekrutujący się z odmiennych warstw społecznych, legitymujący się zróżnicowanym wykształceniem, znajdujący w różnych sytuacjach życiowych. To mężowie oraz mężczyźni rozwiedzeni. Ojcostwo realizowanie w PRL-u jawi się jako odmienne od znanego współczesnemu społeczeństwu. To pełnienie roli w całkowicie innej rzeczywistości gospodarczej oraz politycznej. Z kart pamiętników ojcowskich wyłania się kontekst życia ówczesnych rodzin, głównie skromne warunki ich materialnego bytu. Trudne do osiągnięcia są artykuły spożywcze oraz codziennego użytku. Kolejki jawią się jako naturalna część rodzinnej egzystencji. Zarysowują się jednak zmiany ról pełnionych w rodzinie spowodowane pracą kobiet, wymuszających w konsekwencji przyjęcie nowych postaw przez mężczyzn. W okresie tym zarysowuje się nowy model męża i ojca, angażującego się w prace domowe oraz opiekę nad dzieckiem, aktywnie uczestniczącego w procesie wychowania.
Item
Łemkowska mniejszość etniczna w polskiej przestrzeni społecznej
(Koło Wschodnioeuropejskie Stosunków Międzynarodowych, 2015) Hopej, Malwina; Uniwersytet Wrocławski
Item
Implikacje stosunków polsko-amerykańskich dla polityki zagranicznej Polski
(Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, 2015) Zięba, Ryszard; Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
Bliskie stosunki polsko-amerykańskie mają wpływ na określanie celów polskiej polityki zagranicznej, a także na dobór środków i metod tej polityki. Stosunki Polski z USA sprowadzają się głównie do kwestii bezpieczeństwa. W latach 90. widoczny był prymat środków polityczno-dyplomatycznych, a Polska stopniowo stosowała strategię bandwagoning w stosunkach z USA. Z biegiem czasu ta strategia prowadziła do utożsamiania naszych interesów narodowych z interesami Stanów Zjednoczonych. To skłoniło Polskę do bezwarunkowego wsparcia interwencji wojskowej USA w Iraku oraz do udziału w wojnie w Afganistanie. Coraz wyraźniej Polska zaczęła reprezentować oparte na realistycznym paradygmacie rozumienie bezpieczeństwa i preferowanie zasobów i instrumentów wojskowych, własnych, koalicyjnych (natowskich) i amerykańskich. Stosunki polsko-amerykańskie mają zasadniczy wpływ także na pozycję i role międzynarodowe Polski, wśród których wyróżnia się rola satelity USA.
Item
Recent Trends in International Migration in Poland. The 2013 SOPEMI Report
(Ośrodek Badań nad Migracjami, 2015-11-01) Kaczmarczyk, Paweł; Anacka, Marta; Jakubiak, Igor; Łukaszczyk, Karolina; Stefańska, Renata; Ośrodek Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski; Ministry of Interior, Poland
This Working Paper presents a SOPEMI report for Poland for 2013. It focuses on the most important recent developments in migration policy and offers an overview of migration trends to and from Poland. Specifically, it includes a brief analysis of recent economic developments shaping migration from and into Poland, changes in migration policy of Poland, recent trends in the transborder mobility, emigration from Poland and immigration to Poland. The statistical annex includes all data concerning the recent trends in migration from and into Poland.
Item
Samorząd terytorialny w Polsce i w Niemczech
(Wydawnictwo Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie im. Prof. Leszka J. Krzyżanowskiego, 2015) Geis, Max-Emanuel; Grabarczyk, Grażyna; Kostrubiec, Jarosław; Paśnik, Jerzy; Schmidt, Thorsten Ingo
Książka stanowi zbiór artykułów napisanych w języku polskim i niemieckim, które dotyczą wybranych zagadnień związanych z teorią i praktyką funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce oraz w Niemczech. Komparatystyczny charakter niniejszej publikacji stanowi o jej szczególnym walorze poznawczym. W monografii znajdują się opracowania zarówno o charakterze dogmatycznym, jak i historycznym, które prezentują różne aspekty organizacji oraz funkcjonowania samorządu terytorialnego w obu krajach. Autorami poszczególnych artykułów są głównie prawnicy, afiliowani w polskich i niemieckich ośrodkach naukowych. Po 25 latach funkcjonowania odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce, wymiana polsko-niemieckich doświadczeń w tym zakresie może okazać się ważnym głosem w dyskusji, w ramach której stawia się pytanie: czy czas na zmiany?