OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22944 archived items

Recent Submissions

Item
Kulturowe aspekty restytucji praw miejskich w Polsce
(University of Gothenburg, Gothenburg, 2015) Dawidejt-Drobek, Ewa; Drobek, Wiesław; Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu; Politechnika Opolska, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii – Instytut Turystyki i Rekreacji, Katedra Geografii i Ekonomiki Turystyki
W rozdziale tym Autorzy podejmują problem kulturowej pamięci względem zjawisk towarzyszących przywracaniu statusu miejskiego w latach 1990–2015. Ich analiza ma dwa wymiary – morfologiczny i społeczny. W pierwszych z nich, traktowanym w kategoriach urbs odnoszą się oni bezpośrednio do kwestii planu miasta i architektury miast restytuowanych. Drugi wymiar, który określają kategorią civis nawiązuje z kolei do roli aktywności człowieka w przestrzeni miejskiej, motywowanej także czynnikami psychospołecznymi. W dalszej części Autorzy weryfikują tezę o dualnym ujęciu kulturowej pamięci w miastach restytuowanych. Z innej strony dowodzą także, że w odniesieniu do tzw. Ziem Odzyskanych zadośćuczynienie warunkowane jest także różnymi wspomnieniami kultury i tożsamości mieszkańców wysiedlonych z tych terenów. W dalszej części opracowania Autorzy dość jasno dowodzą, że interakcja sfery urbs i civis, których kwintesencją jest dziedzictwo kulturowe w wymiarze lokalnym, stanowi ważny atrybut w staraniach o przywrócenie statusu miejskiego. Często interakcja ta stanowi tak ważny czynnik w zabiegach o restytucję praw miejskich, że drugorzędnym stają się inne ważne kwestie, m.in. potencjał demograficzny danej miejscowości. Nie bez znaczenia jest także zagadnienie nowych nośników materialnych nawiązujących do pamięci kulturowej, a umocowanych w przestrzeni publicznej. Ten problem szczególnie dostrzegalny jest tam, gdzie po II wojnie światowej miała miejsce całkowita wymiana ludności. Co ważne, nośniki te stanowią także oparcie dla energii społecznej wyzwolonej w okresie zabiegów o restytucję, a która to energia może stanowić ważny aspekt podejmowanych działań na rzecz nowego miasta.