OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23297 archived items

Recent Submissions

Item
Starzenie się i starość w dynamicznie zmieniającym się świecie
(Oficyna Wydawnicza HUMANITAS, 2013) Szyszka, Michał; Walotek-Ściańska, Katarzyna; Serak, Michał; Tomczyk, Łukasz; Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie; Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej
Zgodnie ze słowami Andrzeja Radziewicza-Winnickiego, wskazującego iż „codzienność jednak wybiega z reguły w przyszłość, wiąże powinności dnia dzisiejszego z celami pozostającymi do osiągnięcia w dniu jutrzejszym” (Radziewicz-Winnicki, 2003, s. 9), postawiliśmy w niniejszym tomie szereg pytań związanych z relacjami pomiędzy pojęciem zmiany a procesem starzenia się i starości, wśród których wyodrębnić można kilka głównych nurtów, rozważań oscylujących wokół następujących problemów: • W jakim zakresie zmiany społeczne warunkują funkcjonowanie osób starszych w środowisku pierwotnym i wtórym? • Jakie czynniki powodują, że osobom starszym trudno jest nadążyć za zmianami społeczno- technicznymi? • Dlaczego wybrane obszary zmiany wpływają na życie osób starszych? • W jaki sposób w wymiarze instytucjonalnym oraz indywidualnym wspomagać osoby starsze w dobie społeczeństwa ciągłej zmiany? • Dlaczego zjawiska globalizacji oraz rozwoju nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych dotykają w sposób szczególny osoby starsze? • Co konkretnie kryje się za pojęciem „kapitał społeczny osób starszych”, w jakich obszarach jest, a w jakich może być – przy zachowaniu obopólnych korzyści – ten potencjał wykorzystywany? • Jakie korzyści współczesna technika i technologia, w tym informatyczna, niosą dla osób starszych, jakie mamy rozwiązania i narzędzia ułatwiające życie, funkcjonowanie społeczne, komunikację? Odpowiedzi na powyższe pytania w niniejszej publikacji udzielają specjaliści z Czech, Polski i Słowacji z zakresu m.in. andragogiki, gerontologii, pedagogiki mediów, medioznawstwa, socjologii i kulturoznawstwa, natomiast inspiracją do powstania tomu polsko-czesko--słowackiego jest ciągła potrzeba analizowania psychospołecznego funkcjonowania osób starszych w dobie intensywnych przemian społeczno-technicznych, a także porównywania różnych spojrzeń, doświadczeń i tzw. dobrych praktyk. Sam proces starzenia się i starości w wymiarze lokalnym, czy też szerszym – ponadregionalnym i ogólnopolskim w polskiej literaturze przedmiotu prezentowany jest szeroko, zwłaszcza w środowiskach instytucji ku temu powołanych, takich jak: Stowarzyszenie Gerontologów Społecznych, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne oraz szereg ośrodków akademickich zajmujących się problematyką na pograniczu nauk medycznych, społecznych, humanistycznych, czy też technicznych. Jednak do tej pory dostrzegalny jest brak międzynarodowych studiów komparatystycznych w odniesieniu do niniejszej problematyki, w szczególności w krajach sąsiadujących z Polską, Czechami i Słowacją.
Item
Dylematy usług społecznych
(Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie, 2013) Durasiewicz, Arkadiusz; Barszczewski, Tomasz; Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
Usługi społeczne, ze względu na ich znaczenie i funkcje, świadczone są w dużej części przez podmioty sektora publicznego. Charakteryzuje je wysoki stopień finansowania przez fundusze publiczne. Obecnie we wszystkich krajach widoczna jest tendencja do rozwoju podmiotów o charakterze rynkowym, a także społecznym.