OPEN Repository
Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.
Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.
22970 archived items
Institutional Communities
- Loading...Police Academy in Szczytno [75]
- Loading...Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN [0]
- Loading...ICM UW [100]
- Loading...Instytut Badań Literackich PAN [186]
- Loading...Instytut Chemii Fizycznej PAN [181]
- Loading...Instytut Chemii Organicznej PAN [135]
- Loading...Jerzy Haber Institute of Catalysis and Surface Chemistry PAS [21]
- Loading...Instytut Paleobiologii PAN [3]
- Loading...Katedra Arabistyki i Islamistyki WO UW [131]
- Loading...Katedra Języków i Kultur Afryki WO UW [21]
- Loading...OBM UW [131]
- Loading...Uczelnia Łazarskiego [126]
- Loading...Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu [92]
- Loading...Wydawnictwo Naukowe PTG [291]
- Loading...Wydział Lingwistyki Stosowanej UW [48]
- Loading...Wydział Polonistyki UW [339]
Recent Submissions
Item
Konflikt ukraiński w rozgrywkach geopolitycznych
(Difin SA, 2017) Surdyk, Krzysztof
Autor wyjaśnia geopolityczne przyczyny rozwoju obecnej sytuacji na świecie i opisuje rywalizację o miejsce w światowej geopolityce. Przedstawia tę rywalizację na wielu płaszczyznach, w tym jako walkę o dostęp do nowych zasobów surowcowych, ekonomiczno-finansowych, w kontrolowanie szlaków transportowych oraz o przewagę w wyścigu zbrojeń. Zmagania o dominację we współczesnym świecie odbywają się z wykorzystaniem nowych, niekonwencjonalnych metod walki. Toczone są niewidoczne gołym okiem wojny ekonomiczno-finansowe, informacyjne i dyplomatyczne, a także wojny hybrydowe, będące ich połączeniem, wzbogaconym elementami walki zbrojnej. Znaczącą rolę w tych zmaganiach odgrywają służby specjalne, a przede wszystkim wywiady głównych graczy na globalnej scenie. Na tle trwających rozgrywek geopolitycznych autor ukazał ostatnie wydarzenia na Ukrainie, podejmując próbę wyjaśnienia motywów działania głównych światowych graczy wobec tego kraju oraz dając rekomendacje dla Polski, które wynikają z analizy geopolitycznej. W książce przedstawionych zostało wiele pojęć opartych na materiałach źródłowych, a także liczne przykłady działań geopolitycznych, co sprawia, że może ona stanowić znakomitą literaturę uzupełniającą dla osób studiujących zagadnienia bezpieczeństwa narodowego. Może ona posłużyć również wykładowcom jako swego rodzaju podstawa informacyjna. Poza tym książka ta skierowana jest do tych wszystkich, którzy zainteresowani są wyjaśnieniem zagadek politycznych współczesnego świata.
Item
Przeciwdziałanie i zwalczanie piractwa morskiego
(Difin SA, 2017) Olender, Daria
Publikacja swoim zakresem przedmiotowym obejmuje metody i środki przeciwdziałania oraz zwalczania współczesnego piractwa morskiego w świetle obowiązujących uregulowań prawnych oraz międzynarodowej praktyki zwalczania tego zjawiska. Wyjaśniono pojęcie piractwa i ukazano je na tle innych form przemocy morskiej. Przedstawiono historię piractwa oraz genezę i charakterystykę zjawiska w dzisiejszej formie. Dokonano geograficznej rejonizacji wraz z przedstawieniem metod działania piratów w poszczególnych rejonach o zwiększonym ryzyku. Adekwatnie do obszarów wskazano obecne sposoby przeciwdziałania oraz zwalczania piractwa, dokonano ich oceny, wskazano niedomagania i propozycje zmian ukierunkowanych na zwiększenie efektywności realizowanych przedsięwzięć. Książka przeznaczona jest dla specjalistów, pasjonatów morza i spraw morskich oraz osób zajmujących się międzynarodowym prawem morza. Może stanowić doskonały materiał uzupełniający na kursach doskonalących przeznaczonych dla załóg statków w zakresie przygotowania do działań anty- i kontrpirackich.
Item
Zasady bezpieczeństwa. Standardy europejskie
(Difin SA, 2017) Gołębiewski, Jan
W ćwierćwieczu „transformacji” podejmowano wiele prób porządkowania problematyki bezpieczeństwa. Zazwyczaj działania okazywały się być poprawne, napawające nadzieją, zanim trafiły do konsultacji (międzyresortowych). Gdy tam trafiły, czyniono wysiłki, aby storpedować prace, gdyż przyjęcie ich za słuszne prowadziłoby do konieczności poważnych zmian personalnych w obszarze bezpieczeństwa na wszystkich szczeblach. Pojawiały się propozycje alternatywne bardziej zrozumiałe dla „elit” politycznych. Aktywność kryzysową rozważano i nadal rozważa się wyłącznie w zakresie reagowania na skutki katastrofy, obudowując to przeróżnymi sztabami, organami, szczeblami, ogniwami, zespołami i innymi ciałami alternatywnymi dla organów konstytucyjnych, rozmywając w ten sposób odpowiedzialność za nieskuteczność, zaniechania i zaniedbania. Kilkadziesiąt uczelni w Polsce prowadzi kierunki bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, ale treści tam wykładane, bazujące na rodzimych opracowaniach i aktach prawa, odbiegają od bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego pojmowanych w NATO i Unii Europejskiej, co jest trudne do przyjęcia za normalne. Książka ta wskazuje zasady bezpieczeństwa obowiązujące w państwach demokratycznych z odniesieniem ich do naszej rzeczywistości.
Item
Współpraca jednostek samorządu terytorialnego z instytucjami finansowymi. Uwarunkowania, procesy, decyzje
(Difin SA, 2016) Filipiak, Beata; Zioło, Magdalena
Reaktywowanie samorządu terytorialnego w Polsce stało się impulsem dla rozwoju licznych płaszczyzn współpracy i kooperacji jednostek samorządu terytorialnego z instytucjami finansowymi. Znaczenie i zakres współpracy JST z instytucjami rynku finansowego ewoluuje wraz z ilością i różnorodnością ich zadań oraz szansami i wymogami kreowanymi przez otoczenie. Opracowanie prezentuje próbę kompleksowego przedstawienia popytu JST na usługi finansowe przez pryzmat zadań i specyfiki ich funkcjonowania. Autorzy podjęli w nim istotne kwestie związane z problematyką efektywnego funkcjonowania JST w ich otoczeniu finansowym, zarządzania publicznymi środkami i uzyskiwania satysfakcjonujących wyników w bieżącej i strategicznej działalności. W opracowaniu odniesiono się również do oceny wpływu oraz znaczenia decyzji finansowych związanych z wykorzystaniem instrumentów dedykowanych JST przez rynek finansowy.
Item
Polityka makroostrożnościowa banku centralnego
(Difin SA, 2016) Dobrzańska, Anna
Książka w przystępny sposób przedstawia zagadnienia związane z polityką makroostrożnościową – jej cele, czynniki warunkujące skuteczność, możliwe rozwiązania instytucjonalne, w tym rolę banku centralnego, oraz potencjalne instrumenty makroostrożnościowe wraz z mechanizmami ich oddziaływania na system finansowy i sferę realną. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja, która w kompleksowy sposób omawia tę problematykę i tym samym stanowi istotne wypełnienie luki w literaturze ekonomicznej. Warto po nią sięgnąć, gdyż: - porusza nową i aktualną tematykę polityki makroostrożnościowej, - pomaga zrozumieć złożoność ryzyka systemu finansowego, w tym przyczyny kryzysów finansowych, - wskazuje potencjalne rozwiązania mające na celu utrzymanie stabilności systemu finansowego, - jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, - ma logiczną i czytelną strukturę, - jest oparta o bogatą i zróżnicowaną, głównie zagraniczną, literaturę. Książka jest adresowana do specjalistów–praktyków w dziedzinie bankowości i finansów. Stanowi także cenne źródło aktualnej wiedzy dla pracowników naukowych oraz studentów kierunków ekonomicznych i finansowych.
Browse by
Selected filters: