OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
23824 archived items
Institutional Communities
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [368]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [244]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [187]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [172]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [137]
- Loading...OBM UW [132]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...ICM UW [101]
- Loading...Police Academy in Szczytno [100]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [25]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...The Institute of Environmental Protection – National Research Institute [10]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [4]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
Recent Submissions
Item
Udział posłów narodowości białoruskiej w pracach Sejmu III Rzeczypospolitej Polskiej
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
W początkowym okresie istnienia III RP działacze mniejszości białoruskiej podjęli działania na rzecz zdobycia samodzielnej reprezentacji w polskim parlamencie. Udało się to tylko w 1991 r., gdy mandat zdobył E. Czykwin. W późniejszych elekcjach (aż do wyborów w 2015 r.) działacze białoruscy uzyskiwali mandaty startując z list lewicy. Był to jednak sojusz taktyczny, gdyż posłowie narodowości białoruskiej dbali o interesy Cerkwi i swojego narodu, zachowując dystans wobec niektórych działań w zakresie polityki zagranicznej RP (agresja NATO przeciwko Jugosławii, Afganistanowi, krytyka działań przeciwko Białorusi)
Item
Tematyka białoruska w debatach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1997 - 2004
(Oficyna Wydawnicza Arboretum, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Artykuł przedstawia tematykę białoruską w debatach Sejmu w latach 1997-2004. W wystąpieniach na forum Sejmu polscy ministrowie spraw zagranicznych twierdzili, że intensywność stosunków polsko – białoruskich zależy od wektorów polityki zagranicznej jakie przyjmie Mińsk
Item
Zaświaty - nieistniejące czy niepoznawalne? Tłumaczenie jako zysk interpretacyjny na przykładzie "Trenu X" Jana Kochanowskiego
(Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Filologii Polskiej, 2015) Zbądzki, Jakub; Uniwersytet Wrocławski
Ideą badań jest przedstawienie, w jaki sposób tłumaczenie utworu poetyckiego może wpływać na jego interpretację. W tym celu dokonano analizy fragmentu Trenu X Jana Kochanowskiego. Skoncentrowano ją na kluczowym dla dzieła pojęciu strony – jego znaczeniu etymologicznym i płynących z niego filozoficznych skutkach. Następnie, korzystając z hermeneutycznych metod w translatologii, porównano oryginalny tekst ze współczesnymi przekładami angielskimi, zwłaszcza z niekonwencjonalną wersją Barańczaka i Heaneya. Badania wykazały, że tłumaczenie nie jest rzeczą odrębną wobec pierwowzoru i może pomagać w jego zrozumieniu, stanowi zatem zysk interpretacyjny. Na tej podstawie autor proponuje nowe odczytanie utworu.
Item
Polityka Stanów Zjednoczonych Ameryki wobec Bliskiego Wschodu w trakcie prezydentury Baracka Obamy
(Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego, 2015) Habowski, Mirosław; Uniwersytet Wrocławski
Jeżeli przyjąć, że polityka USA ma charakter realistyczny to jednym z podstawowym kryteriów jej oceny jest jej skuteczność. Opinia, że polityka bliskowschodnia B. Obamy jest nieskuteczna i ponosi porażki jest dość powszechna. Jednak z opiniami takimi należy być bardzo ostrożnym, gdyż czy jakaś polityka jest bądź nie jest efektywna można ustalić jedynie jeżeli zna się rzeczywiste cele jakim owa polityka ma służyć. Znajomość celów oficjalnie deklarowanych nie jest tu wystarczająca, gdyż dla osiągnięcia celów politycznych często niezbędne jest ich utrzymanie w tajemnicy i podawanie fałszywych. Jeżeli przyjąć, że celem USA jest krzewienie demokracji i praw człowieka na Bliskim Wschodzie to porażka jest oczywista. Jednak trudno uznać, by był to cel rzeczywisty a nie element propagandowego uzasadnienia. Oceniając politykę zagraniczną USA należy brać pod uwagę poważne problemy gospodarcze i /finansowe jakie dotknęły to państwo i w konsekwencji jej pomniejszoną potęgę. Uwzględniając te fakty można dojść do przekonania, że zdestabilizowanie regionu, nad którym nie da się sprawować kontroli, może być polityką racjonalną. Destabilizacja ta rodzi szereg negatywnych skutków, ale nie dla USA, tylko dla licznej grupy państw, które mogą być potencjalnym konkurentem (Unia Europejska) czy nawet wrogiem (Rosja, Iran). Zarazem pokój zapewniony jest w sunnickich państwach Zatoki, które są producentami ropy naftowej. Choć Stany Zjednoczone w niewielkim stopniu importują z tego regionu ten surowiec, to jednak dopóki tamtejsi producenci sprzedają go za dolary to potęga USA ma ważny atut w swoich rękach. Nie można też nie zauważyć, iż po zwycięskim zakończeniu „Zimnej Wojny” poziom bezpieczeństwa sojuszników europejskich znacznie wzrósł i zaczęły one okazywać USA nielojalność (szczególnie w okresie agresji na Irak w 2003 r.). Niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie (obok kryzysu w stosunkach z Rosją) obniża poziom bezpieczeństwa państw europejskich i sprzyja powrotowi do sytuacji, w której Amerykanie znowu są dla nich „niezbędnym narodem” – gwarantem ich bezpieczeństwa.
Item
Relacje chińsko-ukraińskie i chińsko-rosyjskie na tle postawy Chińskiej Republiki Ludowej wobec Majdanu i aneksji Krymu
(Uniwersytet Wrocławski, 2015) Adamczyk, Marcin; Uniwersytet Wrocławski
This essay investigates mutual relations between China, Russia and Ukraine during the five month groundbreaking period between November 2013 and March 2014, in which failed attempts to suppress anti-government demonstrations (in particular in the so-called Maidan) brought about a change of the government. Meanwhile Russia, taking advantage of political instability in Ukraine, contributed to further destabilization of the country and forced the annexation of Crimea. The essay features an account of these events along with an overview of the PRC's stand on them. The utterances of Chinese diplomats together with government press statements will be scrutinized here in order to answer the questions of whether Beijing intends to get more involved in solving world's crises than it used to up until now as well as whether it means to play a major role in the world's politics in general.
Browse by
Selected filters: