OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23442 archived items

Recent Submissions

Item
Polityka kulturalna
(Wydawnictwo Sejmowe, 2016) Dziewulak, Dobromir; Uniwersytet Warszawski
Kwartalnik „Studia BAS” nr 2(46)2016, zatytułowany Polityka kulturalna, zawiera osiem artykułów, w których przedstawiono wybrane zagadnienia polityki kulturalnej w Polsce i na świecie. Zeszyt otwiera artykuł Daniela Przastka. Autor zaprezentował temat dotyczący polityki kulturalnej w Polsce po roku 1989 i na świecie. Jolanta Adamiec i Anna Zygierewicz przedstawiły ideę Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) i doświadczeń zebranych w trakcie 30 lat organizowania tych obchodów przez kolejne miasta. Ewa Janicka-Olejnik opisała zjawisko partycypacji polskiego społeczeństwa w szeroko rozumianej kulturze współczesnej. Dobromir Dziewulak przedstawił problematykę edukacji kulturalnej i artystycznej w szkolnictwie obowiązkowym w Polsce i wybranych krajach europejskich. Justyna Osieckaj-Chojnacka zaprezentowała problematykę czytelnictwa i działań na rzecz jego upowszechniania w Polsce. Dominik Batorski, Mirosław Filiciak i Jan M. Zając omówili zmiany w sferze kultury związane z promowaniem i dystrybuowaniem jej treści w internecie, a także przemiany uczestnictwa w kulturze. Elżbieta Malinowska-Misiąg przedstawiła zagadnienie finansowania kultury w Polsce ze źródeł publicznych. Tomasz Kukołowicz, Marlena Modzelewska, Paweł Siechowicz i Aleksandra Wiśniewska przedstawili rolę samorządu terytorialnego w finansowaniu polityki kulturalnej w Polsce w latach 1990–2015.
Item
Edukacja kulturalna w szkolnictwie wybranych państw europejskich
(Wydawnictwo Sejmowe, 2016) Dziewulak, Dobromir; Uniwersytet Warszawski
This paper presents an overview of cultural and artistic education in compulsory education in selected European countries, including Poland, Austria, Belgium, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Ireland, Spain, and the UK. An attempt is made to define the concept of cultural education and to examine the place it has in the modern world. The review includes the issues related to cultural education as a compulsory school subject in primary and secondary schools in selected European countries. An analysis is made of school curricula, with special empha‑ sis on cultural and artistic subjects. The context of the school organization systems and curricula, as well as the status of teachers in art school education and lifelong learning, was used to better exemplify the issues under consideration.
Item
Polityka handlowa Unii Europejskiej na podstawie implementacji założeń ruchu Sprawiedliwego handlu
(Magnanimitas, 2016) Milczarek, Ewa; Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Szczeciński
Praca przedstawia założenia polityki handlowej Unii Europejskiej pod kątem realizacji zasad zrównoważonego rozwoju oraz wdrażania idei sprawiedliwego handlu. Przeanalizowano rozwiązania prawne odnoszące się do warunków handlu z krajami trzecimi oraz wytyczne tejże polityki skierowane do państw członkowskich. Wykorzystano metodę analizy aktów prawych unijnych i poszczególnych krajów członkowskich. Skorzystano również z badań opinii publicznej o preferencjach konsumentów. Przedstawiono w jaki sposób doprowadzić do efektywnego wdrażania polityki handlowej UE jako narzędzia poprawy życia w krajach rozwijających się. Słowa kluczowe: sprawiedliwy handel, polityka handlowa UE, zrównoważony rozwój
Item
Ograniczenia praw i wolności obywatelskich w obliczu zagrożenia terrorystycznego
(Wydawnictwo internetowe e-bookowo, 2016) Milczarek, Ewa; Uniwersytet Szczeciński, Wydział Prawa i Administracji
Terroryzm stał się jednym z najpoważniejszych problemów XXI wieku. Stanowi ono zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli, demokracji, swobodnego wykonywania praw człowieka oraz rozwoju gospodarczego i społecznego. Terroryzm nie jest zjawiskiem nowym. Za pierwszego w dziejach terrorystę uważa się Herostratesa z Efezu, odpowiedzialnego za podpalenie świątyni Artemidy w 356 p.n.e.. Paląc ówczesny cud świata chciał on zdobyć ponadczasową sławę1 . Samo pojęcie „terroryzm” weszło do powszechnego użycia w XVIII wieku za sprawą Rewolucji Francuskiej, gdzie Komitet Ocalenia Publicznego Trybunału Rewolucyjnego masowo stosował represje wobec obywateli podejrzewanych o wrogie Komitetowi działania. Okres ten został nazwany „terrorem”, a mianem „terrorystów” nazwano zasiadających w nich Jakobinów2 .
Item
Rozwój współpracy międzynarodowej w zakresie polityki antynarkotykowej na podstawie działalności Międzyrządowej Grupy ds. Współpracy na rzecz Zwalczania Nadużywania Narkotyków i Nielegalnego Handlu Narkotykami
(Wydawnictwo internetowe e-bookowo, 2016) Milczarek, Ewa; Uniwersytet Szczeciński, Wydział Prawa i Administracji
Co najmniej 75,5 mln Europejczyków przyznaje się, że przynaj-mniej raz w życiu spróbowało marihuany, natomiast do kontaktu z kokainą i amfetaminą przyznaje się odpowiednio 14 mln i 12 mln osób, a aż 57% respondentów uważa, że z łatwością jest w stanie zdobyć marihuanę w ciągu 24 godzin; 22% jest podobnego zdania w odniesieniu do ekstasy i kokainy1. Żadne z państw nie jest wolne od tego problemu, w każdym z nich znajdziemy siatki wytwórców, przewoźników, dostawców i użytkowników używek. Od czasów wojen opiumowych wyraźnie widzimy, że handel narkotykami to międzynarodowy problem, który wymaga współdziałania wielu państw w celu skutecznego opanowania tej kwestii.