OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23110 archived items

Recent Submissions

Item
Współczesne wyzwania dla prorozwojowej polityki rodzinnej w Polsce
(Oficyna wydawnicza SGH, 2016) Zaborowska, Agnieszka; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Przedmiotem analizy, który został podjęty w artykule jest współczesna rodzina i pożądane działania państwa na rzecz rodzin we współczesnej Polsce. Polityka (pro)rodzinna państwa jest kluczem pomyślnego i spójnego rozwoju. To od polityki rodzinnej zależy rozwój, nie tylko, społeczny czy demograficzny, ale również gospodarczy i finansowy danego kraju. Przemyślana i strategiczna polityka rodzinna jest tym filarem państwa, który zapewnia bezpieczeństwo społeczne i znacznie ułatwia funkcjonowanie swoim obywatelom. W krajach, w których polityka rodzinna spełnia oczekiwania społeczne, obywatelom żyje się lepiej, a ich postawy są bardziej prorodzinne i propaństwowe. Zaspokojone potrzeby w sferze działań prorodzinnych, bezpośrednio przekładają się na społeczne i zawodowe funkcjonowanie, co z kolei przynosi wymierne efekty w rozwoju danego kraju. Ocena polityki rodzinnej zawsze należy do obywateli, a jej kierunek powinien uwzględniać zmieniające się potrzeby społeczne i płynną społeczną rzeczywistość. Celem artykułu jest diagnoza współczesnych warunków funkcjonowania rodziny. W celu prezentacji tematu przedstawione zostały zmiany społeczne dotyczące rodziny oraz przeprowadzone badania sondażowe na temat potrzeb społecznych wśród studentów i rodziców dzieci do lat trzech. Analiza przemian życia rodzinnego uwzględnia dane z ostatnich 25 lat. Natomiast badania na temat potrzeb społecznych i kierunków zmian polityki rodzinnej pochodzą z 2 ostatnich lat i stanowią badania własne autorki. Artykuł prezentuje stanowisko, iż polityka rodzinna w Polsce niedostatecznie koncentruje się na tworzeniu warunków do powstawania i rozwoju rodzin. Czy jakieś działania ze strony państwa są w stanie to zmienić? Jaki kształt i kierunek powinna obrać współczesna polityka rodzinna w Polsce? Prezentowany artykuł będzie próbą odpowiedzi na te, jakże aktualne, pytania.
Item
Usługi społeczne na rzecz rodziny jako nowe wyzwanie polskiej polityki społecznej
(Wydawnictwo Edukacyjne AKAPIT, 2015) Durasiewicz, Arkadiusz; Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
Artykuł przedstawia usługi społeczne na rzecz rodziny jako nowego wyzwania polskiej polityki społecznej. Na wstępie opisane i przedstawione zostały teoretyczne zagadnienia dotyczące usług społecznych, następnie oddziaływanie przemian demograficznych na usługi społeczne wobec rodzin. W dalszej części przedstawione zostały usługi społeczne w kontekście rodzin oraz ich dalsze ukierunkowanie.
Item
Rodzina jako kategoria polityki społecznej - współczesny kierunek polityki społecznej na rzecz rodziny
(Difin SA, 2015) Durasiewicz, Arkadiusz; Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
Artykuł przedstawia rodzinę jako kategorię polityki społecznej w różnych obszarach i dziedzinach tej polityki. Następnie przedstawia politykę społeczną na rzecz rodziny w aspekcie współcześnie obowiązujących problemów oraz potencjałów dotyczących rodziny. Na zakończenie zaprezentowane zostały przeobrażenia polityki społecznej na rzecz rodziny w kontekście współczesnych przemian.
Item
Podmioty państwa odpowiedzialne za rodzinę na przykładzie Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii
(Wydawnictwo „WIĘCESŁAW", 2012) Durasiewicz, Arkadiusz; Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
Podejście instytucjonalne kładzie nacisk na szczegóna rolę, jaką odgrywają instytucje w rozwiązywaniu przez człowieka jego problemów z różnych sfer życia: społecznego, ekonomicznego, politycznego, religijnego itp. Większość decyzji i działań, jakie podejmuje jednostka, przebiega zawsze w jakiejś sferze instytucjonalnej. W tym ujęciu członek · rodziny - będącej jedną z podstawowych instytucji społecznych - istnieje i działa w określonych ramach instytucjonalnych. Instytucjonalny porządek społeczny wiąże się z różnymi formami społecznego kapitału i urzeczywistnia się na różnych poziomach. Dlatego też w artykule przedstawione zostały instytucjonalne formy wsparcia rodziny w 3 krajach: Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii na różnych poziomach oddziaływania.