OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23221 archived items

Recent Submissions

Item
Handel ludźmi. Przestrzeń prawnokarna i kryminalistyczno-kryminologiczna
(Difin SA, 2017) Łabuz, Paweł; Malinowska, Irena; Michalski, Mariusz; Safjański, Tomasz
Przygotowana monografia jest pracą zbiorową grona wielu autorów reprezentujących różne środowiska: naukowe, służb i organów państwowych, którzy opracowali kompendium wiedzy z zakresu handlu ludźmi w całym jego spektrum zjawiskowym.
Item
Służby wywiadu i kontrwywiadu II Rzeczypospolitej
(Difin SA, 2016) Misiuk, Andrzej
Opracowanie poświęcone organizacji służb specjalnych II Rzeczypospolitej oraz głównym kierunkom ich działalności. Polskie służby specjalne w zasadzie nie prowadziły wywiadu globalnego. Wywiad i kontrwywiad wojskowy oraz służby graniczne skupiały uwagę na zagrożeniu ze strony sowieckiej Rosji i Niemiec. Działaniami objęto również kierunki czeski i litewski. Natomiast cywilne organy bezpieczeństwa koncentrowały się na zwalczaniu działalności komunistycznej i irredenty mniejszości narodowych traktowanych jako największe zagrożenie wewnętrznego ładu społecznego w państwie.
Item
Polityka Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Uwarunkowania, realizacja, wyzwania w drugiej dekadzie XXI wieku
(Difin SA, 2015) Fehler, Włodzimierz; Marczuk, Karina Paulina
Tematyka oddawanej do rąk Czytelników książki dotyczy polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, uwarunkowań tej polityki, jej realizacji oraz wyzwań i zagrożeń w drugiej dekadzie XXI w. Zwalczanie różnych form przestępczości, w tym cyberprzestępczości, terroryzmu, wzmacnianie ochrony granic, troska o ochronę ludności i niwelowanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych oraz tych wywołanych działalnością człowieka i awariami przemysłowymi to główne problemy z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego, z którymi stara się zmierzyć Unia Europejska. Poruszane w publikacji zagadnienia to niewątpliwie fascynujący obszar badań i analiz nie tylko dla naukowców, lecz także dla licznej grupy praktyków. Adresatami prezentowanej książki są zatem ci Czytelnicy, którym omawiane kwestie są bliskie i stanowią przedmiot ich zainteresowań naukowych bądź zawodowych. Książka skierowana jest również do wszystkich tych, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę na temat zmian zachodzących obecnie w Unii Europejskiej w odniesieniu do problematyki bezpieczeństwa wewnętrznego.
Item
Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce. Zarys dziejów instytucji i służb w latach 1764-1990
(Difin SA, 2015) Misiuk, Andrzej
W prezentowanej książce autor przedstawił na tle wydarzeń politycznych i społeczno-ekonomicznych dzieje ustrojowe instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce w okresie od połowy XVIII wieku do 1989 r. Swoją narrację rozpoczął od momentu próby tworzenia w Polsce zrębów nowoczesnego państwa w II połowie XVIII w. na podstawie doświadczeń oraz idei Oświecenia. To wówczas po raz pierwszy udało się uruchomić administrację rządową na poziomie centralnym, włącznie z resortem spraw wewnętrznych, zarządzającym problematyką bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Okres ponad stuletniej niewoli to czas implementacji rozwiązań ustrojowych z państw zaborczych. Dość często instytucje bezpieczeństwa tych państw prowadziły działalność antypolską. Z kolei krótki, dwudziestoletni okres niepodległości w okresie międzywojnia to czas tworzenia w trudnych warunkach instytucji i formacji zajmujących się ochroną bezpieczeństwa państwa i obywateli, które uzyskały akceptację społeczną oraz dużą wiarygodność na arenie międzynarodowej. Ten potencjał został zniweczony w czasie II wojny światowej. Funkcjonariuszy, pracowników policji, KOP, Straży Granicznej czekał tragiczny los. Epilogiem tej narracji jest próba tworzenia na ziemiach polskich obcego modelu ustrojowo-politycznego, opartego na przemocy i braku demokracji. Podobnie jak w innych krajach tej części Europy podporą władzy komunistycznej były wzorowane na modłę radziecką instytucje bezpieczeństwa. Kolejne, bardziej współczesne modele systemowe bezpieczeństwa po 1989 r. to już temat na następną książkę.