OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22945 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [101]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [132]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [2]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Usługi społeczne na rzecz rodziny jako nowe wyzwanie polskiej polityki społecznej
(Wydawnictwo Edukacyjne AKAPIT, 2015) Durasiewicz, Arkadiusz; Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
Artykuł przedstawia usługi społeczne na rzecz rodziny jako nowego wyzwania polskiej polityki społecznej. Na wstępie opisane i przedstawione zostały teoretyczne zagadnienia dotyczące usług społecznych, następnie oddziaływanie przemian demograficznych na usługi społeczne wobec rodzin. W dalszej części przedstawione zostały usługi społeczne w kontekście rodzin oraz ich dalsze ukierunkowanie.
Item
Rodzina jako kategoria polityki społecznej - współczesny kierunek polityki społecznej na rzecz rodziny
(Difin SA, 2015) Durasiewicz, Arkadiusz; Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
Artykuł przedstawia rodzinę jako kategorię polityki społecznej w różnych obszarach i dziedzinach tej polityki. Następnie przedstawia politykę społeczną na rzecz rodziny w aspekcie współcześnie obowiązujących problemów oraz potencjałów dotyczących rodziny. Na zakończenie zaprezentowane zostały przeobrażenia polityki społecznej na rzecz rodziny w kontekście współczesnych przemian.
Item
Innowacje w finansowaniu polityki społecznej
(Wydawnictwo Wyższe] Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie, 2015) Durasiewicz, Arkadiusz; Barszczewski, Tomasz; Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
Autorzy niniejszego rozdziału skupiają się na ukazaniu tematyki związanej 2 przykładami wybranych innowacji w finansowaniu polityki społecznej. Przedstawione zostaną rozwiązania niemieckie, bazujące w dużej mierze na dotacjach publicznych. W celu skonfrontowania rozwiązań europejskich ze stosowanymi na innych kontynentach, autorzy przybliżają model australijski i kanadyjski, co w ich założeniu stanowić ma przyczynek do dyskusji na temat ewentualnego transferu innowacji na krajowy grunt.
Item
Podmioty państwa odpowiedzialne za rodzinę na przykładzie Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii
(Wydawnictwo „WIĘCESŁAW", 2012) Durasiewicz, Arkadiusz; Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
Podejście instytucjonalne kładzie nacisk na szczegóna rolę, jaką odgrywają instytucje w rozwiązywaniu przez człowieka jego problemów z różnych sfer życia: społecznego, ekonomicznego, politycznego, religijnego itp. Większość decyzji i działań, jakie podejmuje jednostka, przebiega zawsze w jakiejś sferze instytucjonalnej. W tym ujęciu członek · rodziny - będącej jedną z podstawowych instytucji społecznych - istnieje i działa w określonych ramach instytucjonalnych. Instytucjonalny porządek społeczny wiąże się z różnymi formami społecznego kapitału i urzeczywistnia się na różnych poziomach. Dlatego też w artykule przedstawione zostały instytucjonalne formy wsparcia rodziny w 3 krajach: Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii na różnych poziomach oddziaływania.
Item
Oczekiwania Polek odnośnie do polityki rodzinnej w świetle badań własnych
(Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2010) Durasiewicz, Arkadiusz; Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
Streszczenie: Niniejszy referat przedstawia wyniki ankietowe dotyczące oczekiwań Polek co do polityki rodzinnej w świetle badań własnych. Celem artykułu jest pokazanie, czego oczekują od państwa kobiety w wieku rozrodczym w kwestii opieki dla matki i dziecka, jakie czynniki decydują o ich przyszłych decyzjach prokreacyjnych, a także o zawarciu związku małżeńskiego. Ponadto w artykule przedstawiony został stosunek kobiet do polityki rodzinnej państwa polskiego, a przede wszystkim oczekiwania kobiet w sprawie regulacji dotyczących obowiązującej polityki prorodzinnej. Referat kończą wnioski wynikające z przeprowadzonych badań.
Browse by
Selected filters: