Uwaga! Pozycje dodane do repozytorium OPEN między 21 września a 6 października zostaną opublikowane na stronie repozytorium po tym terminie.
OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23002 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [141]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Koncepcja pięciostopniowej integracji regionów przygranicznych
(Difin SA, 2017) Wróblewski, Łukasz D.
Regiony przygraniczne zlokalizowane po dwóch stronach granicy państwowej często określane są mianem regionu transgranicznego, niezależnie od stopnia ich integracji. Zaproponowany w pracy model przedstawia etapy integracji regionów przygranicznych: od regionów niewykazujących żadnych powiązań do regionów tworzących całość funkcjonalną, tzn. region transgraniczny. W modelu wyróżniono dwie grupy czynników integracji regionalnej: czynniki egzogeniczne i endogeniczne. Czynniki egzogeniczne warunkują proces integracji, lecz nie zależą od regionów przygranicznych. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim stopień integracji z Unią Europejską sąsiadujących ze sobą państw oraz formalizację i przenikalność granicy państwowej. Czynniki endogeniczne to powiązania społeczno-gospodarcze, instytucjonalne i kulturowe regionów przygranicznych. Zaprezentowany model pozwala na wskazanie etapu integracji poprzez ocenę czynników zewnętrznych i określenie stopnia natężenia powiązań funkcjonalnych regionów przygranicznych. Jego empirycznej weryfikacji dokonano na podstawie badań wybranych miast na pograniczu polsko-niemieckim. Książka kierowana jest przede wszystkim do badaczy zajmujących się problematyką integracji europejskiej, w szczególności w zakresie polityki regionalnej, wspólnego rynku UE, współpracy transgranicznej oraz teorii i praktyki rozwoju regionalnego i lokalnego. Publikacja ma wartość aplikacyjną, przeprowadzone na jej potrzeby badania empiryczne mogą bowiem zostać wykorzystane przez władze samorządowe odpowiedzialne za kształtowanie współpracy transgranicznej i formułowanie lokalnej strategii rozwoju oraz przedsiębiorstwa zainteresowane transgraniczną wymianą usługową, towarową i kapitałową.
Item
Transgraniczne przeniesienie siedziby spółki europejskiej a status prawny jej akcjonariuszy
(Difin SA, 2017) Pokryszka, Katarzyna
Książka poświęcona jest problematyce transgranicznego przeniesienia siedziby spółki europejskiej oraz statusowi prawnemu akcjonariuszy tej spółki. W pracy Autorka przedstawia charakterystyczne cechy spółki europejskiej jako ponadnarodowej spółki akcyjnej, której założenie umożliwiają przepisy prawa europejskiego, natomiast funkcjonowanie wymaga stosowania przepisów prawa państwa, na terytorium którego znajduje się siedziba statutowa spółki. Omówione zostały zagadnienia prawne związane z transgranicznym przeniesieniem siedziby spółki w świetle prawa europejskiego oraz z perspektywy prawa wewnętrznego państw członkowskich Unii Europejskiej. Książka stanowi pierwsze opracowanie, w którym zaprezentowano podstawowe uprawnienia korporacyjne oraz majątkowe akcjonariuszy spółki europejskiej w ujęciu prawnoporównawczym w oparciu o przepisy prawa polskiego, niemieckiego oraz angielskiego. Publikacja uwzględnia dorobek literatury polskiej i zagranicznej oraz orzecznictwo sądowe, w tym także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Item
Migracje jako wyzwanie dla Unii Europejskiej i wybranych państw członkowskich
(Difin SA, 2017) Podgórzańska, Renata; Cebul, Krzysztof; Fehler, Włodzimierz
Książka odzwierciedla aktualny stan wiedzy w zakresie tematyki migracyjnej dotyczącej obszaru UE, jak również w sposób znaczący ją porządkuje i wzbogaca o wnioski autorskie. Zawarte treści stanowią interesujący zbiór informacji, który z powodzeniem może być wykorzystywany w procesach dydaktycznych i badaniach naukowych związanych ze zdobywaniem i przekazywaniem wiedzy odnoszącej się do teoretycznych, a także praktycznych zagadnień migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego UE. Monografia może służyć ponadto do systematyzowania wiedzy na temat mechanizmów wpływających na kształt i przebieg migracji. Przyczyni się też zapewne do pogłębienia i racjonalizacji toczącego się wokół tego zjawiska dyskursu społecznego, dostarczając zainteresowanym czytelnikom rzetelnej wiedzy naukowej.
Item
Regiony Grecji, Hiszpanii, Irlandii i Portugalii w dobie kryzysu z perspektywy zmian struktury produkcji i zatrudnienia
(Difin SA, 2017) Piecuch, Jakub
Autor omawia rozwój regionów czterech krajów: Grecji, Hiszpanii, Irlandii oraz Portugalii w latach dekoniunktury gospodarczej, która rozpoczęła się w Europie w 2008 roku. Głównym tematem rozważań są przemiany, jakie dokonywały się w strukturze produkcji i zatrudnienia w regionach tych państw, które w okresie poprzedzającym globalny kryzys finansowy uzyskały największą pomoc w ramach prowadzonej przez Unię Europejską polityki regionalnej. Takie ukierunkowanie pracy związane jest z podobieństwem sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie Polska i potencjalnymi korzyściami, jakie mogą płynąć dla polskich województw z doświadczeń państw, które przeszły podobną drogę rozwoju regionalnego korzystając z unijnej pomocy strukturalnej. Zaprezentowane w pracy badania i przeprowadzone analizy mogą okazać się przydatne dla tych, którzy są zainteresowani efektami polityki regionalnej Unii Europejskiej.
Browse by
Selected filters: