OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23112 archived items

Recent Submissions

Item
Prawo a religia na Wyspach Brytyjskich
(Wydawnictwo Naukowe ArchaeGraph, 2023-09) Stanulewicz, Maksymilian; Nowicki, Konrad; Plewa, Emil; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Zjednoczone Królestwo, a także obszary dawnych dominiów tworzących dziś Commonwealth stanowi fenomen od blisko pięciu wieków fenomen wyznaniowy na religijnej mapie nie tylko Europy ale i świata. Słynny Akt Supremacji wydany w 1534 roku przez Parlament z inicjatywy Henryka VIII i jego kanclerza Thomasa Cromwella, stanowi początek z jednej strony reformacji angielskiej zaś z drugiej – kształtowania się modelu kościoła anglikańskiego i jego doktryny. Ta ostatnia zresztą ulegała przemianom, zwłaszcza liturgicznym, raz to zbliżając się do kalwinizmu (1559-1839 z wyjątkiem Restauracji Stewartów) a raz do katolicyzmu (1534 – 1547 i od 1839 po czasy obecne). Zmiany te i ich trwanie zawsze były odbiciem procesów politycznych zachodzących na Wyspach i owej specyfiki kościoła anglikańskiego, który nie jest ani luterańskim „kościołem w państwie” ani kalwińską teokracją lecz odrębnym wyznaniem reformowanym, z monarchą jako głową i obrońcą wiary na czele, o ekskluzywnym charakterze. Monografia, którą kierujemy do rąk Czytelników, stanowi próbę ukazania wielowarstwowej i złożonej problematyki relacji jaka zachodziła i zachodzi pomiędzy tronem, kościołem a prawem w Zjednoczonym Królestwie. Autorzy poszczególnych tekstów naświetlając poszczególne problemy z tym związane, odkrywają często obszary nowe, nieznane polskiemu czytelnikowi, zaś w warstwie doktrynalnej i historycznej bez wątpienia zupełnie odmienne od historii i doświadczeń polskiego katolicyzmu. Tym bardziej zatem tom niniejszy zasługuje na uwagę, stanowiąc cenne uzupełnienie wiedzy na temat mozaiki wyznaniowej świata współczesnego. Jeśli zaś stanie się dodatkowo dla Czytelników inspiracją dla dyskusji i dalszych poszukiwań, będzie to stanowiło przedmiot wielkiej satysfakcji dla Autorów.