OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23163 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [79]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [1]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [183]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [146]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [132]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [347]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Aktywność zawodowa osób znajdujących się w okresie średniej dorosłości. Wybrane problemy
(Wydawnictwo Naukowe WSG, 2022-06) Rogowska, Daria; Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Celem tekstu jest zaprezentowanie aktywności zawodowej osób znajdujących się w okresie średniej dorosłości z perspektywy wybranych problemów, ponieważ to zagadnienie w odniesieniu do funkcjonowania zawodowego tej grupy osób wydaje się być istotne. W artykule zwrócono uwagę na aktywność zawodową osób znajdujących się w okresie średniej dorosłości w świetle wybranych danych statystycznych. Zarysowano problematykę aktywności zawodowej ludzi w wieku średnim w odniesieniu do teorii Lievegoeda. Przedstawiono także przyczyny niskiej aktywności zawodowej osób starszych. Zaprezentowano formy pomocy w ramach wsparcia i usług rynku pracy skierowanych do jednostek borykających się z problemami na rynku pracy oraz przykładowe strategie, które mają na celu zatarcie różnic wiekowych w perspektywie funkcjonowania pracowników w zakładzie pracy omawiane w literaturze przedmiotu. Artykuł ma charakter przeglądowy.
Item
Aktywność zawodowa jako istotny aspekt w integracji społecznej osób niepełnosprawnych
(Wydawnictwo Naukowe WSG, 2021) Rogowska, Daria; Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Niniejszy artykuł poświęcono aktywności zawodowej w aspekcie integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Celem artykułu jest zaprezentowanie aktywności zawodowej jako istotnego aspektu w integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami, ponieważ zagadnienie to wydaje się być istotne. Praca stanowi zarys wspomnianej problematyki. W artykule zwrócono uwagę na kwestię niepełnoprawności, w tym szczególnie rolę, jaką aktywność zawodowa odgrywa w życiu człowieka z dysfunkcjami. Zaprezentowano pojęcie integracji społecznej w odniesieniu do osób niepełnosprawnych oraz motywy podjęcia przez nich zatrudnienia. Zarysowano problematykę zagadnienia integracji społecznej osób niepełnoprawnych w kontekście psychicznym, społecznym oraz instytucjonalnym. Przedstawiono także narzędzia stosowane w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz przykładowe bariery w aktywności zawodowej tej grupy osób. Zaprezentowano raport z badań dotyczących wdrażania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w aspekcie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych.
Item
Praca zawodowa w świadomości młodego pokolenia na podstawie wyników badań własnych
(Wydawnictwo Naukowe WSG, 2019) Myjak, Teresa; Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Celem publikacji jest zaprezentowanie opinii na temat pracy zawodowej z perspektywy młodego pokolenia. Artykuł powstał na podstawie studiów literaturowych oraz w oparciu o wyniki badań własnych zrealizowanych wśród przedstawicieli generacji Z. Inspiracją do przeprowadzenia badań empirycznych stało się uzyskanie odpowiedzi na takie pytania, jak: Które sposoby poszukiwania pracy są skuteczne?, Co jest „gwarancją” zdobycia pracy zawodowej?, Jakie przesłanki decydują o podjęciu pracy zawodowej? oraz Jaką pracę preferują młode osoby z pokolenia Z?.
Item
Usługi społeczne na rzecz godzenia ról rodzinnych i zawodowych. Wybrane aspekty
(Wydawnictwo Naukowe WSG, 2017) Bergmann, Magdalena; Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Artykuł skupia się na usługach społecznych mających na celu godzenie życia rodzinnego i zawodowego oraz wsparcie dostępu kobiet do rynku pracy. Na przestrzeni ostatniej dekady pojawił się szereg nowych usług i instrumentów, czyniąc polską politykę społeczną bardziej adekwatną do potrzeb pracujących rodziców, zwłaszcza matek, jak i do znaczących zmian na rynku pracy. Autorka analizuje społeczne, ekonomiczne i prawne aspekty różnych instrumentów: urlopów macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych, uelastyczniania czasu pracy, telepracy, usług opieki nad dziećmi i zachęt prozatrudnieniowych dla bezrobotnych rodziców we współczesnej Polsce.
Item
Relacje pomiędzy pełnieniem ról zawodowych i rodzinnych przez kobiety: zarys problematyki
(Wydawnictwo Naukowe WSG, 2016) Bergmann, Magdalena; Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Celem niniejszego artykułu jest nakreślenie tła problemu badawczego i praktycznego, jakim jest funkcjonowanie kobiet w rolach zawodowych i rodzinnych oraz możliwości ich jednoczesnego pełnienia. Artykuł przybliża kategorie pojęciowe, którymi nauki społeczne opisują specyficzne zjawiska towarzyszące zaangażowaniu kobiet w pracę zawodową i macierzyństwo oraz ich kontekst związany z przemianami w obrębie współczesnych, późnonowoczesnych społeczeństw. W tekście zaprezentowano również lokalny kontekst problemu, odnoszący się do rzeczywistości potransformacyjnej Polski.
Browse by
Selected filters: