Uwaga! Pozycje dodane do repozytorium OPEN między 21 września a 6 października zostaną opublikowane na stronie repozytorium po tym terminie.
OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23002 archived items

Recent Submissions

Item
Rola sądów krajowych w zakresie badania legalności aktów WE i UE
(TNOiK, 2009) Jaśkowski, Marek; Maliszewska-Nienartowicz, Justyna; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Niniejsze opracowanie przedstawia rolę sądów krajowych w zakresie kontroli legalności aktów wydawanych przez WE i UE. Zasadnicza część pracy poświęcona jest udziałowi sądu krajowego w procedurze prejudycjalnej. Opracowanie nie stanowi jednak całościowego omówienia zagadnień związanych ze stosowaniem procedury z art. 234 TWE, ogranicza się bowiem do przedstawienia udziału sądu krajowego. Poza procedurą przewidzianą przez prawo wspólnotowe sąd krajowy może być (w zależności od rozwiązań przyjętych w danym państwie członkowskim) uprawniony do podejmowania czynności w zakresie kontroli zgodności aktów WE/UE z prawem krajowym. To zagadnienie zostanie omówione pod koniec opracowania.
Item
Programowanie neurolingwistyczne jako nowy paradygmat komunikacji w biznesie (1). Systemy reprezentacji a możliwości skutecznego porozumiewania się
(2009) Kłusek-Wojciszke, Bożena; Łosiewicz, Małgorzata; Uniwersytet Gdański
Poszukując odpowiedzi na pytania o skuteczne metody porozumiewania się zarówno na płaszczyźnie indywidualnej jak i organizacyjnej nie sposób pominąć szans jakie daje metoda programowania neurolingwistycznego (Neurolinguistic Programming - NLP) Mówiąc najogólniej „Neuro" odnosi się do umysłu i do tego, w jaki sposób organizujemy nasze życie umysłowe - dotyczy układu nerwowego - dróg, po których do mózgu dochodzą informacje od wszystkich naszych zmysłów. „Lingwistyczne" dotyczy sposobu używania języka i jego oddziaływania na nas, "programowanie" nawiązuje do powtarzających się wzorców naszego zachowania i celów które sobie ustalamy. Sposoby odbierania, przechowywania i kodowania informacji uzyskiwanych za pomocą wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i zapachu znane są w NLP jako systemy reprezentacji (sposoby myślenia). System wzrokowy, słuchowy i kinestetyczny są podstawowymi systemami stosowanymi w naszej kulturze. Zmysły smaku i węchu często włącza się w system kinestetyczny, ale niejednokrotnie stanowią one również dopełnienie powiązanych z nimi dźwięków i obrazów. Systemy reprezentacji nie wykluczają się wzajemnie - możliwa jest zarówno wizualizacja jakiejś sceny, jak i doświadczanie towarzyszących jej uczuć i słyszenie dźwięków. Ludzie wykazują jednak wyraźne preferencje w stosunku do jednego z podanych wzorców myślenia, a w im większym stopniu są ich świadomi, tym bardziej stają się elastyczni w swoich działaniach. Inaczej mówiąc, każdy z nas ma wzrokowe, słuchowe lub kinestetyczne podejście do komunikacji i myślenia. Myśleniu w sposób wizualny, audytywny, kinestetyczny towarzyszą charakterystyczne dla każdego z nich wskazówki w języku ciała a zwłaszcza ruchy gałek oczu NLP przyjmuje założenie, że każdy człowiek posiada swoje własne unikatowe wzorce języka ciała pozwalające na odkrycie charakterystycznych dla niego systemów reprezentacji. Znajomość systemów reprezentacji ma ogromne znaczenie w kontaktach międzyludzkich - jeśli chcemy przekazać swój komunikat w taki sposób, aby został on zrozumiany, kluczem do sukcesu jest nauczenie się rozpoznawania i dobierania właściwych wzorców myślenia.
Item
Poziom zaufania społecznego w nowych krajach Unii Europejskiej. Kwestia kultury czy ekonomii?
(2009) Kłusek-Wojciszke, Bożena; Łosiewicz, Małgorzata; Uniwersytet Gdański
Item
Skutki porozumień Światowej Organizacji Handlu w porządku prawnym Wspólnot Europejskich
(Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2009) Ziemblicki, Bartosz; Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu; Uniwersytet Wrocławski
Po wielu latach unikania przez ETS odpowiedzi wprost na pytanie o skutek bezpośredni porozumień WTO w porządku prawnym Wspólnot Europejskich w sprawie Portugalia przeciwko Radzie Trybunał zadecydował o odrzuceniu takiej możliwości. Mimo iż w sprawach Biret i Etablissemenst Biret Trybunał dał nadzieję zwolennikom takiego rozwiązania, w kolejnych orzeczeniach powrócił do doktryny znanej z Portugalia przeciwko Radzie. Presja na ETS i Wspólnoty, aby uznały skutek bezpośredni, jest coraz większa, ponieważ w tej chwili przedsiębiorstwa, czyli główni zainteresowani liberalizacją handlu dzięki WTO, nie mają żadnych skutecznych środków obrony przed naruszeniami porozumień ze strony państw. Co do konsekwencji skutku bezpośredniego przedstawiciele doktryny są podzieleni. Jedni uważają, że byłoby to rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Inni natomiast są zdania, że byłoby to korzystne dla partnerów handlowych Wspólnot, lecz dla samych Wspólnot stanowiłoby istotne osłabienie na arenie międzynarodowej. Wydaje się, że tak długo, jak nie zostanie zapewniona wzajemność w kwestii skutku bezpośredniego, jego przeciwnicy mają więcej racji. Jedni i drudzy są zdania, że argumentacja ETS w wyrokach odmawiających skutku bezpośredniego jest z prawnego punktu widzenia co najmniej wątpliwa. Nic jednak nie wskazuje na to, aby w istniejącym stanie rzeczy ETS zmienił zdanie i dopuścił możliwość powoływania się na porozumienia WTO przez podmioty prywatne przed sądami krajowymi.
Item
Taksonomia organizacji międzynarodowych na przykładzie Światowej Organizacji Handlu i Unii Europejskiej
(Politechnika Białostocka, 2009) Nazarko, Łukasz; Politechnika Białostocka
Wiek XX można określić mianem „wieku organizacji międzynarodowych”. Pojawienie się na arenie międzynarodowej nowych, innych niż państwa, podmiotów stanowiło przełom w nowożytnych stosunkach międzynarodowych. Niniejszy rozdział bada zjawisko organizacji międzynarodowych w dzisiejszym systemie międzynarodowym. Na wstępie, dokładnie naświetlony jest termin „organizacja międzynarodowa”. Następnie, syntezie poddane zostają motywy i przesłanki powoływania organizacji międzynarodowych. Główną część rozdziału stanowi jakościowa i ilościowa analiza współczesnych organizacji międzynarodowych. Ilustrację do rozważań teoretycznych i taksonomii organizacji międzynarodowych stanowi analiza dwóch organizacji: Światowej Organizacji Handlu i Unii Europejskiej.