Uwaga! Pozycje dodane do repozytorium OPEN między 21 września a 6 października zostaną opublikowane na stronie repozytorium po tym terminie.
OPEN Repository

Welcome to OPEN - the Repository of Open Scientific Publications, run by the Interdisciplinary Centre for Mathematical and Computational Modelling, University of Warsaw, previously operating as the CeON Repository. The Repository enables Polish researchers from all fields to openly share their articles, books, conference materials, reports, doctoral theses, and other scientific texts.

Publications in the Repository are indexed by the most important search engines and aggregators and downloaded by users worldwide. We invite you to create an account, deposit your publications, and use the resources of the Repository.

23002 archived items

Recent Submissions

Item
Europejskie systemy polityczne
(Difin SA, 2016) Knopek, Jacek
Założeniem publikacji jest wskazanie na europejskie systemy polityczne w kontekście ich uwarunkowań historycznych oraz współczesnych, czym książka ta wyróżnia się od innych pozycji dostępnych na rynku. W związku z tym, iż o europejskich systemach politycznych mówić możemy szczególnie w odniesieniu do XX stulecia, tak też tego okresu dotyczy większość analizowanego materiału. W niektórych odniesieniach, gdy dokumenty, organy i instytucje kształtowały się wcześniej, sięgnięto także do rozwiązań historycznych. W skład opracowania wchodzi 14 części przedmiotowych, które dotykają istotnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemów politycznych w Europie. Pierwsze dwie odnoszą się do istoty europejskich systemów politycznych oraz ich otoczenia. Trzy kolejne związane są z klasycznymi strukturami wchodzącymi w skład europejskich systemów politycznych. Siedem dalszych charakteryzuje europejskie systemy polityczne z uwzględnieniem ich organów państwowych, struktury administracyjno-terytorialnej oraz stylu sprawowania władzy. Przedostatnia część przedstawia europejskie systemy rządów, a ostatnia odnosi się do paneuropejskiego systemu instytucjonalnego. Charakter podsumowujący ma zakończenie, bibliografia wskazuje na ważniejsze publikacje, które przyczyniły się do powstania książki, a wykazy przedmiotowe mają wymiar typowo warsztatowy. Opracowanie zostało przygotowane w formie podręcznika akademickiego z myślą o jego wykorzystaniu przez studentów z obszaru różnych nauk. Formuła ta zainteresować może także innych Czytelników, którzy chcieliby zapoznać się z istotą systemu politycznego, która to kategoria uznawana jest niekiedy za mało przystępną i niejasną.
Item
Polska polityka zagraniczna 1989-2014
(Difin SA, 2016) Willa, Rafał; Knopek, Jacek
Prezentowana publikacja, traktująca o polskiej polityce zagranicznej po 1989 roku, jest pierwszym tego typu opracowaniem na polskim rynku wydawniczym. Wyjątkowość tomu bierze się przede wszystkim z nietypowego – geograficznego – ujęcia podjętej problematyki, popartego, dodatkowo, ponadprzeciętną szczegółowością wywodu. Książkę rozpoczyna co prawda teoretyczny rozdział traktujący o istocie i założeniach polityki zagranicznej III RP, niemniej jednak kolejnych trzynaście jej części przybliża Czytelnikowi konkretne regiony świata czy organizacje i stanowi rzetelną analizę celów, zadań i realnych efektów wysiłków dyplomatycznych podejmowanych przez Polskę wobec nich. Styl i język opracowania – fachowy, ale przyjazny w odbiorze – może zachęcić do sięgnięcia po lekturę nie tylko pracowników naukowych i zawodowych dyplomatów, lecz wszystkich tych, którzy interesują się współczesnymi stosunkami międzynarodowymi i Polską jako ważnym podmiotem tych relacji.