OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22970 archived items

Recent Submissions

Item
Polityka makroostrożnościowa banku centralnego
(Difin SA, 2016) Dobrzańska, Anna
Książka w przystępny sposób przedstawia zagadnienia związane z polityką makroostrożnościową – jej cele, czynniki warunkujące skuteczność, możliwe rozwiązania instytucjonalne, w tym rolę banku centralnego, oraz potencjalne instrumenty makroostrożnościowe wraz z mechanizmami ich oddziaływania na system finansowy i sferę realną. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja, która w kompleksowy sposób omawia tę problematykę i tym samym stanowi istotne wypełnienie luki w literaturze ekonomicznej. Warto po nią sięgnąć, gdyż: - porusza nową i aktualną tematykę polityki makroostrożnościowej, - pomaga zrozumieć złożoność ryzyka systemu finansowego, w tym przyczyny kryzysów finansowych, - wskazuje potencjalne rozwiązania mające na celu utrzymanie stabilności systemu finansowego, - jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, - ma logiczną i czytelną strukturę, - jest oparta o bogatą i zróżnicowaną, głównie zagraniczną, literaturę. Książka jest adresowana do specjalistów–praktyków w dziedzinie bankowości i finansów. Stanowi także cenne źródło aktualnej wiedzy dla pracowników naukowych oraz studentów kierunków ekonomicznych i finansowych.
Item
Europejskie systemy polityczne
(Difin SA, 2016) Knopek, Jacek
Założeniem publikacji jest wskazanie na europejskie systemy polityczne w kontekście ich uwarunkowań historycznych oraz współczesnych, czym książka ta wyróżnia się od innych pozycji dostępnych na rynku. W związku z tym, iż o europejskich systemach politycznych mówić możemy szczególnie w odniesieniu do XX stulecia, tak też tego okresu dotyczy większość analizowanego materiału. W niektórych odniesieniach, gdy dokumenty, organy i instytucje kształtowały się wcześniej, sięgnięto także do rozwiązań historycznych. W skład opracowania wchodzi 14 części przedmiotowych, które dotykają istotnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemów politycznych w Europie. Pierwsze dwie odnoszą się do istoty europejskich systemów politycznych oraz ich otoczenia. Trzy kolejne związane są z klasycznymi strukturami wchodzącymi w skład europejskich systemów politycznych. Siedem dalszych charakteryzuje europejskie systemy polityczne z uwzględnieniem ich organów państwowych, struktury administracyjno-terytorialnej oraz stylu sprawowania władzy. Przedostatnia część przedstawia europejskie systemy rządów, a ostatnia odnosi się do paneuropejskiego systemu instytucjonalnego. Charakter podsumowujący ma zakończenie, bibliografia wskazuje na ważniejsze publikacje, które przyczyniły się do powstania książki, a wykazy przedmiotowe mają wymiar typowo warsztatowy. Opracowanie zostało przygotowane w formie podręcznika akademickiego z myślą o jego wykorzystaniu przez studentów z obszaru różnych nauk. Formuła ta zainteresować może także innych Czytelników, którzy chcieliby zapoznać się z istotą systemu politycznego, która to kategoria uznawana jest niekiedy za mało przystępną i niejasną.
Item
Polski wpływ na kształtowanie polityki energetycznej UE 2004-2015
(Difin SA, 2016) Ruszel, Mariusz
Polityka energetyczna Unii Europejskiej jest obszarem, w którym widoczne są różnorodne interesy państw członkowskich. Akcesja Polski do Unii spowodowała, że nasze państwo stało się współkreatorem tej polityki oraz zaczęło w pełni uczestniczyć w procesach decyzyjnych. Autor ukazuje tajniki polityki energetycznej, wymagającej skoordynowanych działań, umiejętności budowy koalicji oraz skutecznego wykorzystywania dostępnych instrumentów formalnych i nieformalnych. Próbuje odpowiedzieć, na ile skuteczne były działania podjęte przez Polskę. W pracy wykorzystane zostały materiały źródłowe z Archiwum Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP. Istotnym i cennym źródłem informacji są wywiady przeprowadzone w ramach badań własnych z wybranymi decydentami politycznymi, ekspertami, analitykami oraz urzędnikami, którzy zajmują się polityką energetyczną.
Item
Zarządzanie finansami publicznymi a efektywność
(Difin SA, 2015) Marska-Dzioba, Natalia; Będzieszak, Marcin; Lubińska, Teresa
Publikacja jest kontynuacją dyskusji nad problematyką zarządzania finansami publicznymi w kontekście planowania wieloletniego, efektywności zadań publicznych i benchmarkingu. Myślą przewodnią jest poszukiwanie rozwiązań, które na bazie kolejnych badań naukowych i doświadczeń wdrożeniowych sprzyjać będą doskonaleniu procesów proefektywnościowych w zarządzaniu zadaniami publicznymi i poprawie przejrzystości wydatkowania środków publicznych, zarówno w podsektorze rządowym, jak i samorządowym. Podjęto też szeroko dyskutowane wśród badaczy i samorządowców zagadnienia skutków wprowadzenia nowego instrumentu zarządzania wynikiem i długiem JST, którym jest Wieloletnia Prognoza Finansowa. W publikacji zaprezentowano opinie i analizy przedstawicieli instytucji publicznych, praktyków i naukowców w zakresie szans i zagrożeń towarzyszących absorpcji środków UE, jakości kontroli, wyzwań polityki społecznej, efektywności zadań publicznych w kluczowych obszarach działalności państwa oraz zarządzania finansami w jednostkach samorządu terytorialnego.
Item
Polityka Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Uwarunkowania, realizacja, wyzwania w drugiej dekadzie XXI wieku
(Difin SA, 2015) Fehler, Włodzimierz; Marczuk, Karina Paulina
Tematyka oddawanej do rąk Czytelników książki dotyczy polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, uwarunkowań tej polityki, jej realizacji oraz wyzwań i zagrożeń w drugiej dekadzie XXI w. Zwalczanie różnych form przestępczości, w tym cyberprzestępczości, terroryzmu, wzmacnianie ochrony granic, troska o ochronę ludności i niwelowanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych oraz tych wywołanych działalnością człowieka i awariami przemysłowymi to główne problemy z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego, z którymi stara się zmierzyć Unia Europejska. Poruszane w publikacji zagadnienia to niewątpliwie fascynujący obszar badań i analiz nie tylko dla naukowców, lecz także dla licznej grupy praktyków. Adresatami prezentowanej książki są zatem ci Czytelnicy, którym omawiane kwestie są bliskie i stanowią przedmiot ich zainteresowań naukowych bądź zawodowych. Książka skierowana jest również do wszystkich tych, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę na temat zmian zachodzących obecnie w Unii Europejskiej w odniesieniu do problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego.