OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22976 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [137]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Europa Środkowo-Wschodnia w perspektywie interdyscyplinarnej
(Uniwersytet Warszawski, Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej, 2015) Getka, Joanna; Grzybowski, Jerzy; Kramar, Rostysław; Uniwersytet Warszawski
Monografia, którą trzymacie Państwo w ręku, stanowi prezentację wyników badań naukowców z Polski i zagranicy zajmujących się tematyką Europy Środkowo-Wschodniej. Wydawcy niniejszego tomu postawili sobie za cel zaprezentowanie różnorodności perspektyw teoretycznych, tematów i zagadnień oraz metodologii i warsztatów badawczych współczesnego dyskursu na temat regionu Europy Środkowo-Wschodniej w ujęciu interkulturowym.
Item
Przeszłość i pamięć historyczna w życiu kulturalnym PRL. Kilka uwag wstępnych
(Muzeum Historii Polski, 2009) Habielski, Rafał; Uniwersytet Warszawski
„Polityka czy propaganda. PRL wobec historii” to zbiór tekstów dotyczących wykorzystywania tematyki historycznej w szeroko rozumianej propagandzie czasów PRL. Książka zawiera syntetyczne odpowiedzi na pytanie, jak wyglądała i jak zmieniała się „polityka historyczna” komunistycznej władzy. Piszą o tym m.in. Antoni Dudek, Andrzej Nowak i Błażej Brzostek. Mowa też o tym jak i komu władza rozdawała ordery, jak wpływała na obraz historii w kulturze, jak odzyskiwała zagrabione przez okupantów w czasie ostatniej wojny dobra kultury.
Item
Przeszłość w sferze publicznej i życiu kulturalnym 1989–2005 (obszary zainteresowań, interpretacje, nośniki)
(2011) Habielski, Rafał; Uniwersytet Warszawski
Historycy i politycy: polityka pamięci III RP” – to tytuł drugiego tomu przygotowanego w ramach projektu „Działania państwa polskiego w sferze historii po II wojnie światowej”. Celem publikacji było zwrócenie uwagi na działania podejmowane w obszarze dziedzictwa narodowego oraz popularyzowaną ale też negowaną wizję historii Polski po 1989 roku. Książka przedstawia wnioski z badań w obszarach polityki zagranicznej, edukacji powszechnej, życia kulturalnego oraz domeny symbolicznej państwa w odniesieniu do orderów i odznaczeń. W publikacji zamieszczono teksty m.in. prof. Antoniego Dudka, prof. Andrzeja Nowaka, prof. Rafała Habielskiego, dr. Łukasza Michalskiego, Jacka Millera i prof. Jana Rydla. Publikację otwiera zorganizowana przez MHP dyskusja poświęcona stosunkowi polityki do historii po 2005 roku z udziałem prof. Andrzeja Friszke, prof. Rafała Stobieckiego, dr. Dariusza Gawina i dr. Kazimierza Wóycickiego. Tom „Politycy i historycy” stanowi bezpośrednią kontynuację i rewers zbioru „Polityka czy propaganda” poświęconego działaniom władz komunistycznych w obszarze pamięci po 1944 roku.
Item
Tamás Kruppa, Tradíció és propaganda keresztútján. Fejezetek Báthory Zsigmond udvarának kultúrájából, Balassi Kiadó, Budapest 2015.
(2016) Brzeziński, Szymon; Uniwersytet Warszawski
Item
Państwo-religia. Instytucje państwowe i obywatele wobec religii w Europie Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Tom I
(Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 2014) Durka, Jarosław; Mierzwa, Janusz; Smoliński, Aleksander; Razyhrayev, Oleh; Kramar, Jurij; Sula, Dorota; Wróblewska, Urszula; Marcoń, Witold; Werra, Zbigniew; Handke, Waldemar; Wąsowicz, Jarosław; Orłowska, Marzena; Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie; Uniwersytet Jagielloński; Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; Wschodnioeuropejski Uniwersytet Narodowy imienia Łesi Ukrainki w Łucku; Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy; Uniwersytet w Białymstoku; Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie; Politechnika Koszalińska; Instytut im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego w Lesznie; Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej; Uniwersytet Warszawski
Systemy państwowe w państwach Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku ulegały zmianom. W ciągu jednego stulecia w poszczególnych krajach obserwujemy zarówno okresy demokracji, jak i autorytaryzmu i totalitaryzmu. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja polityczna wymuszała na obywatelach ustosunkowanie się do ważnych zagadnień, związanych ze świadomością religijną i postawą wobec Kościołów. Dla wielu ludzi był to czas wyboru między możliwością zaistnienia w nowej rzeczywistości społeczno-politycznej a wiernością wobec tradycyjnych wartości religijnych. Tom "Państwo-religia" ma na celu ukazanie tych zróżnicowanych zachowań, zarówno w odniesieniu do obywateli, jak i instytucji państwowych mających często zadanie kształtowania nowych, pożądanych przez władze postaw.
Browse by
Selected filters: