OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

22807 archived items

Recent Submissions

Item
Rola Kościoła katolickiego w podtrzymywaniu polskości na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej
(2013-09-13) Pawłowicz, Jacek Jan
Polacy, chyba jak żaden inny naród, mają świadomość swojej odrębności kulturowej, i dlatego zawsze pragnęli bez względu na czasy i historię zachować ją w jak największej części. Nie do przecenienia w zachowaniu tej odrębności i podtrzymywaniu polskich tradycji i kultury była i jest rola Kościoła katolickiego. Tam, gdzie obok polskości była wiara katolicka, tam polskość się zachowała, pomimo przeróżnych represji i prześladowań.
Item
„Bezprizorni” – wszystkie dzieci są nasze?
(Wydawnictwo UKSW Warszawa, 2005) Pawłowicz, Jacek Jan
Jeszcze kilka lat temu na całym świecie hucznie obchodzono Międzynarodowy Dzień Dziecka (1 czerwca) pod hasłem: wszystkie dzieci są nasze. Organizowano festyny, zabawy, rozdawano prezenty, organizowano zbiórki na domy dziecka itp. Co pozostało z tamtych czasów? Czy rzeczywiście wzięliśmy sobie do serca hasło, że wszystkie dzieci są nasze? Jeśli tak, to skąd wziął się problem „berprizornych” – dzieci ulicy? Jest to już problem nie tylko Brazylii, Ameryki Łacińskiej czy krajów afrykańskich, ale stał się poważnym problemem moralnym krajów Europy środkowo-wschodniej w tym także i Polski.
Item
Łono w leasingu
(Wydawnictwo UKSW w Warszawie, 2005) Pawłowicz, Jacek Jan
We współczesnym świecie, który wszystko skomercjalizował, gdzie wszystko jest na sprzedaż, nie wyłączając największych świętości. W którym dewaluacji uległo pojęcie małżeństwa i rodziny jako związku kobiety i mężczyzny, którzy czyniąc dar z siebie i swojej miłości stają się małżeństwem, w którym ojciec daje ochronę matce i swojemu potomstwu . Wydawać by się mogło, że jedna jedyna wartość, dar i świętość, jaką jest macierzyństwo zostanie uszanowane. A jednak jak się okazuje nawet i na tym można zarobić, ująć w ramy komercji i biznesu. Mowa tu, o tzw. surogatkach, czyli matkach zastępczych.
Item
Zakamuflowane kazirodztwo w metodzie in vitro
(2011) Pawłowicz, Jacek Jan
Item
In vitro przyczyną inwalidztwa
(2010) Pawłowicz, Jacek Jan