OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23405 archived items

Recent Submissions

Item
Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce. Zarys dziejów instytucji i służb w latach 1764-1990
(Difin SA, 2015) Misiuk, Andrzej
W prezentowanej książce autor przedstawił na tle wydarzeń politycznych i społeczno-ekonomicznych dzieje ustrojowe instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce w okresie od połowy XVIII wieku do 1989 r. Swoją narrację rozpoczął od momentu próby tworzenia w Polsce zrębów nowoczesnego państwa w II połowie XVIII w. na podstawie doświadczeń oraz idei Oświecenia. To wówczas po raz pierwszy udało się uruchomić administrację rządową na poziomie centralnym, włącznie z resortem spraw wewnętrznych, zarządzającym problematyką bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Okres ponad stuletniej niewoli to czas implementacji rozwiązań ustrojowych z państw zaborczych. Dość często instytucje bezpieczeństwa tych państw prowadziły działalność antypolską. Z kolei krótki, dwudziestoletni okres niepodległości w okresie międzywojnia to czas tworzenia w trudnych warunkach instytucji i formacji zajmujących się ochroną bezpieczeństwa państwa i obywateli, które uzyskały akceptację społeczną oraz dużą wiarygodność na arenie międzynarodowej. Ten potencjał został zniweczony w czasie II wojny światowej. Funkcjonariuszy, pracowników policji, KOP, Straży Granicznej czekał tragiczny los. Epilogiem tej narracji jest próba tworzenia na ziemiach polskich obcego modelu ustrojowo-politycznego, opartego na przemocy i braku demokracji. Podobnie jak w innych krajach tej części Europy podporą władzy komunistycznej były wzorowane na modłę radziecką instytucje bezpieczeństwa. Kolejne, bardziej współczesne modele systemowe bezpieczeństwa po 1989 r. to już temat na następną książkę.
Item
Współczesne wymiary polskiej polityki bezpieczeństwa
(Difin SA, 2015) Górka, Marek
Praca jest zorganizowaną i aktywną reakcją naukowców i praktyków na nowe rodzaje zagrożeń publicznych. Poruszane są w niej zagadnienia, które współcześnie kształtują polską politykę bezpieczeństwa. Publikacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które pragną w jak najszerszy sposób poznać zagadnienia związane z kwestią współczesnych problemów, z którymi zmaga się dzisiejsza Polska. Spojrzenie krytycznie na narzędzia używane przez instytucje publiczne pozwala lepiej zrozumieć analizę ryzyka oraz występujące zagrożenia. Najnowsze badania są rezultatem połączenia wiedzy naukowej z praktycznym doświadczeniem. Poszczególne tematy analiz badawczych jak: kwestia terroryzmu, ochrona polskich granic, zabezpieczenia imprez masowych, funkcjonowanie ratownictwa medycznego w sytuacji zamachów terrorystycznych czy też nierozwiązana kwestia polityki resocjalizacji silnie korespondują z aktualnymi wydarzeniami opisywanymi przez media. Na uwagę zasługuje także kontekst funkcjonowania bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, która to obok: powietrza, wody, lądu i kosmosu, w obecnej dekadzie zyskuje ogromne znaczenie militarne. Między innymi z tego powodu książka o tak szerokim spektrum tematycznym znajdzie duże zainteresowanie wśród osób zainteresowanych bezpieczeństwem Polski.
Item
Paradygmaty cyberprzestępczości
(Difin SA, 2015) Kosiński, Jerzy
W książce opisano wpływ cyberprzestępczości na szeroko rozumiane bezpieczeństwo, przedstawiono definicje, klasyfikacje i przepisy prawne penalizujące te zachowania. Opisano najczęściej współcześnie obserwowane objawy cyberprzestępczości. Zwrócono uwagę na znaczenie, możliwości pozyskiwania i badania dowodów cyfrowych, które są najważniejszym elementem w zakresie zwalczania przestępczości, w związku z którą sprawcy lub pokrzywdzeni posługiwali się z nowoczesnymi technologiami teleinformatycznymi. Opisano działania podejmowane w wymiarze międzynarodowym i krajowym w zakresie zwalczania cyberprzestępczości. Zwrócono uwagę na trendy cyberprzestępczości.
Item
Bezpieczeństwo strategia system. Teoria i praktyka w zarysie
(Difin SA, 2015) Wawrzusiszyn, Andrzej
Publikacja ma na celu określenie relacji wynikających z oddziaływania bezpieczeństwa na proces dostosowywania strategii bezpieczeństwa do aktualnego środowiska bezpieczeństwa oraz na kształtowanie skutecznego systemu bezpieczeństwa narodowego zapewniającego bezpieczeństwo państwu, społeczeństwu i jednostce. Autor przedstawił wiedzę o współczesnym bezpieczeństwie, jego relacjach z globalizacją, zagrożeniach oraz miejscu bezpieczeństwa w systemie polskiej nauki. Zaprezentował proces rozwoju strategii w ujęciu historycznym i współczesnym, kształtowania się strategii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki i Unii Europejskiej oraz przegląd polskich strategii bezpieczeństwa XX i XXI wieku. Opisał i zarekomendował rozwiązania dla systemu bezpieczeństwa narodowego.
Item
Imprezy masowe. Organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki
(Difin SA, 2015) Parszowski, Sergiusz; Kruczyński, Andrzej
Celem publikacji jest zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie organizacji i zarządzania bezpieczeństwem imprez masowych oraz innych wydarzeń z udziałem dużej liczby uczestników. W formie poradnika "krok po kroku" przedstawia proces planowania, przygotowania, prowadzenia oraz podsumowania imprezy. Autorzy, w oparciu o swoje doświadczenia, przedstawiają najlepsze praktyki dotyczące imprez sportowych, w tym meczów piłkarskich, imprez motorowych, biegowych i pikników rodzinnych, koncertów, festiwali, targów, konferencji i kongresów, a także imprez religijnych oraz wydarzeń artystycznych.