OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23034 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [141]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [295]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Prawo do zdrowia w systemach ochrony praw człowieka
(Wydawnictwo KUL, 2016-10-01) Tabaszewski, Robert; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Prawo do zdrowia jest podstawowym prawem człowieka, które czerpie swe źródło w przyrodzonej godności ludzkiej. W wymiarach: fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym zdrowie stanowi fundament możliwości zrealizowania innych wartości za pomocą środków indywidualnych i społecznych. W związku z tzw. dynamiką normatywizacji pojawiła się potrzeba porządkowania i hierarchizowania pewnych kategorii praw człowieka, w tym prawa do zdrowia, według ściśle wyodrębnionych kryteriów. Określenie miejsca zdrowia pośród innych dóbr szczególnie cennych dla człowieka pozwala na uzyskanie skuteczniejszej jego ochrony. Opracowanie niniejsze wychodzi naprzeciw tej potrzebie. Przedmiotem analizy będzie miejsce prawa do zdrowia w systemach ochrony praw człowieka. Miejsce tego prawa w międzynarodowym systemie ochrony praw i wolności wyznacza specyficzna natura zdrowia jako treści substancji chronionej. Prawo do zdrowia od niedawna uznawane jest za dobro powszechne, a więc takie, które bezwarunkowo akceptuje się w każdym z regionalnych systemów ochronnych. Jesteśmy świadkami ostatecznej formulacji tego prawa, czyli postępującego procesu nadawania jego treści najbardziej konkretnej i odpowiedniej postaci substancjalnej. W konsekwencji konieczne staje się określenie pozycji i miejsca, które zdrowie, jako dobro chronione, znajduje w każdym z analizowanych systemów.
Item
Europejski Fundusz na rzecz Demokracji jako instytucja in statu nascendi
(2014) Tabaszewski, Robert K.; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Jednym z rezultatów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r., było zaproponowanie ustanowienia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy). EED jest instytucją in statu nascendi. W razie jego powołania, fundusz miałby być finansowany przez UE, ale w ramach przyznanej autonomii zachować względną niezależność. Tworzenie EED instytucji jest oparte na bazie doświadczeń dobrze funkcjonującej instytucji jaką w Stanach Zjednoczonych stanowi National Endowment for Democracy (NED). Choć pomysł na nowy fundusz jest wynikiem historycznych wydarzeń, które miały miejsce na Białorusi i w regionie państw arabskich w pierwszej połowie 2011 r., to stworzenie nowego mechanizmu stanowiłoby okazję dla UE do bardziej elastycznego mechanizmu ułożenia stosunków w jej sąsiedztwie i na świecie niż to ma miejsce w chwili obecnej.
Item
Agencja Praw Podstawowych jako zdecentralizowany organ Unii Europejskiej
(Wydawnictwo KUL, 2013) Tabaszewski, Robert K.; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Przedmiotem rozważań są cele, zadania i struktura Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) jako jednej z dwudziestu czterech agencji wspólnotowych. FRA jest organem podlegającym europejskiemu prawu wspólnotowemu, jednakże różnym od instytucji takich jak Rada, Parlament Europejski (PE), czy Komisja, a odrębność ta szczególnie uwidacznia się w posiadaniu przez nią osobowości prawnej. Podobnie jak inne zdecentralizowane organy wspólnotowe ustanawiane na mocy aktów prawa pochodnego, FRA została powołana w celu wykonywania konkretnych zadań w ramach I filaru Unii Europejskiej.
Item
Homo viator u bram Unii Europejskiej. O prawach człowieka migrującego w XXI wieku
(Wydawnictwo Adam Marszałek, 2013) Opioła, Wojciech
Browse by
Selected filters: