OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23309 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [85]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [1]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [191]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [155]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [132]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [349]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Organizacje mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim i Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
(Instytut Śląski, 2023) Opioła, Wojciech; Czabanowska, Karolina; Uniwersytet Opolski
W artykule zwrócono uwagę na dwie organizacje działające na terenie Śląska Opolskiego, które stale wspierają współpracę polsko-niemiecką oraz działają na rzecz mniejszości niemieckiej w regionie: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN na Śląsku Opolskim, tu TSKN), czyli die Sozial-Kulturelle Gesellschaft der Deutschen im Oppelner Schlesien (SKGD), oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN), czyli das Haus der Deutsch-Polnischen Zusammenarbeit (Haus, HDPZ). Badaniom poddane zostały sprawozdania finansowe z trzech ostatnich lat funkcjonowania tych stowarzyszeń. Dzięki analizie porównawczej danych, np. liczby etatów, członków opłacających składki czy przychodów, zbadany został zakres oraz skala ich aktywności, a także dynamika zmiany potencjału organizacji. Sprawozdania są ogólnodostępne na stronach internetowych instytucji.
Item
Studia nad granicami i pograniczami w Ameryce Łacińskiej
(Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2017) Opioła, Wojciech; Uniwersytet Opolski
Item
Sborník Výstupu Projektu Praded/Pradziad School Network. Praca Zbiorowa Projektu Praded/Pradziad School Network
(Institut Euroschola, 2018) Bohm, Hynek; Opioła, Wojciech; Böhm, Hynek; Opioła, Wojciech; Rubisz, Lech; Uniwersytet Opolski
Item
Problem pomiaru siły społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym
(Wydawnictwo Adam Marszałek, 2018) Opioła, Wojciech; Uniwersytet Opolski
Niniejszy artykuł porusza problematykę doboru wskaźników do ilościowego pomiaru siły społeczeństwa obywatelskiego na poziomie gminnym. Tradycyjnie rozumiane społeczeństwo obywatelskie powstaje w wyniku utrwalania się (instytucjonalizacji) współpracy w ramach lokalnych, sąsiedzkich wspólnot poprzez powstawanie organizacji dobroczynnych, ochotniczych formacji samopomocy, kółek zainteresowań, klubów sportowych itp. Są to sieci współpracy, które realizują te potrzeby jednostek i społeczności, z którymi nie radzą sobie rodzina (sfera prywatna) i państwo (sfera publiczna). Poziom rozwoju społeczeństwa obywatelskiego byłby więc rozumiany jako stopień odpowiedzialności za wspólnotę, a wyrażałby się w gotowości członków społeczności do angażowania się w działalność organizacji pozarządowych, debaty dotyczące polityki lokalnej, udziału w wyborach, bezinteresownego wsparcia potrzebujących w postaci własnej pracy wolontariackiej lub darowizn pieniężnych.
Item
Eurokomunizm i jego rola w hiszpańskiej transición i w myśli politycznej polskiej opozycji lat 1977–1989
(Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, 2018) Opioła, Wojciech; Uniwersytet Opolski
Po śmierci Francisco Franco rozpoczęły się w Hiszpanii działania na rzecz wprowadzenia ustroju demokratycznego. Hiszpania była przez wiele lat pokazywana jako przykład możliwej do przeprowadzenia pokojowej transformacji ustrojowej od autorytarnej dyktatury do demokracji. Naturalne było więc, iż politycy polskiej opozycji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych czerpali z hiszpańskich doświadczeń wzorce. Analizując prasę i książki ukazujące się w drugim obiegu w Polsce od 1976 roku, trzeba przyznać, że temat ten był jednak peryferyjny w stosunku do innych, poruszanych w bezdebitowej i emigracyjnej publicystyce. Szczególnie interesujący, a jednak mało znany i zbadany jest temat zainteresowania w Polsce ideą eurokomunizmu, której współtwórcą i orędownikiem był legendarny przywódca hiszpańskich komunistów, Santiago Carrillo. Eurokomunizm jako ruch polityczny rozwinął się najpierw we Włoszech. Pojęcie ukuł w 1967 roku włoski dziennikarz Frane Barbieri, określając nim strategię Włoskiej Partii Komunistycznej. W 1975 roku włoska i francuska partie komunistyczne wydały Manifest eurokomunizmu. Obserwujący przemiany w ruchu komunistycznym we Włoszech, Francji i innych krajach Europy Zachodniej Carrillo stał się ich orędownikiem. W 1977 roku, gdy powracał do Hiszpanii z emigracji, napisał pracę Eurokomunizm a państwo, która uznawana jest za podstawę teoretyczną ruchu eurokomunistycznego. Do Polski idee eurokomunizmu docierały wraz z prasą opozycyjną i drugim obiegiem. O niemałej popularności niech świadczy fakt, że zbiory artykułów i dyskusje na temat eurokomunizmu były wydawane w postaci broszur i książek w drugim obiegu. W kraju ukazały się przedruki artykułów na ten temat m.in.: Leszka Kołakowskiego, Santiago Carrillo, Jeana Ellensteina z „Der Spiegel”, Adama Michnika i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z paryskiej „Kultury”, a także wybór tekstów, w którym znalazły się prace większości wyżej wymienionych oraz ponadto: K. S. Karola (właściwie Karola Kewesa, francuskiego dziennikarza polskiego pochodzenia), Henry’ego Kissingera, Brunona Kreisky’ego i Leszka Moczulskiego.
Browse by
Selected filters: