OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22970 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [135]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Polsko-czeskie stosunki polityczne
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2005) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł omawia stosunki polsko-czechosłowackie w latach 1989-1992, współpracę wielostronną w ramach Grupy Wyszehradzkiej i CEFTA, współpracę (lub jej brak) obu państw w działaniach na rzecz członkostwa w NATO i w UE oraz polityczne relacje dwustronne (w tym także na poziomie samorządów terytorialnych).
Item
Problematyka wojny w Afganistanie w debatach Sejmu IV kadencji
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2004) Habowski, Mirosław; Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego
Artykuł podejmuje kwestię udziału Sejmu (a właściwie jego braku) w procesie podejmowania decyzji o udziale Polski w amerykańskim ataku na Afganistan w reakcji na zamachy terrorystyczne 11.09.2001. Pomimo art. 116 konstytucji, który nadaje Sejmowi prawo do podejmowania decyzji o stanie wojny, parlament faktycznie w procesie podejmowania tej decyzji nie uczestniczył. Co więcej, sytuacja ta została zaakceptowana przez zdecydowaną większość opozycji (PO, PiS). Sprzeciw wobec takiej procedury sformułowała jedynie część posłów Ligi Polskich Rodzin i Samoobrona. W artykule przedstawiono także merytoryczną argumentację zarówno na rzecz udziału Polski w działaniach przeciwko sprawującym władzę w Afganistanie talibom, jak też przeciwko militarnemu zaangażowaniu Polski w ten konflikt.
Item
Udział Sejmu w wypowiedzeniu w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a niektórymi państwami postkomunistycznymi konwencji w sprawie uregulowania podwójnego obywatelstwa
(Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, Lublin, 2008) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł przedstawia przebieg parlamentarnych procedur wypowiedzenia przez Rzeczpospolitą Polską umów regulujących zagadnienia dotyczące podwójnego obywatelstwa w stosunkach z Republiką Słowacką, Republiką Czeską, Ukrainą, Republiką Białorusi, Mongolską Republiką Ludową. Inicjatorem prac Sejmu w tej kwestii był rząd Jerzego Buzka, a działania parlamentu przypadły na rok 1999. Wypowiedzenie konwencji odbyło się bez poważniejszych sporów, sprawa nie wzbudziła większych emocji, nie była także wykorzystywana do partyjnych rozgrywek. Opozycja podeszła do zagadnienia w sposób merytoryczny. Podważa to prawdziwość stereotypu o prymacie logiki politycznej walki pomiędzy opozycją a koalicją rządową w funkcjonowaniu parlamentu. Badania wykazały także ograniczone możliwości oceny skutków danej decyzji przez posłów - w dużym stopniu dokonują oni ową ocenę na podstawie informacji udzielonych im przez egzekutywę.
Item
Prawo i Sprawiedliwość wobec zagadnień polityki zagranicznej
(Wydawnictwo Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach, 2013) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł przedstawia koncepcje polityki zagranicznej formułowane przez Prawo i Sprawiedliwość w latach 2004-2011. Pod względem ideowym stanowiło ono syntezę romantyzmu politycznego i realizmu. Partia głównego wroga Polski widziała w Rosji, a za najważniejszego przyjaciela uważała USA. Stosunek do Niemiec był ambiwalentny, w zależności od diagnozy relacji niemiecko-rosyjskich. Napięcie w stosunkach z RFN pojawiały się także w związku z różnicą zdań w kwestii postulowanego modelu Unii Europejskiej. PiS zdecydowanie popierał politykę prometejską wobec wschodnich sąsiadów Polski.
Item
Platforma Obywatelska wobec zagadnień polityki zagranicznej
(Wydawnictwo Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach, 2013) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł omawia koncepcje polityki zagranicznej Platformy Obywatelskiej w latach 2004-2011. Pod względem ideowym stanowią one swoistą syntezę stanowisk liberalnych, romantycznych i realistycznych. Kluczowe miejsce w polityce PO zajmowały Niemcy i Unia Europejska. Z biegiem czasu spadało znaczenie USA. W latach 2008-2010 PO głosiło potrzebę dialogu z Rosją, zarazem jednak popierało antyrosyjskie "kolorowe rewolucje" w państwach WNP. Platforma Obywatelska nie wypracowała spójnego poglądu na kwestie polityki zagranicznej i nie dysponowała szerokimi kadrami specjalistów w tej dziedzinie.
Browse by
Selected filters: