OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23696 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [91]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [2]
- Loading...ICM UW [101]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [242]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [171]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [24]
- Loading...The Institute of Environmental Protection – National Research Institute [10]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [132]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [137]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [360]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Naturalne kręgi życia i wychowania człowieka
(Instytut Badań Edukacyjnych, 2024) Skrzydlewski, Paweł; Akademia Zamojska
W artykule omówiono miejsce i rolę naturalnych kręgów ludzkiego życia i wychowania, do których zaliczono w pierwszej kolejności rodzinę, następnie zaś – społeczność lokalną (gminę), naród i państwo. Zwrócono również uwagę na funkcję religii, która jest szczytem i najwyższym wyrazem życia osobowego człowieka. Troska o prawidłową realizację wychowawczej misji owych naturalnych kręgów ma także ogromne znaczenie dla implementacji edukacji klasycznej.
Item
Zdrowie psychiczne młodzieży
(Instytut Badań Edukacyjnych, 2024) Dudek, Mieczysław; Wyższa Szkoła Nauk Pedagogicznych w Warszawie
Trudności wychowawcze nie muszą od razu oznaczać zaburzeń psychicznych. Mogą stanowić przejściowe (fizjologiczne), typowe dla tego okresu problemy dojrzewania. Dla prawidłowego rozwoju dziecka, zwłaszcza jego poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, konieczna jest spokojna, przyjazna i akceptująca atmosfera w domu rodzinnym. Profesjonalna i wcześnie podjęta diagnoza pozwala określić wpływ zaburzeń psychicznych na życie młodego człowieka. Jest też warunkiem rozpoczęcia skutecznego leczenia i wsparcia psychologicznego.
Item
Postawy i styl życia młodych Polaków: przegląd badań
(Instytut Badań Edukacyjnych, 2024) Franczyk, Agnieszka; Uniwersytet Opolski
Na poziomie deklaratywnym preferowaną formą życia osobistego młodych Polaków jest nadal małżeństwo i ma ono przewagę nad życiem singla lub singielki. Wielu młodych korzysta z internetu nie tylko do komunikowania się i rozrywki, lecz także do zdobywania informacji i rozwijania zainteresowań. Jest on traktowany jako integralna część ich codziennego życia. W odniesieniu do rynku pracy młodzi Polacy cenią sobie przede wszystkim równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Wybierając miejsce pracy, zwracają uwagę na panującą atmosferę i oferowane benefity, oczekują również przejrzystej komunikacji.
Item
W okowach gry, czyli relacje rodzinne w perspektywie koncepcji Trójkąta Dramatycznego Stephena Karpmana
(Zakład Historii Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, 2017) Pierzchała, Anna; Instytut Pedagogiki, Wydział Pedagogiczny, Akademia im. J. Długosza w Częstochowie
Analiza transakcyjna wskazuje sześć sposobów, w jakie ludzie mogą wchodzić ze sobą w relacje, określając je mianem „sposobów strukturalizacji czasu”. Wymienić wśród nich można: wycofanie, rytuały, aktywności, rozrywki, gry transakcyjne oraz intymność. Sposoby te ułożyć można na kontinuum zaangażowania, ale także zysków, jakie z danej formy kontaktu czerpiemy. Zyski te przybierają charakter psychologiczny i wynikają z jednej z podstawowych potrzeb życiowych – potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. W niniejszym artykule założenia te odniesione zostały do relacji na gruncie rodzinnym. Autorka wskazała na znaczenie wszystkich form kontaktu w rodzinie, szczególnie koncentrując się na grach transakcyjnych i intymności. Te pierwsze zostały określone jako patologiczne, gdyż są nieszczere i opierają się na manipulacji. Intymność, w rozumieniu analizy transakcyjnej, jest natomiast najbardziej otwartym i zaangażowanym kontaktem z drugim człowiekiem. To ona jest podstawą zdrowych relacji w systemie rodzinnym
Item
Postawy prokreacyjne młodych Polaków
(Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie, 2023) Więckiewicz, Bogdan; Instytut Badań Edukacyjnych
W Polsce obserwuje się spadek liczby urodzeń. Współczynnik dzietności systematycznie obniża się, nie gwarantując zastępowalności pokoleń. Odkładanie w czasie założenia rodziny jest bardziej skutkiem procesów kulturowych niż czynników ekonomicznych. Dziś żadna inna grupa społeczna nie podlega tak częstym procesom zmian jak małżeństwo i rodzina. Młodzi, wybierając alternatywne formy związków, ograniczają liczbę posiadanych dzieci lub rezygnują z nich w ogóle.
Browse by
Selected filters: